Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση υπογείου εκτός του περιγράμματος του κτιρίου για χρήση αποθήκης


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους! Εχω οικόπεδο 450μ2 και θέλω να κάνω επέκταση υπογείου εκτός περιγράμματος κτιρίου. Ένα τμημα της επέκτασης θέλω να είναι αποθήκη και ένα άλλο τμήμα χώρος στάθμευσης. Σύμφωνα με τον ΓΟΚ αυτό δεν μπορούσε να γίνει γιατί το τμήμα της επέκτασης θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά χώρος στάθμευσης. Στον ΝΟΚ όμως στο άρθρο 17/6/β αναφέρει :"Σε οικόπεδα εμβαδού από 300 τ.μ. έως 600 τ.μ. επιτρέπεται επέκταση των υπογείων έξω από το περίγραμμα της κάλυψης του κτιρίου σε ποσοστό έως και 50% του υποχρεωτικώς ακαλύπτου χώρου. Στην περίπτωση αυτή, επιτρέπεται η εξαγορά των θέσεων τάθμευσης που δεν εξασφαλίζονται από τη μελέτη, σε ποσοστό έως και 30% του συνόλου των απαιτούμενων θέσεων" και δεν εξάγεται ότι η επέκταση του υπογείου είναι υποχρεωτικά χώρος στάθμευσης. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Μπορώ στην επέκταση να βάλω και αποθήκη εκτός από χώρο στάθμευσης; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.