Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν σηκώνονται τα μπεκ στο αυτόματο πότισμα του γκαζόν


Recommended Posts

Καλησπέρα, αποφάσισα να βάλω γκαζον στο σπιτι μας στην Σαλαμίνα.

 

Χρησιμοποίησα έτοιμο χλοοτάπητα 50τμ σε σχήμα ορθογώνιο με πλευρες περίπου 7μ Χ 7μ.

Πήρα ηλεκτρικό προγραμματιστή της Τόρο για να μπορώ να το χωρίσω σε στάσεις. Το χώρισα σε 3 στάσεις με φ25 αγωγό και μήκος αγωγού τα 8 μέτρα. Κάθε στάση έχει 3 στατικά μπεκ της Hunter με ακτίνα διαβροχής 4,7μ - 5,8μ. Τα μπέκ είναι συνδεδεμένα στον φ25 με ταφ που η 3 έξωδος είναι φ16 και με ρακόρ, βίδωσα το μπέκ πάνω του (αυτο το έκανα γιατί είχα βάλει Σέλες και υπήρχε μια μικρή διαρροή). Το μόνο σημείο που έχω βάλει σωλήνα φ16 είναι ενα κομμάτι 1,5 μέτρο απο την παροχή-βρύση προς το φρεάτιο που έφτιαξα για να βάλω τις ηλεκτροβάνες. 

Εβαλα μειωτήρα για να ρίξω την πιέση και την έχω σταθερά στα 4 bar (περνάει ο κεντρικός αγωγός της ΕΥΔΑΠ εξώ απο το σπίτι και ολοί έχουμε αναγκαστικά μειωτήρες εκει στο χωριό).

 

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν σηκώνονται τα μπεκ. Απλά ξεχυλίζει το νερο. Διαρροή δεν υπάρχει πουθένα.

 

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του. Το μόνο που σκέφτομαι πλέον είναι μήπως τα 8 μέτρα του φ25 που έχει η καθε στάση είναι πολλά με 3 εκτοξευτήρες στατικούς. Και αν όντως είναι έτσι τότε σε επίπεδο πατέντας τι μπορώ να κανώ γιατί δεν θα ήθελα να βάλω πανώ απο 3 στάσεις στο γκαζόν. Η 4η στάση που έχει ο Τόρο την θέλω για τα Δέντρα - Φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι σωλήνες σου αντέχουν μεγαλύτερη πίεση, δοκίμασε να την αυξήσεις.

 

Επίσης δοκίμασε να κλείσεις το ένα ή τα δύο μπεκ της γραμμής να δείς αν δουλεύει το τρίτο.

 

Επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν η μέγιστη παροχή που μπορεί να δώσει ο μειωτής, καλύπτει τα τρία pop-up. 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν εχεις τους εκτοξευτες Hunter  PS-4 με ακροφυσιο 17Α, αυτο βγαζει 5.8μ διαμετρο και 1.3m3/h καταναλωση στα 3 bar. Εχουν δηλαδή μεγαλη καταναλωση νερού και για το λαστιχο σου ειναι μεγαλη η παροχή 3*1,3=3,9m3/h.  Για 7 μετρα μήκος μπορεις να βάλεις τα ακροφυσια 8Α που δίνουν διάμετρο 2,9μ με καταναλωση 0.48m3/h. 

Κοιτα και αυτα που ειπωθηκαν πριν, δηλ. αν εχει βουλώσει το κεντρικό φίλτρο (ελπιζω να εχεις) ή τα φιλτρακια σε κάθε μπεκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.