Μετάβαση στο περιεχόμενο

fan coil στο δάπεδο


castor_troy

Recommended Posts

Για στείλε λινκ απο την πάστα φίλε Konstantine να δούμε περί τίνος πρόκειται....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι διαφήμιση αυτό.....

Έχοντας συμμετάσχει πολλά χρόνια σε μηχανολογικό φόρουμ για δύο πράγματα είμαι σίγουρος.

Ενας έμπειρος μοδεράτορ μπορεί εύκολα να ξεχωρίσει πότε μία συζήτηση οδηγείτε στην διαφήμιση και πότε στην  μετάδοση γνώσεων και εμπειριών.

Μην τρελαίνεσαι.....

Αλλά αμα δεν πείθεσαι στείλε το σε προσωπικό μήνυμα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Konstantine....

Η εμπειρία μου έδειξε τα τελευταία χρόνια ότι η υγροποίηση στη  ψύξη είναι από τα πιο σημαντικά προβλήματα.

Και εγώ μάλιστα την είχα υποτιμήσει αλλά μετά απο κανα 2 χαστουκάκια πήρα το μάθημα μου.

Σχετικά με το υλικό δεν ξέρω τον συντελεστή θερμοπερατότητας και βαριέμαι να το βρω....Το υλικό είναι ιδιαίτερα ακριβό.

Για αυτό επιμένω στην 13άρα μόνωση με φουρό που θα εξέχει από το τελικό δάπεδο 1 cm και μπορεί να είναι μεταλλικό για να καλύψει και τα θέματα πυροπροστασίας που θέτεις.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Έχεις p.m.

Πάντως το υλικό αυτό σε συνδυασμό με έναν απλό αφρό πολυουρεθάνης χαμηλής διόγκωσης κάνει άριστη δουλειά. Για πυροφραγμούς δεν ξέρω αν κάνει. Εκεί μπαίνουν άλλες προδιαγραφές, κυρίως αντοχής σε πυρκαγιά. 

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις χρησιμοποιήσει φαντάζομαι για να το λες.

Ερώτηση.

Το έχεις βάλει πάνω σε υδραυλικά εξαρτήματα που είναι δύσκολο να μονωθούν;

Πχ Βανες εξαεριστηκά

Λειτουργούν καλά οι βάνες μετά την τοποθέτηση;

Αισθητικά το τελικό αποτέλεσμα πως είναι;

Είναι αξιοπρεπές;

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο site του ανδρέου και θα πατήσεις στα μονωτικά υλικά. Έτσι θα το βρεις. Γιατί το άλλο link δε δουλεύει. 

Μου έπιαναν υγροποιήσεις οι λαβές από τις βάνες των FCU και έσταζαν σε κάτι διακοσμητικά γυαλιά ενδιάμεσα της ψευδοροφής. Πρόβλημα είχαν οι μονάδες που ήταν μόνο σε ψευδοροφές κουζινών και μπάνιων και δεν είχα παρά μια πολύ μικρή θυρίδα για το ηλ/κο κουτί του κάθε FCU. Τόσο μου είχε αφήσει ο αρχιτέκτονας. Από εκεί όμως με ένα στραβοπίνελο έκανα δουλειά. Άριστη. Οι βάνες λειτουργούν, όταν χρειαστεί βέβαια. Αλλά υπήρχε σε διαθεσιμότητα μόνο το 20-λιτρο που έκανε 300€! Με 20 FCU όμως και 40 βανάκια ήμουνα με το πιστόλι στο κεφάλι.    

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Konstantine με ενδιαφέρει το θέμα μιάς και φτιάχνω μία εγκατάσταση ψύξη θέρμανση με πολλά κολλεκτέρ στο κλιμακοστάσιο και με απασχολεί έντονα η μόνωση και η αισθητική.

Αυτα πως τα μονώνω όλα χωρίς το τελικό αποτέλεσμα να είναι μπάχαλο με ταινίες και αρμαφλέξ; Εχω 12 κολλεκτέρ.

 

http://prntscr.com/5sxu1b

Link to comment
Share on other sites

Για αισθητική δεν μπορώ να σου πω...Εξ άλλου εκεί μέσα που τα πράγματα ήταν ζόρικα με ενδιέφερε μόνο τα αποτέλεσμα. 

Από κάτι δοκιμές όμως εξωτερικές το αποτέλεσμα ήταν μέτριο. Αλλά για συμπυκνώματα είναι πολύ καλό, μέχρι τώρα δεν με ξαναφώναξαν. :D Λέει μέσα στο site ότι μπορείς να το ρίξεις και με πιστόλι βαφής. Άρα έτσι το αποτέλεσμα πάει προς το άριστο. Όμως δεν γράφει συντελεστή θερμοπερατότητας ανά mm πάχους επίστρωσης. Τώρα που ξαναμπήκα βλέπω μια τιμή 129€. Κουφό. Ρώτα.   

 

Υ.Γ. Ωραία δουλειά. Μπράβο.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.