Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίπτωση κατάτμησης εκτός σχεδίου.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση: Εκατέρωθεν χαρακτηρισμένου επαρχιακού δρόμου από το 1970 υπάρχει γεωτεμάχιο 100 στρεμμάτων με τίτλο του 74, ενιαίο κατά την περιγραφή του αν και περνά ήδη από μέσα του ο δρόμος.

Ερωτήσεις

1. γνωρίζοντας ότι ο δρόμος έχει κατατμησει το τεμάχιο σε δυο είναι παράτυπο παρόλα αυτά να δηλώσω τον 651 πάλι για το όλον....? το θέμα είναι οτι υπάρχουν αρκετοί μεριδιούχοι και μερικοί εξ αυτών θέλουν να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς. αν εμφανιστούν δυο τεμάχιά υπάρχει πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο νομίζω.

2. Υπάρχουν 2 (ψιλο) ρέματα μέσα στο γεωτεμάχιο...θα πρέπει να αφαιρεθεί η επιφάνεια τους από το εμβαδόν του άρτιοι τμήματος?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Napoleon,

Εσύ κάνεις τοπογραφικό ΣΗΜΕΡΑ, άρα δείχνεις την πραγματική κατάσταση.

Αρα για το 1) : δήλωση για δύο γεωτεμάχια.

για το 2) Οχι τα ρέματα συμπεριλαμβάνονται στο εμβαδό. Δες πρόσφατη συζήτηση http://www.michanikos.gr/ftopic5315.html

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO

παραθέτω από τη σχετική αναφορά σου "

...... Τονίζεται ότι παρ' όλο ότι δεν είναι κατ' αρχήν κοινόχρηστες οι κοίτες των χειμάρρων, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΩΣ ΤΟΙΑΥΤΕΣ εάν έχει εγκαταλειφθεί "απο αμνημονεύτου χρόνου" η ιδιωτική κυριότητα οπότε ΩΣ ΑΔΕΣΠΟΤΟ έχει περιέλθει στο ΔΗΜΟΣΙΟ (Γνωμ 78/80 ΝΣΚ)".

και ρωτώ :

το "απο αμνημονεύτου χρόνου" ποιός και πώς το ορίζει?

Link to comment
Share on other sites

αυτό πιστεύω κι εγώ... ότι είναι 2 γεωτεμαχια και μόνον....και είναι παράτυπο να δηλώσω οτι εξακολουθεί να είναι ένα, το οποίο παρεπιπτωντος ποτέ δεν ήταν ενα αλλά δυο αφού ο δρόμος αναγνωρίστηκε το 1970 και αυτό γεννήθηκε το 1974... άντε να κάνω τωρα σεμινάριο στους κληρονόμους..... απλά δεν ξέρω αν μπορεί να συντάξει συμβόλαιο η συμ/φος ερήμην των άλλων μεριδιούχων αφού πλέον αλλάζει η υπόσταση του γεωτεμαχίου.

και για το ρέμα έκανα αναζήτηση και βρήκα τις πολύ ενδιαφέρουσες αναρτήσεις σας.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.