Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιώσεις - Ενισχύσεις - Επισκευές - προβληματισμός...


 

Recommended Posts

Ορμόμενος απο άλλο θέμα που τελικά καταφέραμε να το βρωμίσουμε  ξεκινάω αυτό το θέμα που αφορά την ενίσχυση, επισκευή κατασκευών οι οποίες εχουν πρόβλημα στη θεμελίωση.

 

Οσες φωτογραφίες φορτώσω εγω ειναι απο το προσωπικό μου αρχείο και είναι απο δικά μου εργοτάξια ή εργοτάξια συναδέλφων.

 

Δε περιμένω να βρούμε λύσεις απλά να γίνει μια συζήτηση για πιθανά προβλήματα κατά τη φάση της θεμελίωσης και πως αυτά εβλαψαν τη κατασκευή μας. Ειναι περισσότερο θεμα προβληματισμού και ανταλλαγής απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς είπαμε οτι ειναι και θέμα πρωτίστος προβληματισμού δημοσιεύω μια φωτογραφία απο ενα ενημερωτικό σημείωμα στο Κεντρο Ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης των Υγροτόπων Κοτυχίου Στροφυλιάς (για οσους δε γνωρίζουν ειναι μια τεράστια περιοχή μετα τη Πάτρα με απίστευτη ομορφιά και απίστευτα σημαντικός υγροβιότοπος).

 

Καθώς λοιπόν η υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκαπίδευσης μίλαγε για τα διαφορετικά είδη ποδιών - δαχτύλων που σηναντάμε στα πουλιά εγω έβλεπα διαφορετικά είδη θεμελίωσης.... απλά για δούμε οτι προβλήματα τα οποία εμεις τα λύνουμε τους τελευταίους αιώνες η φύση τα εχει λύσει απο την απαρχή της.....

 

1. Μεμενομένο πέδιλο - θεμελίωση πάνω σε βράχο.

 

2. Πέδιλα με Συνδετήριους δοκούς.

 

3. Θεμελίωση με Πεδιλοδοκούς

 

4. Ενιαία Κοιτόστρωση.

 

 

post-1801-0-89542800-1421415637_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκινήσαμε απο Αθήνα, πεταχτήκαμε μεχρι τη Λάππα στη Αχαία για να θυμηθώ τις βασικές αρχές των θεμελιώσεων πηγαίνω στη πρώτη σειρά φτογραφιών απο μια κατασκευή που βρίσκεται Νομό Κυκλάδων, και πιο συγκεκριμένα στην ορεινή Νάξο. Εκεί Δόξα Τω ΘεΩ ο σχιστόλιθος βρίσκεται σε περίσσεια.

 

Ολες οι παλιές κατασκευές είναι απο πέτρα. Ανάμεσα στις πέτρες δεν υπάρχει κάποια συνδετική κονία αλλά συνδέονται μεταξύ τους λόγο του ιδίου βάορυς και της συνεδσμολογίας των πετρών.

 

Εδω έχουμε μια παλιά κατοικία 3 δωματίων. Οι περιμετρικοί τοίχοι καθώς και οι εσωτερικοί είναι απο πέτρα μέσου πάχους 60 εκ. Η ταράτσα ειναι απο σκυρόδεμα (δ ενομίζω να υπάρχει αρκετός χάλυβας μέσα.... σε άλλη σειρα φωτογραφιών θα αναφερθώ και σε αυτή τη τεχνοτροπία κατασκευής.

 

Η κατοικία εεχει εμβαδόν περίπου 60-70 τετραγωνικά αλλά δυστυχώς ειναι χτισμένη πάνω σε πλαγιά. Οπως γνωρίζουμε ολες οι κατασκευές μας πηγαίνουν αντίθετα στη κλίση του γεωλογικού στρώματος. Δυστυχ'ως στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ιδιοκτήτης έσκαψε λίγο, βρήκε βράχο ( σχιστόλιθο ομως...) και ειπε να θεμελιώσει απάνω του. Ελα μου όμως που η διεύθυνση του σχιστόλιθου είναι ίδια με τη διεύθυνση της κλίσης της πλαγιάς. Αποτέλεσμα αυτού είναι να εχει χάσει τη μια γωνιά του σπιτιού και αυτή να φεύγει απο μόνη της....

 

Τι κάνουμε εδω; Μας φεύγει η γωνία του σπιτιού......

 

 

Εχω επισυνάψει διάφορες λήψεις απο τη κατασκευή (κοντινές και μακρινές). Στη τελευταία φωτο μπορείτε να διακρίνεται και το σχιστόλιθο πάνω στον οποίο εδράζεται η κατασκευή μας καθώς και τη διεύθυνση του....

 

post-1801-0-87821000-1421417453_thumb.gif

post-1801-0-15117400-1421417467_thumb.gif

post-1801-0-31371700-1421417479_thumb.gif

post-1801-0-83539800-1421417491_thumb.gif

post-1801-0-65933900-1421417508_thumb.gif

post-1801-0-64127000-1421417522_thumb.gif

post-1801-0-84726500-1421417536_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.