Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομπόιλερ


EYA

Recommended Posts

Καλημέρα.Αντιμετωπίζω πρόβλημα στην οικοδομή που μένω τώρα. Είναι καινούρια και έχει κεντρικό λέβητα θέρμανσης και κεντρικό μπόιλερ θέρμανσης νερού χρήσης. Κάθε διαμέρισμα έχει ωρομετρητή για τη θέρμανση αλλά όχι ογκομετρητές για το μπόιλερ. Αποτέλεσμα, όταν βγαίνουν οι χρεώσεις για τη θέρμανση το μπόιλερ να χρεώνεται αναλογικά με τη χρήση των καλοριφέρ και όχι με τη χρήση ζεστού νερού. θα ήθελα κάποιος να μου πει αν:

1)κάποιος από την οικοδομή ανάβει τη θέρμανση, δε θα έπρεπε να λειτουργεί και το μπόιλερ χωρίς να καταναλώνει ενέργεια?

2)Αν συμβαίνει το παραπάνω, δε θα έπρεπε πάντα να έχουμε ζεστό νερό, αφού πάντα κάποιος από την οικοδομή χρησιμοποιεί τη θέρμανση στο σπίτι του?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επείδη ήμουν αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και είχαμε θέρμανση και νερό με ένα μποιλερ ελπίζω να σε βοηθήσω. Το μποιλερ είχε μια μόνιμα αναμένη φλόγα "pilot" κάθε φορά που χρησιμοποιούσα είτε τη θέρμανση είτε το νερό δυνάμωνε η φλόγα με αποτέλεσμα να ζεσταίνει το νερό είτε για τα σώματα είτε για το νερο είτε και για τα δυο. Απο τα λεγόμενα σου στην οικοδομή πρέπει να υπάρχουν δυο μποιλερ ενα για τη θέρμανση και ενα για το νερό. Αν κάποιος δλδ χρησιμοποιεί μόνο τη θέρμανση δεν είναι απόλυτο να έχει και ζεστο νερό και το αντίθετο. Η άλλη εκδοχή είναι, ίσως να υπάρχει ένας διακόπτης που να απομονώνει τις λειτουργίες των μποιλερ είτε για νερό είτε για θέρμανση είτε και για τα δυο.

Μπορείς επίσης να ανατρέξεις και στο site του κατασκευαστή, αν θέλεις μπορώ να κανω μια αναζήτηση αν μου δώσεις τον κατασκευαστή.Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

1) τπτ δεν λειτουργεί χωρίς να καταναλώνει ενέργεια. το ότι εσύ δεν θα τραβήξεις το ζεστό νερό δεν σημαίνει πως δεν ξόδεψες ενέργεια για να αποθηκευτεί ως ζεστό (από κρύο που ήταν)

2) ανάλογα με την συνδεσμολογία. Στην περίπτωση σου τι συμβαίνει (δηλ πότε έχεις ζεστό νερό;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν δεν ανάψω τη θέρμανση το πρωί όλο, το μεσημέρι έχει νερό. Αυτό όμως μάλλον γιατί το μποιλερ είναι ρυθμισμένο να ανάβει κάποιες ώρες την ημέρα ανεξάρτητα από τη θέρμανση της πολυκατοικίας. Το θέμα είναι ότι θέλουν όλοι να το καταργήσουμε, γιατί και το νερό δεν φτάνει και πάντα ξεμένουμε, και γιατί θεωρούν ότι καταναλώνει πολύ πετρέλαιο. Το θεωρώ παράλογο να έχουμε μποιλερ και να το καταργήσουμε, και νομίζω απλά ότι κάτι δεν είναι ρυθμισμένο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ' το να καις ηλεκτρικό ρεύμα για να ζεστάνεις νερό είναι πιο οικονομικό να καις πετρέλαιο ακόμα και το καλοκαίρι.

 

Μήπως η χωρητικότητα του boiler σε σχέση με τη ζήτηση είναι μικρή και επειδή όλοι στην πολυκατοικία κάνουν μπάνιο τις ίδιες ώρες δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί το νερό ξανά και ξανά;

 

Τότε η λύση θα ήταν να βάλετε και άλλο boiler εφόσον υπάρχει χώρος ή... να μην κάνετε μπάνιο την ίδια ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ και ναι Χάρη, πήγε και εκεί το μυαλό μου αλλά το θέμα είναι ότι είμαι η μόνη που πιστεύω το ίδιο με εσένα και ο λόγος που μπλέχτηκα με την ιστορία είναι για να τους πείσω να μην το κλείσουν. Για να το κάνω όμως αυτό πρέπει να μάθω ακριβώς πως λειτουργεί το σύστημα, καθώς και τις χρεώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες δεν πρέπει να υπάρχουν ξεχωριστοί ωρομετρητές για κάθε διαμέρισμα για το boiler. οπότε οι χρεώσεις δεν είναι δίκαιες (όχι πως με ωρομετρητές είναι αλλά τέλος πάντων).

 

Όπως είπε και ο Χάρης το πετρελαίο συμφέρει. Το ότι το νερό δεν φτάνει για όλους λογικά είναι μικρό το Βoiler. Βγάζοντας εντελώς το Boiler θα έχετε μείωση στο πετρέλαιο αλλά θα αυξηθεί αρκετά το ηλεκτρικό.

 

Στην παρούσα εγκατάσταση δεν υπάρχει τρόπος να μοιράσετε δίκαια το κόστος θέρμανσης του ζεστού νερού χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.