Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή αρτιότητας γηπέδου μεταγενέστερα από τις απαιτούμενες εγκρίσεις.


Recommended Posts

Γεια σας και από μένα πρώτη φορά αναρτώ θέμα καθώς προέκυψε πρόβλημα στην έκδοση Έγκρισης Δόμησης, και μέχρι τώρα με τα υπόλοιπα θέματα που αναρτούσαν συνάδελφοι καλυπτόμουν πλήρως.

 

Ο πελάτης μου έκανε αίτηση για επιχορήγηση από το Ε.Σ.Π.Α. και πήραμε εγκρίσεις από την Πολεοδομία (χρήσεις Γής και όρους Δόμησης)  Δ/νση Ανάπτυξης αφορά τυποποιητήριο λαδιού, Δασαρχείο και συγκοινωνιών.

 

Τελικά ο φάκελος εγκρίθηκε από το Ε.Σ.Π.Α. και πάμε να εκδώσουμε την Έγκριση & Άδεια Δόμησης. Εν το μεταξύ όμως ο Δήμος εκδίδει ΣΧΟΟΑΠ και αλλάζει την αρτιότητα σε 6 στρέμματα για κατάτμηση και στα 4 για υφιστάμενα γήπεδα εκτός οικισμού.

 

Εγώ βρίσκομαι εντός ζώνης των 500 μ από το συνεκτικό τμήμα του οικισμού.  και σας ρωτώ 

 

πρώτο ερώτημα υπερισχύουν οι εγκρίσεις που έχουμε πάρει από τις υπηρεσίες οι οποίες προηγούνται του ΦΕΚ κατά 6 μήνες η υπερισχύει το ΦΕΚ του ΣΧΟΟΑΠ 

 

Και δεύτερο ερώτημα με επηρεάζει εμένα η αλλαγή αρτιότητας καθώς είμαι εντός ζώνης 500 μ από τον οικισμό η όχι.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έχει αναρτηθεί παρόμοιο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είχε υποβληθεί πλήρης φάκελος στην Υ.ΔΟΜ με τις μελέτες πριν την αλλαγή του πολεοδομικού καθεστώτος στην περιοχή. 

Αν όχι μάλλον απίθανο να βγάλεις άδεια με τα σημερινά δεδομένα, διότι κοιτάζοντας τον Ν-2831/00  ΦΕΚ-140/Α/13-6-00 Τροποποίηση των διατάξεων του Ν-1577/85 "Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός" και άλλες πολεοδομικές διατάξεις ΑΡΘΡΟΝ-26 ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΙΣΧΥΟΥΣΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ,

 γίνεται αναφορά για έκδοση άδειας με τις προγενέστερες διατάξεις εφόσον όμως είχε υποβληθεί φάκελος

Ας τοποθετηθούν και άλλοι συνάδελφοι αν γνωρίζουν κάτι παραπάνω σε αυτό.

 

Κατά την κύρωση σε ΦΕΚ των ΓΠΣ και των ΣΧΟΟΑΠ καταργούνται οι παρεκκλίσεις (γήπεδα με πρόσωπο σε όδο και ζώνη 500 μ.) των εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

όχι στην Υ.ΔΟΜ. δεν είχε υποβληθεί φάκελος μόνο εγκρίσεις των υπόλοιπων υπηρεσιών είχαμε πάρει και περιμέναμε την έγκριση του ΕΣΠΑ..

άλλα κάποια στιγμή κάπου είχα διαβάσει ότι αν έχεις πάρει έγκριση πηγαίνεις με τις παλιές διατάξεις...

Όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω παιδιά το θέμα μήπως μπορεί κάποιος και με βοηθήσει...

Αν κάποιος είναι γνώστης και μπορεί ας μπει στον κόπο να με ενημερώσει..

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.