Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι σκοπεύουν να πράξουν τα κόμματα με τις ασφαλιστικές εισφορές των μηχανικών;


Roy_Hobbs

Recommended Posts

Ρε παίδες.....

 

είναι σαν να έχεις δώσει το αμάξι σου σε κάποιον ο οποίος το κόλλησε στην άμμο και συνεχίζει να γκαζώνει χώνοντάς το βαθύτερα και σου λέει ότι νάτο βγαίνει σε λίγο.

Δεν θα του πεις κατέβα κάτω ρε μ@λ@κα μπας και το ξεκολλήσει κανένας άλλος ?

 

+1 αρκείο άλλος να μην υποσχεθεί ότι θα βγει σίγουρα.......δοκιμές δεκτές.....

αλλά να σου πει να ΔΟΚΙΜΑΣΩ... οχι  φύγε  μ@@@@ τι κάνεις τόσω ώρα  εγώ   σε 1 λεπτο θαμαι έξω και τελικά ούτε αυτός τα καταφέρει....

 

όλα δεκτά απλά μην τα παρουσιάζουν απλά

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από 60 απαντήσεις στο αξιόλογο θέμα που άνοιξε ο Roy_Hobbs, ας κάνουμε μία σύνοψη.

 

- Ο (νυν) Υπ. Εργασίας κ. Βρουτσης δηλώνει ότι "προτιθέμεθα να καταθέσουμε διάταξη νόμου για επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας (μέχρι -2) για μηχανικούς". Εξ όσων γνωρίζω δεν κατατέθηκε κατι τέτοιο, μέχρι να διαλυθεί η βουλή.

- Ο (μελλοντικός Υπουργός;;; ) κ. Δραγασάκης ερωτηθείς για τις εισφορές δεν απαντάει ρητά. Μιλάει αφ'ενός για παραμετρικές (ή παραγοντικές) λύσεις τις οποίες "η κυβέρνηση να τις συζητήσει μαζί σας" και αφ'ετέρου δηλώνει ότι "το σύστημα χρειάζεται συνολικά ανακεφαλαιοποίηση".
- Ο συνάδελφος st2 σημειώνει ότι "αν κάνετε μια βόλτα στα επίσημα sites των κομματων και στα προγραμματα τους δεν θα βρειτε τίποτα περι μηχανικων" (υποθέτω ότι έκανε τη βόλτα).

 

Σχεδόν όλες οι άλλες απαντήσεις είναι προσωπικές απόψεις! Σεβαστές μεν, αλλά προσωπικές.

 

Για να οργανώσουμε λίγο την κουβέντα, θα έλεγα έχουμε 2 βασικά ζητήματα:
1. Τι υπόσχεται/δεσμεύεται/εξαγγέλλει το κάθε κόμμα για το ασφαλιστικό των μηχανικών
2. Πόσο (εάν) τους πιστεύουμε

Θα ήθελα να δω περισσότερες απαντήσεις στο πρώτο (το αντικειμενικό) ζήτημα, που νομίζω ήταν και ο αρχικός στόχος του θέματος. Περισσότερη πληροφορία δηλαδή. Από εκεί και πέρα, έχουμε και άλλα threads για πολιτική κουβέντα, για να συζητήσουμε το δεύτερο (που είναι σιγουρα πιο υποκειμενικό).

 

Γι'αυτό θα συνεισφέρω και εγώ το λιθαράκι μου:

- Στη σελ. 30 του 'mail Χαρδούβελη' στις 29/11/14 αναφέρεται ότι "We agree, as a matter of principle, on the introduction of a new harmonized contribution system based on actual incomes for self employed, which will replace the current basis of imputed income."

