Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η' κύκλος σεμιναρίων μικρής διάρκειας, Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας/Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας, έχοντας ως στόχο τη συνέχιση του προγράμματος επιμόρφωσης των μηχανικών (ελεύθερων επαγγελματιών ή υπαλλήλων στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα), μετά από εισήγηση του Τμήματος Επαγγελματικών Θεμάτων, προχωρά, στην διοργάνωση του Η΄ κύκλου σεμιναρίων μικρής διάρκειας. που θα πραγματοποιηθεί τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο του 2009.

Τα σεμινάρια που ανέρχονται σε (4), θα πραγματοποιηθούν τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο του 2009 στη Θεσσαλονίκη. Απευθύνονται κυρίως σε

εργαζόμενους συναδέλφους και θα γίνουν στην αίθουσα που δημιουργήθηκε στον προθάλαμο του αμφιθεάτρου στο ισόγειο του νέου κτηρίου του ΤΕΕ/ΤΚΜ κατά τις απογευματινές ώρες (17.00 – 22.00) και η διάρκειά τους θα είναι 25 ώρες (1 εβδομάδα).

Στην επιλογή των καταρτιζόμενων θα προηγηθούν οι συνάδελφοι που δεν έχουν παρακολουθήσει σεμινάριο προηγούμενου κύκλου. Η επιλογή των θα γίνει με βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης συμμετοχής τους. Οι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται να τα παρακολουθήσουν, καλούνται να συμπληρώσουν και να υποβάλουν αίτηση δήλωσης συμμετοχής, μέχρι την Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2009. Η ακριβής

ημερομηνία διεξαγωγής του κάθε σεμιναρίου θα ανακοινωθεί σε επόμενη δημοσίευση, με ημερομηνία έναρξης την Δευτέρα 19 Ιανουαρίου 2009.

Η αίτηση συμμετοχής είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ/ΤΚΜ http://www.tkm.tee.gr και υποβάλλεται:

_ στα γραφεία του ΤΕΕ/ΤΚΜ (Μ.Αλεξάνδρου 49

_ 1ος όροφος, Fax 2310883110 και

_ στο e-mail: [email protected], πληροφορίες Ο. Γραμμένος, τηλ. 2310.88.31.45 και Ε. Παλιεράκη, τηλ. 2310.88.31.43.

 

1. ΚΑΥΣΙΜΟ ΑΕΡΙΟ - ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ - ΝΕΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Απευθύνεται σε: Μ, Μ-Η, Η, Χ, Ώρες: 25, Άτομα: 60

Περιεχόμενο:

• Εισαγωγή – Κατασκευές δικτύων, παροχετευτικών αγωγών, Εξωτερική εγκατάσταση αερίου – Εσωτερική εγκατάσταση αερίου έως 1 bar

• Νομοθεσία για το Φυσικό Αέριο – Εφαρμογή νομοθετικού πλαισίου για τις νέες οικοδομές – Εισαγωγή στις νέες χρήσεις στην αστική κατανάλωση

• Συμπαραγωγή Ηλεκτρισμού και Θερμότητας, τύποι μηχανών συμπαραγωγής, μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης για συμπαραγωγή – Κλιματισμός με ΦΑ

• Οικονομική αξιολόγηση επένδυσης συστήματος συμπαραγωγής – Εφαρμογή στην βιομηχανία τροφίμων

• Εσωτερικές εγκαταστάσεις για επαγγελματική και βιομηχανική χρήση

Επιστημονικός υπεύθυνος: Γραμμένος Οδυσσέας, Μ.

 

2. ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΓΟΚ)

Απευθύνεται σε: Α, Α-ΤΜ, Π, Πολεοδόμους, Χωροτάκτες, Ώρες: 25, Άτομα: 60

Περιεχόμενο:

• Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός (ΓΟΚ)

• Κτηριοδομικός Κανονισμός

• Εκτός σχεδίου δόμηση

Επιστημονικός υπεύθυνος: Καλούση Ελένη, Π

 

3. ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΝΕΩΝ ΚΑΙ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ

Απευθύνεται σε: Α, Π, Ώρες: 25, Άτομα: 60

Περιεχόμενο:

• Ενεργειακός σχεδιασμός και ενεργειακή απόδοση κτιρίων

• Αρχές ενεργειακού σχεδιασμού και οικοδομικές παρεμβάσεις για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης κτηρίων

• Οικοδομικές επεμβάσεις σε νέα και υφιστάμενα κτήρια για τη βελτιστοποίηση της θερμικής τους συμπεριφοράς

• Επιρροή των θερμογεφυρών στην ενεργειακή απόδοση των κτηρίων: Προβλήματα και τρόποι αντιμετώπισής τους

• Εξοικονόμηση ενέργειας σε θέρμανση και κλιματισμό

Επιστημονική υπεύθυνος: Αξαρλή Κλειώ, Α

 

