Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος αναφοράς Ζi για εύρεση συντελεστή Ce(Zi)


 

Recommended Posts

Απλά στο δοχείο είπες ότι υπάρχει πίεση. Σε ένα κτίριο που να βρεθεί η πίεση?

Σε κάθε κτίριο υπάρχει πίεση. Το πρόβλημα δεν είναι πίεση αλλά η διαφορά πίεσης (δεν είπες κάτι το διαφορετικό, απλά το ξεκαθαρίζω).

 

Ας ξεκαθαρίσουμε και κάτι άλλο. Ότι η εξωτερική πίεση Cp,e δεν εξαρτάται από παράγοντες που έχουν να κάνουν με θερμοκρασία και λοιπά (γενικότερα με εσωτερικούς παράγοντες του κτιρίου) αλλά μόνο από τη ροή του αέρα (ταχύτητα/τυρβώδες/μορφολογία κτλ) στο εξωτερικό του κτιρίου. Το ότι αυτό είναι έτσι φαίνεται άλλωστε και από τον τρόπο υπολογισμού της εξωτερικής πίεσης.

 

Όσον αφορά την εσωτερική πίεση τώρα, το τι ακριβώς συμβαίνει δεν το γνωρίζω. Οι παράγοντες που την επηρεάζουν νομίζω όμως, ότι είναι αρκετά διαφορετικοί. Για να καταλάβεις από που προκύπτει αυτό, θα σε γυρίσω αρκετά πίσω, στα μαθητικά σου χρόνια για την ακρίβεια. Όπως πιθανότατα θα θυμάσαι, είχαμε διδαχτεί την καταστατική εξίσωση των αερίων.

 

Ο τύπος ήταν PV = nRT όπου

P = πίεση

V = όγκος

n = ο αριθμός των mol

R = σταθερά του (ιδεατού αν δεν κάνω λάθος) αερίου

T = η απόλυτη θερμοκρασία

 

όπως βλέπεις δηλαδή η πίεση είναι συνάρτηση 2 παραγόντων (ελέξγιμων από εμάς) της θερμοκρασίας και του όγκου. Σε ένα κλειστό όγκο, όσο αυξάνεις τη θερμοκρασία αυξάνετε η πίεση (διαστέλλεται ο αέρας). Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι αυτή η εξίσωση από μόνη της αρκεί για να καταλάβουμε τι συμβαίνει σε ένα κτίριο. Αλλά νομίζω ότι μας δίνει τις βασικές παράμετρους τις οποίες πρέπει να λάβουμε υπόψη μας.

 

Έτσι λοιπόν, σε ένα κτίριο δεδομένου ότι έχουμε διαφορετική θερμοκρασία από την εξωτερική, θα έχουμε και διαφορετική πίεση από την εξωτερική. Αυτή η διαφορά πίεσης νομίζω ότι είναι η Cp,i. Η Cp,i πιθανότατα να εξαρταται και από πληθώρα άλλων παραγόντων όπως ίσως είναι η εσωτερική ταχύτητα του αέρα, η οποία με τη σειρά της εξαρτάται από το μέγεθος και τη διάταξη των ανοιγμάτων

 

Στο συγκεκριμένο θέμα ένας φυσικός ή ένας μηχανολόγος ίσως να μπορεί να μας βοηθήσει περισσότερο...

 

edit

..................................................................................................

 

Σχετικά με ότι παρέθεσε ο paktomenos. Μάλλον έχει δίκιο ότι έτσι όπως είναι η διατύπωση ως ανοίγματα θεωρούνται μόνο τα μόνιμα ανοίγματα. Πάντως αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι κατά κανόνα η εσωτερική πίεση δεν είναι ίση με 0.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα! Στο βιβλίο του Ερμόπουλου (Ευρωκώδικας 1 και παραδειγματα) τα zi δεν τα παίρνει ίσα με τα ze, αλλά μειωμενα... Αναφέρομαι στα παραδέιγματα. Σιγούρα θα συμφωνήσω με το ότι αν τα πάρεις ίσα εισαι υπέρ της ασφαλείας αλλά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική τα μειώνει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γενικά, όλη την επιστημονικότητα τους οι συντάκτες του EC1 την εξάντλησαν στον υπολογισμό των φορτίων ανέμου. Δικαίως εν μέρει, αφου αποτελεί συνήθως την καθοριστική φόρτιση, και ένα πολύπλοκο φαινόμενο.

 

Η έννοια της απλούστευσης - δυσμενούς- προς χάρην της στοιχειώδους ευκολίας εφαρμογής δεν τους απασχόλησε καθόλου άραγε?

 

αν μου επιτρεπεται να πω και εγω την αποψη μου

μεσα στο σπιτι εχουμε 1 at οτι και να γινει γιατι οι ταχύτητες αερα ειναι μηδενικες

εξω απο το σπιτι εχουμε περιπου παλι 1 at + ταχύτητα αέρα

η χειροτερη περιπτωση αραγε είναι ταχυτητα αερα εξωτερικα που ειναι και το πιο απλο

Το προβλημα με τον αερα - το πραγματικο προβλημα - ειναι αλλου

σε κατασκευες - πχ γεφυρες τολ πυλωνες κλπ- οπου τα αεροδυναμικα φορτια μας δημιουργουν αντωση ή ταλαντωσεις

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπεται να πω και εγω την αποψη μου

μεσα στο σπιτι εχουμε 1 at οτι και να γινει γιατι οι ταχύτητες αερα ειναι μηδενικες

εξω απο το σπιτι εχουμε περιπου παλι 1 at + ταχύτητα αέρα

η χειροτερη περιπτωση αραγε είναι ταχυτητα αερα εξωτερικα που ειναι και το πιο απλο

Το προβλημα με τον αερα - το πραγματικο προβλημα - ειναι αλλου

σε κατασκευες - πχ γεφυρες τολ πυλωνες κλπ- οπου τα αεροδυναμικα φορτια μας δημιουργουν αντωση ή ταλαντωσεις

 

Δηλαδή? Εννοείς να μην λαμβάνουμε υπόψη μας την εσωτερική πίεση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.