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε είστε σοβαροί τώρα περιμένετε να απαντήσουν τα κόμματα τι θα κάνουν αποκλειστικά με τις εισφορές των μηχανικών? Ποιος τους χέζει?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό θα συνεισφέρω και εγώ το λιθαράκι μου:

- Στη σελ. 30 του 'mail Χαρδούβελη' στις 29/11/14 αναφέρεται ότι "We agree, as a matter of principle, on the introduction of a new harmonized contribution system based on actual incomes for self employed, which will replace the current basis of imputed income."

δώσε και μετάφραση στα ελληνικά....δεν την κάνω εγώ για θέμα αρχής....

εδώ ο πρωθυπουργός και δεν μιλά καλά αγγλικά....

 

+1 από εμένα σε κάθε περίπτωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαστε σε ελληνικό φόρουμ, σωστό είναι να υπάρχει και η μετάφραση (θεώρησα απλώς ότι όλοι το καταλαβαίνουν). Ο κ. Χαρδούβελης (υπάρχει η υπογραφή του στο τέλος του κειμένου) λέει ότι "Συμφωνούμε καταρχήν στην εισαγωγή ενός νέου εναρμονισμένου συστήματος εισφορών για τους αυτοαπασχολούμενους βασισμένο στο πραγματικό εισόδημα, το οποίο * θα αντικαταστήσει την τρέχουσα βάση υπολογισμού μέσω τεκμαρτού εισοδήματος".

 

Και για να μην κατηγορηθώ ότι προωθώ συγκεκριμένες απόψεις ή πολιτικές, επαναλαμβάνω ότι στη θέση (statement) αυτή ο καθένας αποδίδει το βαθμό αξιοπιστίας που νομίζει. Επίσης θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις θέσεις όλων των κομμάτων για το θέμα, επίσημα διατυπωμένες ή μη. Απλώς δεν τις βρήκα.

 

 

* : η ασάφεια στην αναφορική πρόταση έγινε σκοπίμως, όπως είναι και στο πρωτότυπο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ:

 

"Μακροπρόθεσμα, ο ΣΥΡΙΖΑ σχεδιάζει τον

υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών των

ελεύθερων επαγγελματιών και

αυτοαπασχολούμενων με τρόπο που να

αντανακλά με δίκαιο τρόπο την πραγματική

εισφοροδοτική ικανότητα αυτών των

ασφαλισμένων. "

Link to comment
Share on other sites

να χαρούμε λίγο που δεξιοί κι αριστεροί τουλάχιστον αναγνωρίζουν το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το mail Χαρδούβελη είναι απάντηση στην τρόικα (λέει "Συμφωνούμε", όχι "Προτείνουμε"), άρα ο ΣΥΡΙΖΑ συμφωνεί με την τρόικα.

 

Το ανησυχητικό βέβαια σε όλα αυτά είναι ότι αναφέρουν αυτοαπασχολούμενους και όχι μηχανικούς συγκεκριμένα. Όπως και τώρα, που άλλα ισχύουν για ΟΑΕΕ και άλλα για ΕΤΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

το ΕΤΑΑ θα πάει να γίνει ένα με ΟΑΕΕ....κάποια στιγμή θα γίνει , είναι σίγουρο...

θα υπάρχει ένα ταμείο ΜΙΣΘΩΤΩΝ   (ικα)

ένα αυτοαπασχολούμενων  ΟΑΕΕ μαζί με ΕΤΑΑ

ένα ΟΓΑ

και οι δημοσιογράφοι γιατί μπορούν άλλο ένα

 

 

το μακροπρόθεσμο δεν με απασχολεί που λέει ο σύριζα και τόσο..μέχρι να βολέψει  ΕΡΤ-σχολικούς-άνεργους-ΕΝΦΙΑ και λοιπούς από ΚΑΠΟΥ πρέπει να τα ΜΑΖΕΥΕΙ...απλά αυτό με την εισφοροδοτική ικανότητα με προβήματίζει.......μπορεί αν μετράνε και τα σπίτια και τα αμάξια μέσα  και τίποτα παλιές καταθέσεις μας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.