Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει αναδιάταξη των ορίων;


Recommended Posts

Στις περιοχές εκτός σχεδίου, εκτός ΖΟΕ και εκτός ζώνης επιτρέπεται η ανταλλαγή εκτάσεων για την τακτόποίηση γηπέδων. Στις εντός ζώνης περιοχές επιτρέπεται η ανταλλαγή (χωρίς να εξαλοιφθεί η αρτιότητα) για την απόκτηση καλύτερου σχήματος, αλλά νομίζω με την σύμφωνη γνώμη της αρμόδιας πολεοδομίας (η οποία κατά τη γνώμη μου θα κρίνει και την σκοπιμότητα της ανταλλαγής).

Φίλε vkassi, νομίζω ότι πρέπει να πάρεις έγγραφη καταφατική απάντηση από την πολεοδομία.

Συνάδελφε GRTOPO έχεις δίκιο για το ότι επιτρέπεται η ανταλλαγή τμημάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως (εντός ζώνης) αν πρέπει να εμπλέξεις την πολεοδομία τα πράγματα περιπλέκονται.

Link to comment
Share on other sites

Η ανταλλαγή εκτάσεων μπορεί να γίνει αν με τον τρόπο αυτό βελτιώνεται η γεωμετρία των γηπέδων. Επειδή βρίσκεσαι εντός ζώνης νομίζω ότι χρειάζεται η έγγραφη σύμφωνη γνώμη της πολεοδομίας, η οποία θα κρίνει αν η παραπάνω ανταλλαγή όντως βελτιώνει την γεωμετρία των γηπέδων.

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στην οικεία πολεοδομία, αφού στην ουσία εκέι θα κριθεί, τουλάχιστον αρχικά, η υπόθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.