Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πήρα το πτυχίο... τώρα τι κάνω;


strmel

Recommended Posts

τελείωσα πολιτικών δομικών έργων στα τει και εκεί που έκανα πρακτική θα με κρατήσουν..δεν έχω όμως ιδέα τι πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα.. με προσλαμβάνει ο εργοδότης μου,εντάξει..μετά;πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος;να γραφτώ στο εετεμ;θα ειμαι ασφαλισμένη στο ικα ή στο δικό μας ταμείο;θα φορολογούμαι απο το ευρώ; εχω αγχωθεί πολυ,δεν ξερω τι να κανω και που να ρωτησω.. αν ξερει κανεις ας μου πει τι γινεται..ευχαριστω πολυ..

 

βγαλτο φωτοτυπιες πολλες και με αυτες τυλιγε και πουλαγε σουβλακια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Παιδια ειμαι νεος μηχανικος απο τει.

Την παρασκευη ορκιστικα και σημερα πηγα και γραφτηκα στο εετεμ..

Ξερετε τι χρειαζετε για να βγαλω αδεια εξασκησεως επαγελματος και που θα παω?????

Χρειαζομαι και σφραγιδα να εχω?αν ναι πρεπει να εχω και τεβε??

Μπορω να δουλευω σε εργοστασιο παραγωγης και παραλληλα να κανω και αεριο???

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Από site της ΕΕΤΕΜ (http://www.eetem.gr)

 

Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Καταχρηστικά χρησιμοποιείται το Β.Δ/γμα 657 ΦΕΚ 227/24-10-70 τεύχος Α΄

 

Η Άδεια άσκησης επαγγέλματος Μηχανολόγου [αρχική], αποκτάται Αυτοδίκαια από την Δ/νση Βιομηχανίας.Μετά το πέρας τριετίας από την κτήση του πτυχίου τους οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΤΕ αποκτούν αυτοδίκαια την τελική άδεια Μηχανολόγου.

 

 

ΤΕΒΕ θες μόνο αν εργαστείς ως ελεύθερος επαγγελματίας. ΙΚΑ ως μισθωτός. Σφραγίδα θες εφόσον υπογράφεις κάτι. Δεν είναι ανάγκη να αποκτήσεις από την αρχή αν δεν υπάρχει λόγος λοιπόν. Στο site της ΕΕΤΕΜ έχει λεπτομέρειες για τη διαμόρφωση της σφραγίδας.

Και σε εργοστάσιο παραγωγής μπορείς να δουλεύεις και να υπογράφεις μελέτες φυσικού αερίου ταυτόχρονα γίνετε. Κουράγιο να έχεις να δουλεύεις.

Καλή σταδιοδρομία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.