Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση στατικής επάρκειας υφισταμένου κτηρίου


vag_val

Recommended Posts

Καλά όλα αυτά αλλά αν έχει καταστραφεί ή χαθεί ο φάκελος τότε τι σόι δήλωση κάνεις ;'Εχω ένα κλείσιμο ισογείου χώρου και τα στατικά και όλος ο φάκελος δεν υπάρχει με βεβαίωση από την οικεία Πολεοδομία . Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει υπόγειο τη γλιτώνεις με τη βεβαίωση και αποτύπωση ξυλότυπου

 

μα καλά χάθηκε και της πολεοδομίας και του ιδιοκτήτη;;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα

 

1η φορά το βλέπεις ?

 

από τις 10 πρώτες μου δουλειές οι 5 ήταν τέτοιες με χαμένους φακέλους - στελέχη κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Θελω να ρωτησω και γω κατι σχετικο...

 

Ειμαι στο τελικο σταδιο για να παρω το σημα του ΕΟΤ για επιπλωμενα δωματια. Ηρθαν λοιπον για να κανουν την τελικη αυτοψια και μας ζητησαν καποια χαρτια ακομα. Αναμεσα σε αυτα, μας ζητησαν και μια Βεβαιωση Στατικης Επαρκειας για 1 κτιριο που βρισκεται στον ιδιο περιβαλλοντα χωρο με τα επιπλωμενα δωματια, αλλα δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτα, απλα για να εξασφαλισουμε λεει την ασφαλεια των πελατων που κινουνται στον κοινο αυτο χωρο.

Το κτιριο για το οποιο μου ζητανε τη Βεβαιωση Στατικης Επαρκειας ειχε υποστει καθιζηση πριν απο καποια χρονια, καθως ειχαν σπασει καποιοι υπογειοι σωληνες του Δημου και ειχε υποστει καθιζηση ολη εκεινη η πλευρα της πλαγιας. Σημερα εχει πλεον σταθεροποιηθει το εδαφος.

Οι αποριες μου ειναι οι ακολουθες :

-Τη Βεβαιωση Στατικης Επαρκειας μου τη ζητησε ο ΕΟΤ. Πρεπει να την καταθεσω στην Πολεοδομια πρωτα? ΝΑ παρω καποια εγκριση/σφραγιδα?

-Την υπογραφουν 2 Πολιτικοι Μηχανικοι? Οχι Μηχανικοι του ΤΕΙ, ετσι?

-ΕΙναι μονο η Βεβαιωση αυτη, ή πρεπει να συνοδευεται απο Φωτογραφιες του Κτισματος και καποια αλλη Τεχνικη Εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μια επέκταση άδειας λειτουργίας ζητήθηκε βεβαίωση στατικής επάρκειας. Κτίριο 35 ετών όπου υπάρχει το στέλεχος της άδειας αλλά δεν υπάρχει η στατική μελέτη στην πολεοδομία!!!

Τι γίνεται σε αυτής την περίπτωση; έλεγχος υφισταμένου και πιθανόν (σίγουρα) ενισχύσεις;

ή άρκεί αυτή η έκθεση αυτοψίας;

Link to comment
Share on other sites

Evan αρκεί αλλά καλού κακού αφού θα ψιλοαναλάβεις κάποια ευθύνη κάνε και ένα τσεκ. Φέρε ένα σκάνερ οπλισμού και κάνε έναν έλεγχο με τον τότε αντισεισμικό.

 

Απλά για να ξέρεις τι παίζει.

 

Irini όχι δεν υποβάλλεις πολεοδομία

δεν υπογράφουν οι ΤΕΙ

δεν απαιτεί κάτι άλλο από μόνη της.

 

Διάβασε και την εγκύκλιο ....είναι κατατοπιστική.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι πρώτα εξηγείς στον ιδιοκτήτη ότι εφόσον δεν υπάρχει η στατική μελέτη στο φάκελο της πολεοδομίας δεν γίνεται η επέκταση της άδειας λειτουργίας ή γίνεται αλλά το κόστος είναι πολύ υψηλό καθότι μπλα μπλα (βλ. έλεγχος οπλισμού/σκυροδέματος, αποτύπωση, μελέτη, ενισχύσεις).

Παράλληλα του λες να ψάξει στα αρχεία του ή στα αρχεία του μηχανικού που έκανε τις αρχικές μελέτες μην τυχόν υπάρχει αντίγραφο της στατικής μελέτης. Μου έχει τύχει σε παρόμοια περίπτωση, να βρεθεί (από θαύμα; ) η μελέτη, η οποία όπως καταλαβαίνεις "εξαφανίζεται" για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Theo: αυτό όμως το τσεκ με τα σκάνερ καθώς και ο έλεγχος έχουν κάποιο κόστος ο ιδιοκτήτης πιστεύει πως εσύ θα του υπογράψεις μόνο το χαρτί και θα σου δώσει ξέρω γω 200€ π.χ.

Χάρη: την όλη δουλειά έχει αναλάβει ένας μηχανικός ο οποίος αφού έχει κάνει όλα τα υπόλοιπα π.χ. πυρασφάλειες κλπ και έχει πάρει όλες τις εγκρίσεις του λείπει αυτή μόνο. Άρα όπως καταλαβαίνεις ο ιδιοκτήτης έχει μπει στο χορό....Ο μηχανικός του λέει πως δεν γνώριζε εκ των προτέρων οτί χρειάζεται η επάρκεια και ο ίδιος δεν ξέρει να την κάνει... Πάει να διώξει την ευθύνη από πάνω του μου μυρίζεται..

Αυτά για το κόστος του τα είπα. Αυτός έλεγε βέβαια τα δικά του (τόσα χρόνια στέκει δεν έχει ρωγμές μπλα μπλα) εγώ φυσικά ανέφερα Ρικομέξ μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

Evan όπως τα λες είναι.

 

τι να σου πω?

 

Κανά 1000 είναι όλα μαζί . Τόσο αδιαφορία ? Για την ασφάλεια του κτιρίου του είναι ....αλλά ξέχασα δεν είναι λουλούδια στο Βοσκόπουλο. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως φαίνεται οι περισσότερες δουλειές πλεόν θα είναι τέτοιου είδους αλλαγές χρήσης, ενισχύσεις... χαμαλοδουλειές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.