Μετάβαση στο περιεχόμενο

csi bridge


 
Ksotiko_7

Recommended Posts

 

Καλησπέρα έχει κάποιος κάνει μελέτη με αυτό το software?

 

Καλησπέρα,

Έχω τη δοκιμαστική του και πειραματίζομαι ανάλογα με τις μέρες μου με διάφορα. Πολύ εύχρηστο (όπως και το SAP και το ETABS) με πολλές δυνατότητες και παραμέτρους. Δεν γνωρίζω εάν υπήρχε παλαιότερα το bridge αυτό καθ αυτό μεμονωμένο, γιατί και το SAP είχε ένα module που λεγόταν BRIm. Έχεις κάποια ερώτηση; 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πειραματιζεσαι ως που το έχεις ψάξει?έχεις κάνει καμιά γέφυρα?έχω ναι πάρα πολλές.

 

Ως προς αυτά ΕΔΩ. Ρίξε μία ματιά. Θα σου λύσουν σίγουρα κάποιες από τις απορίες σου. 

 

Και ένα ολοκληρωμένο tutorial προεντεταμένης. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω μια με προκατασκευασμένους δοκούς και βιαζομαι λιγο να την περασω στο προγραμμα και απο τα tutorial θα μου παρει καιρο να το βρω.εσυ τι εχεις κανει εως τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω μια με προκατασκευασμένους δοκούς και βιαζομαι λιγο να την περασω στο προγραμμα και απο τα tutorial θα μου παρει καιρο να το βρω.εσυ τι εχεις κανει εως τωρα?

 

Δεν γίνεται να κάνουμε το φόρουμ chat όμως συνάδελφε (τι έχεις κάνει, τι έχω κάνει)! Δες τα tutorials θα σε βοηθήσουν (δεν στο γράφω για πλάκα)

Έχεις καμία συγκεκριμένη ερώτηση ή γενικά πως μοντελοποιούμε μία γέφυρα;

 

Λίγο πολύ: 

Υπάρχουν δύο τρόποι που δουλεύουμε στο bridge. A) Κάνουμε το μοντέλο μας από την αρχή, Β) χρησιμοποιούμε τον "οδηγό" του προγράμματος και ορίζουμε μία προς μία τις παραμέτρους μας από το πολύ μεγάλο μενού "Bridge Layout" (διαστάσεις γέφυρας, καμπυλότητες, λωρίδες κυκλοφορίας, υλικά, διατομή καταστρώματος, εφέδρανα, διαφράγματα, ακρόβαθρα, μεσόβαθρα, τένοντες και θέσεις αυτών, επιλογές διαστασιολόγησης, φορτίσεις, συνδυασμούς φορτίσεων, επιλογές και είδος δυναμικής ανάλυσης... στην ουσία τα πάντα όλα). Αναφορικά με τις προκατ, επιλέγεις κατάστρωμα με προκατασκευασμένες Ι (precast I girders) από το menu deck section command. Έπειτα προσαρμόζεις τη διατομή σου βάση των δεκάδων παραμέτρων που έχει το πρόγραμμα, όπως και όλες τις παραπάνω παραμέτρους.  

 

EDIT: Τα tutorials δεν τα κοίταξες όμως!!

 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.