Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η' κύκλος σεμιναρίων μικρής διάρκειας, Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Εμένα με πήραν αλλά το σεμινάριο με πετυχαίνει σε πάρα πολύ γεμάτη περίοδο.. Δεν πειράζει, το πολύ πολύ θα περιορίσουμε τον ύπνο... :D

Ελπίζω πάντως να αξίζουν και να μας μείνουν 5 πράγματα στο τέλος... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια διευκρίνηση θα θελα να κάνω. Τα σεμινάρια δεν απευθύνονται μόνο σε μέλη του ΤΕΕ/ΤΚΜ, αλλά σε όλα τα μέλη του ΤΕΕ. Εγώ ανήκω στο ΤΕΕ ΘΡΑΚΗΣ (έχω έδρα την Ξάνθη). Είχα επικοινωνήσει με τους υπεύθυνους των σεμιναρίων και μου είπαν ότι δικαιούμαι να υποβάλλω αίτηση. Με επέλεξαν για την πρώτη μου επιλογή (φέρουσες) και να σκεφτείται ότι έστειλα την αίτηση με fax στις 5/1.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση κάποιος να επιλεγεί και στα 2 σεμινάρια του ίδιου κύκλου που διάλεξε?

Και κάτι ακόμη... Συγχωρήστε με, μια και δεν είμαι Σαλονικια... Πού περίπου είναι το κτίριο του ΤΕΕ/ΤΚΜ που θα γίνουν τα σεμινάρια. Νόμιζα ότι ήξερα τη Θεσσαλονίκη αλλά μου διαφεύγει η Μ. Αλεξάνδρου.

Link to comment
Share on other sites

To κτήριο είναι στην Λεωφόρου Μ.Αλεξάνδρου 49 περίπου 800μ μετα το Μακεδονία Παλλάς στο αριστερό σου χέρι όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτό.

 

http://img168.imageshack.us/my.php?image=teetkmgs3.jpg

 

Για τον ΓΟΚ και τα ενεργειακά δεν έχουν βγεί ακόμα τα αποτελέσματα και περιμένω, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δωροθέα Βουρμά

Χρησιμοποίησε το http://www.ploigos.gr για να βρεις μια διεύθυνση. Είναι φανταστικό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέχθηκα και εγώ για τον ενεργειακό σχεδιασμό κτηρίων.

Να αποδώσουμε τα εύσημα στην οργανωτική επιτροπή του ΤΕΕ/ΤΚΜ που δημιουργεί β' κύκλο σεμιναρίων για "ενεργειακό σχεδιασμό" και "ΓΟΚ" λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος. Μπράβο!

 

Γιατί δεν πρέπει μόνο να γκρινιάζουμε αλλά να λέμε και τα καλώς κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με επιτυχία πραγματοποιείται ο κύκλος σεμιναρίων "Ενεργειακός και Βιοκλιματικος Σχεδιασμός κτηρίων". Η αναπληρώτρια καθηγήτρια ΑΠΘ κα Αξαρλή τις 2 πρώτες μέρες του σεμιναρίου αναφέρθηκε στις βασικές αρχές ενεργειακού σχεδιασμού για υφιστάμενα και νέα κτήρια. Αναλύθηκαν έννοιες

όπως , μικροκλίμα, μεσοκλίμα, μακροκλίμα, άμμεση και έμμεση απόδοση, παθητικά συστήματα θέρμανσης και δροσισμού, αλλά και βασικές αρχές για το σχεδιασμό τέτοιων κτηρίων στην Ελλαδα.

Αναφορά έγινε επίσης και στο ιστορικό της Εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ στην χώρα μας, πόσο εφικτή είναι η εφαρμογή του και ποιές είναι οι βασικές διαφορές σχεδιασμού σε σχέση με τον υπάρχων κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση.

Η κα Αξαρλή είναι αναπληρώτρια καθηγήτρια στο εργαστήριο Οικοδομικής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ.

Αυτά που δίδαξε στο σεμινάριο διδάσκει η ίδια στους φοιτητές Πολιτικούς Μηχανικούς που θα πάρουν τα σχετικά μαθήματα.

Δείτε ΕΔΩ.

Αυτά γι αυτούς που θεωρούν ότι οι Πολιτικοί Μηχανικοί δεν έχουν τα τυπικά προσόντα για να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.