Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές Αρχιτεκτονικής στο εξωτερικό


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Είμαι φοιτητής στο Μαθηματικό Αθήνας (2ο έτος) και πλέον κατάλαβα ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν "τραβάει" πλέον, με την έννοια ότι δε μου αρέσει. Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με την Αρχιτεκτονική, αν και δεν έχω κάνει μαθήματα σχεδίου. Έτσι πήρα τη μεγάλη απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το ποιες χώρες φημίζονται σ' αυτόν τον τομέα και κάποιες πληροφορίες αν μπορείτε γι αυτές, μιας και στο ιντερνετ έχω βρει πληροφορίες μόνο για την Ιταλία!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία πιο καλά ακούγεται η Αγγλία η οποία έχει και κάποιο Πανεπιστήμιο που κάνει master βιοκλιματικό σχεδιασμό.

Το να θες όμως να ασχοληθείς με την αρχιτεκτονική κατά ένα Πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό, σημαίνει οτι θα μείνεις έξω.

Δεν υπάρχει σχετικά πρόβλημα που δεν ξέρεις σχέδιο, θα πρέπει να σκεφτείς όμως τα οικονομικά σου αν σε αντέχουν για 5 τουλάχιστον χρόνια σπουδών έξω. Κατόπιν οι λόγοι θα είναι καλύτεροι αν με αυτό θα θες να ασχοληθείς. Να ξεχάσεις όμως την Ελλάδα, μόνο τα καλοκαίρια με τις άδειες. Θα είναι λίγο σκληρά να αποχωριστείς δικούς σ και μέρη ίσως αγαπημένα, η Αγγλία όμως μπορεί να σημαίνει σπουδές, με γνώση ενός περιβάλλοντος που θα αποτελεί το κύριο όταν ασχοληθείς επαγγελματικά. Η Αμερική βέβαια είναι μπροστά η ιδανικότερη, ενώ για Ιταλία δεν έχω ακούσει καλά λόγια τελευταία και βέβαια υπάρχει το ΑΠΘ με αρκετά καλό τμήμα. 

Δεν υποτιμώ το ΕΜΠ, εξίσου ένα καλό Πανεπιστήμιο, όμως το ΑΠΘ θα το έλεγα πιο καλιτεχνικό, ενώ το ΕΜΠ επίσης διαθέτει κάποια "στατικά" μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία πιο καλά ακούγεται η Αγγλία η οποία έχει και κάποιο Πανεπιστήμιο που κάνει master βιοκλιματικό σχεδιασμό.

Το να θες όμως να ασχοληθείς με την αρχιτεκτονική κατά ένα Πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό, σημαίνει οτι θα μείνεις έξω.

Δεν υπάρχει σχετικά πρόβλημα που δεν ξέρεις σχέδιο, θα πρέπει να σκεφτείς όμως τα οικονομικά σου αν σε αντέχουν για 5 τουλάχιστον χρόνια σπουδών έξω. Κατόπιν οι λόγοι θα είναι καλύτεροι αν με αυτό θα θες να ασχοληθείς. Να ξεχάσεις όμως την Ελλάδα, μόνο τα καλοκαίρια με τις άδειες. Θα είναι λίγο σκληρά να αποχωριστείς δικούς σ και μέρη ίσως αγαπημένα, η Αγγλία όμως μπορεί να σημαίνει σπουδές, με γνώση ενός περιβάλλοντος που θα αποτελεί το κύριο όταν ασχοληθείς επαγγελματικά. Η Αμερική βέβαια είναι μπροστά η ιδανικότερη, ενώ για Ιταλία δεν έχω ακούσει καλά λόγια τελευταία και βέβαια υπάρχει το ΑΠΘ με αρκετά καλό τμήμα.

Δεν υποτιμώ το ΕΜΠ, εξίσου ένα καλό Πανεπιστήμιο, όμως το ΑΠΘ θα το έλεγα πιο καλιτεχνικό, ενώ το ΕΜΠ επίσης διαθέτει κάποια "στατικά" μαθήματα.

Είχα δει σε διαφορά sites που εκθείαζαν το επίπεδο της Ιταλίας , χωρίς βέβαια αυτό να αποκλείει το γεγονός ότι υπάρχουν χώρες με πολύ καλύτερο επίπεδο.

Για το σχέδιο, με το μηδαμινό υπόβαθρο που έχω δε χρειάζεται κανένα μάθημα πιο πριν;

Στο εσωτερικό δεν μπορώ να πάω. Και 10% να κάνω, πάλι δε θα έχω τη δυνατότητα να μπω σε κάποια από αυτές τις σχολές λόγω ειδικών μαθημάτων. Μια λύση θα ήταν να ξαναέδινα Πανελλήνιες, αλλά ούτε που θέλω να το σκέφτομαι :P

Edited by loHm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.