Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρίσιμη τάση λυγισμού ελάσματος.


 

Recommended Posts

Παιδιά, δεν είναι κρίσιμο μέγεθος ο τοπικός λυγισμός για την διαστασιολόγηση της λεπίδας. Ειδικά όταν υπάρχει σύσταση αποφυγής τι ψάχνουμε τώρα? Αλήθεια έκανε τελευταία κανείς καμιά πλήρη μελέτη μεταλλικού κτιρίου για να δει απλά τι χρόνο θέλει όχι η επίλυση, όχι η σχεδιάση αλλά η διαστασιολόγηση ΟΛΩΝ των συνδέσεων?? Προχωράμε παρακάτω και κάνουμε τη ζωή μας εύκολη ειδικά όταν έχουμε συστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι ενοείς τι ψάχνουμε; ανταλάσουμε απόψεις για τον λυγισμό λεπίδας, άλλο αν είναι κρίσιμο και άλλο αν μπορούμε να προβληματιστούμε και να συζητήσουμε .

 

Τώρα αν έκανε κανείς μελέτη τελευταία και πόσο χρόνο θέλει κ.τ.λ ..δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, επαναλαμβάνω ανταλάσουμε απόψεις..δεν πλακώνουμε τα πεπερασμένα σε κάθε σύνδεση μελέτης που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό παράδειγμα του sundance πιστεύω πως η λάμα θα λυγίσει μόνο αν λυγίσει το μέλος και πάνε βόλτα μαζί

 

όχι sundance, rigid! Ο sundance είναι με το χάος, εγώ είμαι με τα bans

 

το παράδειγμα ήταν το πρώτο που βρήκα μπροστά μου,

 

να'χουμε κάτι να λέμε και να συννενοούμαστε,

 

γιατί κάποια στιγμή ειχα χάσει σήμα

 

πάντως εγώ είμαι λίγο large στις λάμες γενικά

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε έκανα κάποιον πρόχειρο υπολογισμό

Έχω λάμα 2Χ20

μήκος λάμας 20 εκ

Φορτίο λάμας 750κΝ (τεράστιο...ίσο περίπου με την αξονική αντοχή της διατομής του ΗΕΒ/2, πράγμα απίθανο)

Στηρίξεις αρθρώσεις (υπέρ της ασφαλείας)

 

Με αυτά τα δεδομένα η λάμα αντέχει ίσα ίσα.

Link to comment
Share on other sites

Άρη ,αντέχει ίσα ίσα από von misses ή από buckling multiplier ;

το 750άρι σε πόσες θέσεις-κοχλίες το μοίρασες ; (δεν επηρεάζει τόσο τον λυγισμό, αλλά το vonmisses)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα buckling analysis με πεπερασμένα!

Υπολόγισα μια λάμα σε λυγισμό σαν να ήταν ένα κανονικό μεμονωμένο μέλος μήκος 20εκ το οποίο θλίβεται με δύναμη 750 κΝ!

 

Δεν μοίρασα την δύναμη. Την έβαλα όλη στο άκρο του μέλους.

Υπέρ της ασφαλείας:

1)Δύναμη

2)Συνθήκες στήριξης (άρθρωση αντί για πάκτωση)

 

Γιατί με ρωτάς για το vonmisses?

Αυτό δεν το ικανοποιούμε (κανονιστικά) με τους ελέγχους διατομής - άντυγας κ.λ.π?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η λάμα είναι συγκολλημένη στις δύο πλευρές, είπες ότι το θεώρησες σαν άρθρωση αντί για πάκτωση, υπόθεση που βρίσκεται στην ασφαλή πλευρά.

 

Με ποιό τρόπο έβαλες τις αρθρώσεις σε δισδιάστατη ανάλυση; Από όσο θυμάμαι, τα απλά μοντέλα που είχαμε κάνει στη σχολή ήταν σε μία διάσταση μόνο.

 

Μία ιδέα (για αναλυτική λύση) που σκεφτόμουν ήταν να θεωρήσω ότι η διατομή που βρίσκεται στην διαγώνιο (που συνδέει τα άκρα των πλευρών που είναι συγκολλημένα) είναι πακτωμένη και ότι δεν μπορεί να συμβεί λυγισμό κάτω από αυτή την διατομή ό.τι και να γίνει. Και κατόπιν να υπολογίσω το "ελεύθερο" τρίγωνο που περισσεύει (από το ορθογώνιο παραλληλόγραμο) για λυγισμό με σημείο φόρτισης την άκρη του τριγώνου αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με ρωτάς για το vonmisses?

για συνδυασμό ορθών και διατμητικών τάσεων,λόγω (λογικά)λοξής φόρτισης.

Εξάλλου η διάτμηση με το διατμητικό όριο von misses ,ουσιαστικά ,δεν ελέγχεται με τον EC3 ; (Fy/sqrt3)

 

για το συγκεκριμένο έλασμα με διαστάσεις 20cm και πάχος 2cm kai 750KN, συμφωνώ ότι αστοχεί λόγω ορίου διαρροής πρίν έρθει ο λυγισμός.

 

edit: Άρη φοβάμαι μήπως κουράσαμε (κούρασα) λίγο τους συναδέλφους, για ένα θέμα,που όντως, για συνήθεις περιπτώσεις δεν χρήζει

τόσο λεπτομερής ανάλυσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.