Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για τοποθέτηση ζαρντινιέρας σε κράσπεδο


Recommended Posts

Θα ήθελα βοήθεια στο εάν χρειάζεται άδεια προκειμένου να τοποθετήσω ζαρντινιέρα στο κράσπεδο για να μην ανεβαίνουν αυτοκίνητα σε αυτό, πρόσφατα το έφτιαξα μαζί με την αυλή μου γιατί είχε καταστραφεί από τα αυτοκίνητα που αυθαίρετα έβαζαν ασυνείδητοι .

Ο δρόμος είναι δευτερεύων επαρχιακός και βρίσκεται σε χωριό , γνωρίζω ότι δεν υπάρχουν οικοδομικές γραμμές και ρυμοτομία ενώ σύμφωνα με τα όρια απαλλοτρίωσης το κράσπεδο που άφησε ο πατέρας μου για αισθητικούς λόγους δεν έχει παραχωρηθεί στο δημόσιο.

 

ευχαριστώ

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μάντρα , το κράσπεδο είναι έξω από την μάντρα με πρόσωπο στο δρόμο , όμως το όριο απαλλοτρίωσης είναι μέχρι το άσπρο πεζούλι του δρόμου ,  το κράσπεδο ανήκει στο οικόπεδο μου.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την κατάσταση, πάντως μπορώ να δώσω μερικές πληροφορίες:

1) Οι επαρχιακοί οδοί εντός οικισμών, συνήθως γίνονται δημοτικοί. 

2) Το πεζοδρόμιο ανήκει στον Δήμο, οτιδήποτε κατασκευάζεται σε αυτό παίρνει την έγκριση του Δήμου

3) Οποιαδήποτε μόνιμης φύσης κατασκευή (πακτωμένη) ενδέχεται να χρειάζεται άδεια από την αρμόδια πολεοδομία

4) Η κατασκευή της μάντρας μέσα από τα (παλιά?) όρια του οικοπέδου σε περιοχή χωρίς σχέδιο είναι ένας πολύ καλός λόγος για απώλεια αυτού τμήματος της ιδιοκτήσίας.

 

Σε κάθε περίπτωση, προτείνω μια επίσκεψη στον Δήμο, με φωτογραφία, πιθανόν τοπογραφικό και με μια γραπτή πρωτοκολλημένη αίτηση ώστε να λάβεις μια έκγυρη απάντηση... 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα περίφραξη στο διπλανό οικόπεδο κολλητά σε αυτό πήρα τα όρια απαλλοτρίωσης από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας και ο δρόμος είναι με βασιλικό διάταγμα του 1955 επαρχιακός , παρατύπως όπως  μου είπε ο μηχανικός μου βαφτιζόταν κοινοτικός προκειμένου να παίρνουν ενίοτε άδειες και χαρτιά από τον εκάστοτε πρόεδρο ή δήμαρχο αργότερα για να αποφεύγουν τα όρια δόμησης που κάποτε ήταν πολύ πιο αυστηρά , τα αναφέρω αυτά για το λόγο μήπως χρειάζεται κάποια βεβαίωση από την περιφέρεια και πάλι

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που ειναι ιδιωτικο τμημα που θα κατασκευαστει καλυτερα σε εναν μηχανικο της περιοχη σας για να παει υπηρεσια δομησης

 

σε περιπτωση που το τμημα ειναι δημοσιο  τοτε στην τεχνικη υπηρεσια του δημου να  σας δωσουν τι επιτρεπεται και με τι προδιαγραφες στο πεζοδρομιο

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.