Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα σε οικόπεδο εντός-εκτός ορίων οικισμού


Recommended Posts

Καλησπέρα
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η οικοδομησιμότητα ή μη σε οικόπεδο με τμήμα εντός ορίων οικισμού το εμβαδόν του οποίου διαθέτει την απαιτούμενη αρτιότητα του οικισμού αλλά δεν διαθέτει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.
Πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο διαθέτει το τμήμα που βρίσκεται εκτός ορίων οικισμού το εμβαδόν του οποίου όμως δεν διαθέτει την απαιτούμενη αρτιότητα για εκτός σχεδίου - εκτός ορίων οικισμού γήπεδα.
Το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο ή όχι ;     

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Παραθέτω ένα έγγραφο, το οποίο έχει ανεβάσει συνάδελφος στο φόρουμ και ας με συγχωρεί που δεν θυμάμαι το όνομά του.

Δεν ξέρω αν η απάντηση για το ζήτημα σου μπορεί να στηριχθεί σε ένα έγγραφο, πάντως αποτελεί μια βάση. 

post-3447-0-96991700-1412613025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Οικόπεδο με το απαραίτητο πρόσωπο σε δημοτική οδό εχω στο πίσω μέρος κομμάτι 40μ2 εκτός οικισμού στο οποίο δεν θέλω να οικοδομήσω και ενώ έχω την αρτιότητα και χωρίς αυτό η πολεοδομία μου ζητάει δασαρχείο. μπορώ να παρακάμψω το δασαρχείο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος ως εμπειρότερος μπορεί να με ενημερώσει πανω σε ένα ζήτημα που αντιμετωπίζω.

- Οικόπεδο εκατέρωθεν ορίων οικισμού ορισμένου με απόφαση νομάρχη το 1987 (αρτιότητα 500τ.μ.)

- Επιφάνεια εντός οικισμού 750τ.μ. - - - Επιφάνεια εκτός οικισμού 1350τ.μ.

- Κατοικία κατασκευασμένη στο τμήμα που βρίσκεται ΤΩΡΑ εκτός οικισμού με οικοδομικη άδεια το 1986. Με τις τότε διατάξεις το κτήριο βρισκόταν εντός ορίων οικισμού προ 1923.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει κατ' επέκταση του κτηρίου κάποια τετραγωνικά ακόμα που όντως του περισσευουν με όποιες διατάξεις και αν κινηθώ.

Το ερώτημα είναι με ποιες πρεπει να κινηθώ και σε ποια σχετική νομοθεσία να ανατρέξω. (εντός ή εκτός οικισμού);;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.