Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρετου χωραφια


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν σχετικα με το θεμα μου! Υπαρχει ενα χωραφι εξαδιαιρετου σε 6 ατομα, στο οποιο δεν υπαρχουν κατοικιες αλλα ουτε κ εχει "χωριστει".Υπαρχει τροπος να πουλησω το δικο μου μεριδιο/ποσοστο ή θα πρεπει πρωτα να χωριστει ? Χρειαζομαι και τη συγκαταθεση των υπολοιπων για να πουλησω το δικο μου μεριδιο ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν δημιουργησα το θεμα σε λαθος ενοτητα!

Link to comment
Share on other sites

η πιο
"σωστη" λυση ειναι να πουλησεις στους υπολοιπους το ποσοστο σου

 

τριτος δεν προκειται   ευκολα να δεχθει να αγορασει το ποσοστο σου και να αναμιχθει...

αφου δεν βρηκες εσυ ακρη με τους συνιδοκτητες [συγγενεις???]

δεν εχει λογο να μπλεξει μαζι τους..

 

επι των ερωτηματων

- ναι μπορεις να πουλησεις το ποσοστο σου

- ναι μπορεις να ζητησεις διανομη να παρεις το "κομματι" σου

[αλλά θα καταστραφει η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα...αρα θα ειναι αχρηστο και το  δικο σου και το υπολοιπο...]

 

Και,  πριν απο όλα...

να συμβουλευτεις τον μηχανικο σου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος ενότητα!

Έχεις ποσοστό εξ' αδιαιρέτου επί του γηπέδου. Αυτό το ποσοστό μπορείς να το μεταβιβάσεις σε οποιονδήποτε χωρίς να ρωτήσεις κανένα, αλλά δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερθεί κανείς να αγοράσει ένα ποσοστό εξ' αδιαιρέτου σε ένα γήπεδο με άλλους 5 άγνωστους συνιδιοκτήτες, εκτός αν το μεταβιβάσεις σε κάποιον από αυτούς τους 5.

Η μόνη πραγματική λύση είναι η κατάτμηση, αλλά η δυνατότητα για κατάτμηση εξαρτάται από την αρτιότητα στην περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο αλλά και στη συμφωνία και των 6.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου! Το σεναριο να αγορασουν το ποσοστο οι συγγενεις μου δεν υπαρχει γιατι ειναι αρκετα μεγαλο ποσο που δυσκολα μπορουν να το διαθεσουν.Σε περιπτωση που τελικα βρεθει αγοραστης τι "χασουρα" θα υπαρχει βαση οσων μου ειπες ?Π.χ ας πουμε οτι αντικειμενικα κοστιζει 100.000ε και ο αγοραστης μου παραθετει οτι θα εχω τρεχαματα με τους δικους σου κτλ κτλ οποτε ριχνουμε την τιμη, ποσο κατω ειναι το "λογικο" ?

Link to comment
Share on other sites

Καθησαμε και τα βαλαμε κατω ωστε να το χωρισουμε αλλα τα εξοδα ειναι αρκετα μεγαλα, συν οτι υπαρχουν τα κλασσικα οτι ο ενας ειναι ανετος οικονομικα και δεν ενδιαφερεται ουτε να τρεξει και να ασχοληθει, αλλα ουτε κ να πουλησει.Στην ουσια οι 4-5 συμφωνουμε και ολα τα χαλαει 1 ατομο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κινηθείτε νομικά (θα το επιβεβαιώσει και ο Δημήτρης), αλλά δεν ξέρω αν μπορείτε να ξοδέψετε χρόνο και χρήμα.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αγοραστής για του λόγους που σου γράψαμε. Σκέψου εσύ θα αγόραζες ένα ποσοσό εξ΄ αδιαιρέτου με άγνωστους συνιδιοκτήτες? Να το κάνεις το ποσοστό σου τί, εφόσον δε θα μπορείς να κάνεις καμία εργασία στο ακίνητο χωρίς τη συμφωνία όλων

Link to comment
Share on other sites

να μιλησεις με τον μηχανικο σου...από μονος σου δενθα βγαλεις ακρη...

 

η διανομη δεν ειναι κατι που "συζητησατε" μεταξυ σας

και δεν ξερεις αν "μετα την διανομη" θα ειναι αρτιο και οικοδομησιμο το νεο ή    και τα νεα γηπεδα

 

υγ

οσο για τα εξοδα

να το ξαναδειτε....

 

η διανομη εχει φορο το 1/4 του ΦΜΑ δλδ 0,75%

μιλαμε για αστεια ποσά...οκ???

 

δες μηπως μπορειτε να ομονοησετε ανα ομαδες και ετσι

και το μοιρασετε

και να μην χασετε αρτιοτητα...οπότε  ΟΛΟΙ θα χασετε....

υγ

[συμφωνω με τον ταχυτερο..επισης σωστο.... αγιο...με  τις καλησπερες μου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.