Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια νομιμοποίησης με Ν.4067/2012


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω διαβάσει διάφορα για Άδεια νομιμοποίησης με Ν.4067/2012 αλλά δεν έχω φτάσει σε κάποιο συμπέρασμα.

 

Εχω μια ισόγεια κατοικία προ του 1955 εντος οικισμού εμβαδού 33 τ.μ., στην οποία έχουν γίνει δύο προσθήκες σε έκταση.

 

Η μία είναι αποθήκη εμβαδού 9 τ.μ. , κατασκευασμένη περίπου το 2003 και

 

η άλλη λειτουργικά ενοποιημένη (με το προ του 1955 κτίσμα) προσθήκη σε έκταση κατοικίας, κατασκευασμένη το 2012.

 

Θέλω να προχωρήσω σε νομιμοποίηση των προσθηκών.

 

Για μεν την αποθήκη τα πράγματα είναι απλά (υπαγωγή στο Ν.4178/2013, προς έκδοση οικοδομικής άδειας ...κτλ)

 

Για την άλλη προσθήκη σε έκταση θα πρέπει να μου βγάλει η πολεοδομία πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και να βγάλω άδεια νομιμοποιήσης με Ν.4067/2012. Τι μελέτες θα απαιτηθούν για την άδεια αυτή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατόπιν ερώτησης στην πολεοδομία μου είπαν ότι θέλουν αρχιτεκτονικά (Τοπογραφικό,Διάγ. Κάλυψης, κατόψεις, όψεις, τομές) μελέτη παθητικής πυροπροστασίας και στατικά...

 

Όταν έχω μια προσθήκη με τσιμεντόλιθους και μια πλάκα από Ο.Σ., τι στατικά θα πρέπει να γίνουν? καμιά βοήθεια...?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας συναδελφοι..το θεμα το δικο μου ειναι το εξης: εχω 2 οροφη οικοδομη κατασκευασμενη το 1969. Η αδεια ελεγε: Ε οροφου= Ε ισογειου = 185 τμ.

Καλυψη= 185 τμ.

Οροφος = κατοικια και το Ισόγειο= πυλωτη

 

Σημερα εχω τα εξης στοιχεια: Ε οροφου = Ε ισογειου = 161 τμ.. Καλυψη =161 τμ..και το ισογειο = καταστημα..

Αυτο εγινε γιατι στην αδεια ειχε δειχθει μεγαλυτερο οικοπεδο, με αποτελεσμα επι τοπου να μην χωραει η οικοδομη, και διατηρηθηκε η μπροστα οψη ενω πισω συρρυκνωθηκε ωστε να χωρεσει το κτιριο στο οικοπεδο.. Εγινε παραγωνο το κτιριο.

 

Ερωτηση 1) θεωρειται νομιμο το κτιριο ως προς τα τετραγωνικα αφου Ε σημερα < Ε αδειας ??

2) ως προς το ισογειο μπορω να βγαλω αδεια νομιμοποιησης ? αφου διαμορφωθηκε κ λειτουργησε ως καταστημα;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.