Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση στατικής επάρκειας υφισταμένου κτηρίου


vag_val

Recommended Posts

Συναδελφοι για την εκδοση αδειας λειτουργιας καταστηματος νομιμως υφισταμενου κτιριου, μου ζητηθηκε βεβαιωση στατικης επαρκειας κτιριου...

Μηπως εχει κανεις καμια ετοιμη φορμα της βεβαιωσης να μου στειλει?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απλή βεβαίωση, θα δοκιμασω να την ανεβάσω στα downloads ελπιζω να τα καταφερω!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η λεγόμενη ακόμα και σήμερα από πολλούς συναδέλφους αλλά και υπαλλήλους των πολεοδομιών "έκθεση στατικής επάρκειας" ή "έκθεση αντοχής" έχει αντικατασταθεί από την "έκθεση αυτοψίας" όπως αυτή περιγράφεται στην παράγραφο 1.1 του άρθρου 4 της Εγκυκλίου 98/22.12.1989 με θέμα "Προδιαγραφές μελετών για έκδοση οικοδομικών αδειών".

 

Στην τελευταία παράγραφο του εν λόγω άρθρου γράφει:

"Οι εκθέσεις αυτοψίας αντικαθιστούν τις μέχρι τώρα δηλώσεις αντοχής οι οποίες καταργούνται".

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, Χαρη. Στη φορμα που μου εστειλε ο panos εγω συμπληρωσα οτι "υστερα απο αυτοψια που εγινε στις ..../.../... "κλπ.

τελικα, εγινε αποδεκτη η βεβαιωση αυτη χωρις κανενα προβλημα απο τον υπαλληλο της εδω πολεοδομιας...

Τωρα αν πεσεις σε κανεναν "ψειρα" υπαλληλο και σε αρχισει στις λεπτομερειες τοτε αλλαζει το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να μην βρεθούμε στα δικαστήρια για μια τέτοια ΣΟΒΑΡΗ βεβαίωση πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε....

 

2 κατά την γνώμη μου είναι τα βασικά που πρέπει να αναφέρουμε:

 

1. Τυχόν ζημίες που παρατηρήσαμε πχ ρωγμές .. Αν όχι τότε ΟΚ

 

2. Αν ή νέα χρήση επιβαρύνει την κατασκευή σε σχέση με την αρχική για την οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια (αν έχει εκδοθεί)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

chronism οπως και εσυ αναφερεις ειναι οντως μια σοβαρη βεβαιωση...

Δεν ειναι να την παρεις αψηφιστα.

Αν δεν παρατηρηθουν ρωγμες τοτε ΟΚ. Σωστα.

Ομως με τη βεβαιωση αυτη δεν σημαινει οτι κανεις συμβολαιο με τον ιδιοκτητη (και με το Θεο) οτι δεν θα πεσει ποτε το κτιριο ή οτι δεν θα παθει μικρες ή μεγαλες ζημιες υστερα απο ενα δυνατο σεισμο.

Η βεβαιωση αυτη (κατα τη γνωμη μου) εχει να κανει περισσοτερο με αυτοψια και οτι δεν παρατηρουνται, με εναν ταχυ οπτικο ελεγχο, προβληματα στην κατασκευη...

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑΑΑΑΑΑΑ !!!

 

θα έδινες όμως εύκολα βεβαίωση για ένα κατάστημα συνάθροισης κοινού σε όροφο με οικοδομική άδεια 20-ετία ??

 

ή μετά από "επεμβάσεις ανακαίνισης"

 

Και ποιος θα είχε την τελική ευθύνη ???

Link to comment
Share on other sites

vag_val ποιος σου ζητησε δηλωση επαρκειας? Απο την αρχη η χρήση του χωρου ηταν καταστημα ή έκανες αλλαγη χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Jim, Η πολεοδομια μου το ζητησε γιατι για να παρεις αδεια λειτουργιας του καταστηματος απο τον δημο χρειαζεται βεβαιωση οτι το κτιριο ειναι νομιμως υφισταμενο.

Το κτιριο ειχε αρχικα χρηση ως κρεοπωλειο(!) και τωρα μετατραπηκε σε καφε ουζερι.

Κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει αλλαγη χρησης αλλα δεν εκατσα να ανοιξω μετωπο με το γραφειο της πολεοδομιας για ενα ζητημα ησσονος σημασιας(παλι κατα τη γνωμη μου).

chronism, η περιπτωση που περιγραφεις ειναι πολυ πιο συνθετη απο τη δικη μου. Σιγουρα εγω θα ειχα πολυ σοβαρες επιφυλαξεις στη χορηγηση της βεβαιωσης(με οτι αυτο συνεπαγεται)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.