Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση στατικής επάρκειας υφισταμένου κτηρίου


vag_val

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το κτίριο δεν έχει κανενός είδους στατική μελέτη (προ '55 και αυθαίρετες προσθήκες), είναι ισόγειο, με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα. Η στέγη θα είναι ξύλινη, εδραζόμενη στην πλάκα του δώματος και με επικάλυψη από κεραμύδια. Το ερώτημα είναι αν για την έκδοση της αδείας της στέγης μπορεί να ζητήσει η ΥΔΟΜ μελέτη στατικής επάρκειας, με ότι αυτό συνεπάγεται (δοκίμια, προσομοίωση, κόστος). Να σημειωθεί πως έχω ήδη δώσει βεβαίωση στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας συνάδελφοι. Έχει ζητηθεί από ένα πελάτη μου, ιδιοκτήτη φροντιστηρίου βεβαίωση δύο μηχανικών περί της στατικής επάρκειας της κτηριολογικής μονάδας, όροφος ή αυτοτελές κτίριο, ως προς τον μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό σύμφωνα με την διαδικασία χορήγησης νέας άδειας από τον ΕΟΠΠΕΠ. Στο υπόδειγμα όμως στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ έχει δήλωση στατικής επάρκειας. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Αν ο ένας μηχανικός είναι διπλωματούχος, ο δεύτερος μπορεί να είναι Τεχνολόγος, συγκεκριμένα έργων υποδομής, ή πρέπει να βρω και δεύτερο διπλωματούχο.

2) Το φροντιστήριο βρίσκετε στο ισόγειο μιας τριώροφης οικοδομής με υπόγειο. Πρέπει να λάβουμε υπόψιν και να ελέγξουμε όλους τους ορόφους ή μόνο το ισόγειο? Ρωτώ γιατί κόστος της δουλειάς θα ανέβει κατακόρυφα αν πρέπει να τσεκάρουμε την στατική μελέτη όλου του κτιρίου.

Υ.Γ. Αν κάποιος είχε κάποια παρόμοια υπόθεση θα ήθελα τις συμβουλές του η ένα μπούσουλα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.