Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψος Σοφίτας


DIMITRIS1969

Recommended Posts

Δημήτρη μεγάλο το θέμα που ανοίγεις. Και σύνθετο. Για πιο ύψος μιλάμε, κατά Νοκ?

Και ορισμένα κτίρια με άδεια του 2010, νεόδμητα τα λένε.

Επίσης μιλάς για ύψος εξωτερικά ή εσωτερικά?

Το πρόβλημα σου πιο είναι?

Φαντάζομαι, δεν σου ήρθε να ενημερωθείς για τα ύψη των σοφίτων, αλλά κάποιο λόγο θα έχεις.

Ο Μηχανικός της γειτονιάς σου, με το ανάλογο αντίτιμο, μεγάλο, αν είναι μεγάλο το έργο, ή μικρό, αν πρόκειται για ένα απλό θέμα, θα μπορεί να σε φωτίσει καλύτερα, όσον αφορά το γενικό πρόβλημα σου.

Εμείς κατα τα άλλα, εδώ είμαστε και χαρά να αποσαφηνίζουμε ελαφρώς, ένα απλό θέμα, αν αυτό έχεις.

Θεωρώ όμως ότι στον Μηχανικό της γειτονιάς σου θα βρεις πληρέστερες και σαφέστερες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εκτός αυτού είναι και πολύπλοκο θέμα, με πολλές παραμέτρους και κάθε περίπτωση ξεχωριστή...ένας μηχανικός της περιοχής σου θα σου λύσει όλες τις απορίες....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Να διευκρινίσω λοιπόν  ότι πρόκειται για νέα οικοδομή(νέος ΝΟΚ) τώρα κάνουμε τα σχέδια με τον μηχανικό μου,μιλάω λοιπόν για το εσωτερικό ύψος της σοφίτας στο εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα (έχω περιθώριο ύψους εξωτερικού 2m ακόμα).

Το πρόβλημα είναι ότι ο μηχανικός μου,μου λέει για μέγιστο ύψος σοφίτας 2,20m ενώ άλλος μηχανικός που ρώτησα μου λέει για μέσο όρο ύψους 2,20m διευκρινίζω ότι πρόβλημα ύψους συνολικά της οικοδομής δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι από εκεί και πέρα ποιές είναι οι προδιαγραφές. Αν η σοφίτα είναι η βέλτιστη λύση.

Αν αυτό επιθυμείτε και αυτό καταλήγετε να κάνετε, αν θυμάμαι καλά, ο νόμος όπως δημοσιευτηκε το 2012, μιλούσε για μέσο ύψος 2.20. Δεν γνωρίζω αν υπήρξε ερμηνευτική, οπότε εν συνεχεία οι Συνάδελφοι θα σας ενημερώσουν καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μεσο ύψος 2.20 και όχι μέγιστο, με το μέσο να εννοούμε ό,τι ορίζει ο νοκ...όγκος δια εμβαδο...

 

Ας διευκρινίσει ο μηχανικος σου στην τοπική υδομ πως θα σχεδιάσει τη σοφίτα γιατί υπάρχει η αμφιλεγόμενη ερμηνεία του νομου, αν μπορούν οι πλαινοι τοίχοι της σοφίτας να ειναι πιο ψηλά απο το σημείο έδρασης της στέγης ή όχι...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ο μηχανικός μου θα μιλήσει με την πολεοδομία.....παρόλα αυτά με ενημέρωσε ότι έχει εκδοθεί ανάλογη εγκύκλιος  όπου ορίζει τη σοφίτα στο 2,20 μέγιστο ύψος....... δηλαδή ο νόμος αναφέρει μέσο όρο ύψους 2,20m και η εγκύκλιος 2,20 μέγιστο,τι να πω τώρα??????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.