Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αποτυπώσεις υπαρχόντων


Adavis

Recommended Posts

Σε υπηρεσία μου ζητάνε να κάνω αποτύπωση αρχιτεκτονικών για υπάρχοντα κτίσματα.

 

1)Μπορεί η διαδικασία να γίνει με εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ;

2)Δεν είναι υποχρεωμένη η υπηρεσία να ζητάει το αντίγραφο του γραμματίου είσπραξης αμοιβών μηχανικών της Εθνικής;

3)Τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

1) μπορείς μέσω του online

 

2) όχι δεν υποχρεωμένη να ζητάνε κάτι τέτοιο αν δεν τους το υπαγορεύει κάποια οδηγία-εντολή που να έχει αποσταλεί από το ΤΕΕ.

Φαντάσου να το ζήταγε και εγώ σαν οξύθυμος και ξερόλας να τους έλεγα "ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΠΟΥ ΤΟ ΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ". Έχει τρύπες ακόμα πολλές το σύστημα καθώς οι εμπλεκόμενοι με τους μηχανικούς φορείς είναι αμέτρητοι.

 

 

3) Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύουν 2:

---α) τα μαυρίζεις

---β) κάνεις το καλό παιδάκι και κόβεις κανονικά ΑΠΥ και ΦΕΜ μόνο

---γ) κάνεις το άγιο παιδάκι και βγάζεις Εντολή πληρωμής και πάλι πληρώνεις ΦΕΜ μόνο και όχι ΤΣΜΕΔΕ, φορολογικά, κρατήσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετω! ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος.

λοιπον, η περιπτωση μου ειναι η εξής:

μου ζητηθηκε μια προσφορα για την αποτυπωση ενος εργοστασιου 6000 τετ.μ. το οποιο εχει σταματησει τον παραγωγικο τομεα και πλεον εισαγει και πακεταρει το εμπορευμα. Αρα αλλαγη χρησης. Η αποτυπωση του εχει ζητηθει ετσι ωστε τα σχεδια να χρησιμοποιηθουν για μια νεα μελετη πυροπροστασιας. Το ερωτημα μου ειναι τι δεδομενα πρεπει να βαλω στο ΤΕΕ για να μου βγαλει μια ελαχιστη αμοιβη (τι εργασιες, κατηγοριες, και προυπολγισμους). Αποτυπωση αρχιτεκτονικων και αποτυπωση ενεργητικης πυροπροστασιας? και τι προυπολογιμο εργασιας στο καθενα;

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι πρωτη φορα που προσπαθω να βγαλω αμοιβη...

 

 

ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να βγάλουν οικοδομική άδεια ή να βγάλουν νέ α άδεια λειτουργίας ?

 

Που κολλάει η πυροπροστασία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.