Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοματισμός ρολών


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα τεχνικό φόρουμ λέγεται ότι ένα κλασικός αυτοματισμός ή ασύρματος έλεγχος προκαλλεί άγχος.

συνάδελφε πάρε τις ιδέες τον παιδιών , κάνε ένα σχέδιο του αυτοματισμού και αν κάνεις κάτι καλύτερο από αυτό που σου είπαν βγάλτο να το δούμε και μη μασας τίποτα.

Η βασική ιδέα είναι ότι ο μηχανισμός του ρολού έχει ένα up και ένα down, και φρένα πάνω και κάτω.

τώρα εσύ για να κάνεις ενσύρματο κεντρικό έλεγχο σε κάθε περίπτωση πρέπει αυτά να τα διακλαδώσεις και να τα πας αφενός στον διακόπτη ,τοπικό χειρισμό και αφετέρου στον πίνακα όπου θα κάνεις τον αυτοματισμός σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη για τις ερωτησεις

 

δυο ρελε ισχυος  δυο χρονικα κ δυο μπουτον ραγας η ενα διπλο.. ενα +ενα ρελε για το κατεβασμα κ την χρονοκαθυστερηση γιατι τα ρολλα μπορει ναμην ειναι ολλα στο ιδιο σημιο οταν θες να τα κλησεις και ενα +ενα παλι για το ανεβασμα..κ ενωειτε οτι τις επιστροφες απο τα ρολλα πρεπει να τις εχεις ολλες στον πινακα το ιδιο και τις επιστροφες απο τους τοπικους διακοπτες.. 

 

το χεις φτιαξει το συστημα αυτο; ο κεντρικος ελεγχος γινεται απο τα μπουτον σου στον πινακα;;; πολυ καλωδιο λεμε παντως.

 

Στο γραφείο μου έχω βάλει ρολά με τηλεχειριστήρια.

Το ένα τηλεχειριστήριο το ρύθμισε ο εγκαταστάτης ώστε να ανοίγει και να κλείνει ταυτόχρονα περισσότερα από ένα ρολά.

 

Σε πελάτη το ίδιο συνεργείο ρύθμισε ένα τηλεχειριστήριο να κλείνει όλα τα ρολά του σπιτιού, περίπου 12 τεμάχια.

Εννοείται πως ταυτόχρονα έχεις και ανεξάρτητα χειριστήρια για το κάθε ρολό.

 

μηπως εννοεις το συστημα της somfy ή καποιο αντίστοιχο;;;

 

το έχω κάνει στο σπίτι μου. Δεν έχω τηλεχειρισμό. Από κάθε ρολλό, ξεκινάει ένα ακόμα σύρμα που καταλήγει στον πίνακα. εκεί υπάρχουν και ρελέ θερμοσυσσωρευτοή.

 

τι εννοεις; μονο εναν επιπλεον αγωγο απο το εκαστοτε ρολο; τιποτα απο τους διακοπτες; και πως γινεται ο ελεγχος και απο που;;

 

Το έχω κάνει σπίτι μου και σε μερικούς πελάτες μόνο με ρελέ ισχύος .

Οι επιστροφές πρέπει να καταλήγουν στο πίνακα και εκεί γίνεται όλο το νταλαβέρι  :smile:

 

εννοεις οπως ο φιλος manoselectric στην αρχη του topic; απο τον πινακα δηλ ο κεντρικος ελεγχος;

Link to comment
Share on other sites

μια επιπλεον ερωτηση.....

 

αν καταληξουν στον πινακα ολες οι επιστροφες απο τα ρολα (δηλ αν εχω 6 ρολα =6 Up +6 down).

και εκει μεσω 2 ρελε ραγας (ενα για τα up και ενα για τα down) και οχι ισχυος και μεσω ενος plc 8εισοδων και 4 εξοδων (που θα εχει και χρονικο για να μην το κραταει πατημενο) μεταφερω τις εντολες σε εναν κεντρικο διακοπτη (στην εισοδο) ......να κανω την κεντρικη διαχειριση;;;;

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοεις το συστημα της somfy ή καποιο αντίστοιχο;;;

 

 

τι εννοεις; μονο εναν επιπλεον αγωγο απο το εκαστοτε ρολο; τιποτα απο τους διακοπτες; και πως γινεται ο ελεγχος και απο που;;

 

Ναι, somfy.

 

Συνδέθηκαν μόνο τα μοτέρ των ρολών στο ρεύμα, δεν χρειάστηκε καμία άλλη συνδεσμολογία και απολύτως καμία καλωδίωση σήματος. Δεν θυμάμαι να σύνδεσε κάτι ο τεχνικός στο ρολό, έκανε μόνο pairing με τα χειριστήρια.

Ο δέκτης του τηλεχειρισμού είναι ενσωματωμένος στο ρολό και τα χειριστήρια είναι ασύρματα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

πηρα μια προσφορα σημερα για somfy.... και για τα 6 ρολα μπορω να τα χειριστω και με ενα χειριστηριο προγραμματιζοντας ενα καναλι σε γενικο up/down.

 

απλα βαζεις ενα μικροκοντρολερ στην συνδεσμολογια του ρολου πισω απο τον εκαστοτε διακοπτη.

απλα δεν καταλαβα ακομη αν μπορω να το παντρεψω με κλασικο διακοπτη up/down, γιατι μου ειπε οτι συνεργαζεται μονο με button!.

 

αυτο πρεπει να το ξαναρωτησω.....εσενα με τι ειναι;;;

 

αν και ακομα προσπαθω να βρω κατι εκτος του ασυρματου. οπως η προηγουμενη μου προταση

μια επιπλεον ερωτηση.....

 

αν καταληξουν στον πινακα ολες οι επιστροφες απο τα ρολα (δηλ αν εχω 6 ρολα =6 Up +6 down).

και εκει μεσω 2 ρελε ραγας (ενα για τα up και ενα για τα down) και οχι ισχυος και μεσω ενος plc 8εισοδων και 4 εξοδων (που θα εχει και χρονικο για να μην το κραταει πατημενο) μεταφερω τις εντολες σε εναν κεντρικο διακοπτη (στην εισοδο) ......να κανω την κεντρικη διαχειριση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.