4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΦΕΡΟΥΣΑ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ:

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ – ΒΛΑΒΕΣ - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Απευθύνεται σε: Α, Π, Ώρες: 25, Άτομα: 60

Περιεχόμενο:

• Μηχανική της Τοιχοποιίας – Σύνθεση φέροντος οργανισμού – Απόκριση και τυπολογία βλαβών υπό κατακόρυφα και σεισμικά φορτία

• Άοπλη τοιχοποιία – Ευρωκώδικας 6 και Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής

• Οπλισμένη τοιχοποιία – Διαμόρφωση – Κανονιστικές διατάξεις – Διαστασιολόγηση

• Μέθοδοι και υλικά αποκατάστασης και ενίσχυσης διατηρητέων κτηρίων από φέρουσα τοιχοποιία

• Αποκατάσταση και ενίσχυση διατηρητέων κτηρίων από Φέρουσα τοιχοποιία – Διαστασιολόγηση – Εφαρμογή των επεμβάσεων

Επιστημονικός υπεύθυνος: Ιγνατάκης Χρήστος, Π.

 

[hr:2ae33aba2f]Πηγή: Περιοδικό Τεχνογράφημα του ΤΕΕ/ΤΚΜ, τεύχος 365, σελ.5

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ,δήλωσα εχθές για την φέρουσα τοιχοποιία(και μόνο), στα γραφεία του ΤΕΕ, και η υπάλληλος μου είπε πως πρέπει να έχει ακόμα θέσεις, οπότε όσοι έχετε χρόνο και

 

ενδιαφέρεστε, δηλώστε το γρηγορότερο (εως και 2 σεμινάρια),γιατί η επιλογή είναι με τον αριθμό πρωτοκόλου της αίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δήλωσα την προηγούμενη εβδομάδα (ενεργειακό και φέρουσες), 17/12 και δυστυχώς έγινε το εξής. Εδωσα την αίτηση στο πρωτόκολλο και ζήτησα αριθμό πρωτοκόλου γιατί όπως λέει η προκύρηξη η επίλογή γίνεται με βάση αυτόν και πήρα την καταπληκτική απάντηση ότι ο αριθμός πρωτοκόλλου βγαίνει το μεσημέρι!!!!

Χωρίς να θέλω να δημιουργώ προκαταλήψεις ας το κοιτάξει ο/η υπέυθυνος του προγράμματος, η έννοια του πρωτοκόλου είναι ακριβώς αυτή, την στιγμή που καταθέτω την αίτηση παίρνω αποδεικτικό στοιχείο ότι την κατέθεσα συγκεκριμένη μέρα και ώρα!!!

 

 

Φυσικά έκανα ένα μικρό θέμα που δεν έδωσα έκταση καλή τη πίστη, ελπίζω να κάνω λάθος. Την επόμενη μέρα που τους βρήκα στο τηλέφωνο γιατί την ίδια μέρα δεν το σηκώναν 2.30 που μου είχαν πεί να πάρω, μου δώσαν τηλεφωνικώς τον αριθμό πρωτοκόλου μου.

 

Πόσο δύσκολο είναι να έχει ηλεκτρονικό πρωτόκολλο το ΤΕΕ??

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και με μένα για τον αριθμό,μου είπε βγαίνει το μεσημέρι κ.τ.λ-ακόμα και τώρα δεν ξέρω ποιό αριθμό έχω.

Πάντως αν γίνονται ...μαγειρέματα και για τα σεμινάρια, τι να πω ,έχουμε πέσει πολύ χαμηλά!

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε πάρε τηλέφωνο να σου το πούν για να συγκρίνουμε τουλάχιστον τους δικούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να μην υπάρχει ηλεκτρονικό πρωτόκολλο πρέπει να δίνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου τη στιγμή που δίνουμε την αίτηση. Όχι μόνο στο ΤΕΕ αλλά σε οποιαδήποτε υπηρεσία.

Για την ορθή λειτουργία των υπηρεσιών δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην ακεραιτότητα των υπαλλήλων που μας εξυπηρετούν. Πρέπει να υπάρχουν και υπάρχουν οι μηχανισμοί που μας εξασφαλίζουν. Ένας απ' αυτούς, θεμελιώδης μάλιστα, είναι το πρωτόκολλο. Γιατί τον καταστρατηγεί το ΤΕΕ/ΤΚΜ;

Διαμαρτυρηθείτε στις παρατάξεις που ψηφίζετε στο ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα προηγουμένως, διαμαρτυρηθείτε στις παρατάξεις που ψηφίζετε στο ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με κάθε επιφύλαξη, φοβάμαι πως ναι. Δεν είναι σαν τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ στα οποία πληρώνουν όλοι μια συνδρομή. Τα σεμινάρια αυτά είναι εντελώς δωρεάν οπότε λογικό είναι να απευθύνονται μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη του ΤΕΕ/ΤΚΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.