Μετάβαση στο περιεχόμενο

Raster γεωαναφορά (περιοχή Λαυρεωτικής).


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω πάρει από την πολεοδομία τις πινακίδες που συνοδεύουν το φεκ λαυρεωτικης με σκοπό να προσδιορίσω γπσ ζώνες ορια κλπ της περιοχής. Μου ειναι πολύ δύσκολο να καταφέρω να τα ενώσω με καλή ακρίβεια λόγω παραμορφώσεων. Το δοκιμάζω απο acad raster design me rubbersheet. Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος να με συμβουλέψει σε τι ανάλυσή να σώσω τα raster και με ποιο τρόπο γιατι αυτή που τα σκάναρε μου έδωσε κάτι αρχεία 150 mb το καθε ενα και έχω φρικαρει. μου τρώει όλους τους πόρους του συστήματος..και πως θα προτείνατε να κινηθώ μετά.. :roll: :cry:

 

ι αν τα θέλει κάποιος πμ για μειλ μηπως εχει καλυτερη τυχη :???:

 

Παρατήρηση : Δεν επιτρέπεται η χρήση κεφαλαίων ούτε στο κείμενο , ούτε στους τίτλους . Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.Για την διόρθωση : avgoust

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, μην περιμενεις να κανεις την τέλεια εφαρμογή μεταξύ των σχεδίων! Εγώ οταν χρειάστηκε να δουλέψω ΖΟΕ, επεξεργάστηκα τους χάρτες στο PhotoShop, και ελλάτωσα την ανάλυση.Επίσης πολύ πρακτικό είναι να δουλεψεις την γεωαναφορά των χαρτών ΖΟΕ, έχοντας ως υπόβαθρο το 1: 5000 ΓΥΣ.Οι χάρτες αυτοί, ούτως ή αλλως εχουν τα πεντάρια ως υποβαθρο.Καλή συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

150 mb , είναι πάνω απο 300 dpi το raster δλδ. με το να μειώσεις την ανάλυση του raster δεν θα χάσεις απο ακρίβεια ?

εξάλου με το που γίνει η αναγωγή σε πραγματικές διαστάσεις θα χάσεις και απο εκεί

 

το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς είναι παρόμοιο με το IRC ?

 

Ερώτηση Georgi :

 

Ξέρεις άμα υπάρχει τρόπος να ανοίξει ανηγμένη σε πραγματικές διαστάσεις εικόνα το photoshop ? κάποιο extencion κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην επεξεργασία του σχεδίου στο PhotoShop συνήθως τι κάνω ασπρόμαυρες. Για ποια ακρίβεια μιλάμε?Ούτως ή αλλως έχουμε απόκλιση.Επίσης κάτι που ήθελα να συμπληρώσω, είναι ότι με το rubber sheet οι εικόνες ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιούμε, παραμορφώνεται.Προσοχή λοιπόν.

Δεν γνωρίζω αν υπαρχει αυτή η δυνατότητα στο PhotoShop. Αλλά που θα σε εξυπηρετήσει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το irc δεν το ξέρω....(καλό είναι?). Το raster design είναι πρόγραμμα της autodesk για επεξεργασία raster εικόνων. Οι παραμορφώσεις που αναφέρεις georgi είναι θεμιτές και θεωρητικά είναι η επαναφορά της εικόνας εξαιτίας των σφαλμάτων του σκαναρισματος.... ειναι ιδιόμορφη περίπτωσή η λαυρεωτική γιατί είναι έγχρωμος ο χάρτης και χρειάζεται η πληροφορία..

Link to comment
Share on other sites

να πώ πρώτα ότι είμαι σπουδαστής αμα δεν το είδατε ακόμα στο profile μου και άμα λέω κάτι λάθος διορθώστε με

 

Το IRC (επεξεργαζεται raster) είναι κομμάτι του microstation(CADπρόγραμμα είναι) , εγώ το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για φωτογραμμετρικά μέχρι τώρα , και δεν μου αρέσει , απλά ρωτάω για να καταλάβω περίπου τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς

το κοίταξα google κατάλαβα τώρα

 

Δεν ξέρω άμα γίνεται αυτό στο photoshop , εγώ θα το χρησιμοποιούσα για να αποσπάσω μία περιοχή μελέτης από ένα χάρτη πχ κτλ αλλά είναι άλλο θέμα αυτό

 

Τώρα το με την ακρίβεια κατάλαβα αρχίκα άλλο , όχι ότι το κάνεις ασπρόμαυρο οπότε οκ

 

Η δουλεια του napoleon δεν θα μπορούσε να γίνει πιο έυκολα με ένα GIS ?

τώρα άμα έχεις πρόσβαση σε gis ,δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.