Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμος απωλειων θερμανσης & λειτουργιας λεβητα


Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω να κάνω την εξής ερώτηση.

Η κατοικία μου έχει υπολογισμένες απώλειες από την μελέτη 18,2kw. είναι υπολογισμένες με Δτ 20C.

Η διαφορά θερμοκρασίας αυτή δεν υπάρχει ποτέ αν πούμε ότι δεν ξεκινάμε να θερμάνουμε ένα σπίτι που έχει αρχική εσωτερική θερμοκρασία 0 ποτέ.

Αν η επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί και η εξωτερική είναι 10 οι απώλειες πάνε στο μισό 9,1kw?

Μπορώ να πω ότι χρειάζομαι 18,2kw / 20C = 0.91kw για την αύξηση της θερμοκρασίας κατά 1C?

 

Θέλω να το υπολογίσω για να βρω ένα σχετικό τύπο που να μου δίνει πόσες ώρες πρέπει να δουλεύει ο λέβητας μου για να διατηρεί μια διαφορά θερμοκρασίας 10C .

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκαταστάσεις θερμάνσεως διαστασιολογούνται με βάση τις δυσμενέστερες καιρικές συνθήκες.

 

Συνήθως όμως, λειτουργούν σε συνθήκες ηπιότερες (μερικά φορτία). Γι αυτό τον λόγο εγκαθιστούμε συστήματα αντιστάθμισης, που προσαρμόζουν την λειτουργία της εγκατάτασης στις καιρικές συνθήκες κατά περίτπωση, έτσι ώστε να επιτυγχάνουμε εξοικονόμηση καυσίμου.

 

Οι υπολογισμοί που προσπαθείς να κάνεις ειναι "μπακάλικοι" και δεν θα σε οδηγήσουν σε σωστά συμπεράσματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί και η εξωτερική είναι 10 οι απώλειες πάνε στο μισό 9,1kw?

Μπορώ να πω ότι χρειάζομαι 18,2kw / 20C = 0.91kw για την αύξηση της θερμοκρασίας κατά 1C?

 

Θέλω να το υπολογίσω για να βρω ένα σχετικό τύπο που να μου δίνει πόσες ώρες πρέπει να δουλεύει ο λέβητας μου για να διατηρεί μια διαφορά θερμοκρασίας 10C .

vag,

Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες. Αν για παράδειγμα ζεις σε ένα σπίτι που έχει τοίχους φτιαγμένους από φελιζόλ (μικρή θερμοχωρητικότητα), τότε δίνοντας συγκεκριμένο πόσο θερμότητας στο σπίτι, συναρτήσει της εξωτερικής θερμοκρασίας, θα έχεις σταθερή θερμοκρασία χώρου.

 

Στην πράξη όμως, ο λέβητας αναβοσβήνει οπότε έχει απώλειες, το σπίτι έχει τοίχους που έχουν θερμική αδράνεια (το οποίο είναι καλό, αλλά δεν σε εξυπηρετεί εξού και η αντιστάθμιση), έχεις θερμικά κέρδη από τον ήλιο, αυξημένες απώλειες αν τα παράθυρα, πόρτες κλπ ανοιγοκλείνουν. Σε ιδανικές συνθήκες θέλουμε να δίνουμε στον χώρο το πόσο θερμότητας που χάνει από τοίχους, παράθυρα κλπ ώστε να διατηρούμε σταθερή την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ξερώ ότι ο υπολογισμός είναι μπακαλίστικος συμφωνά και με όλα αυτά που αναφέρεται.

Μια ιδέα ήθελα να έχω στο πόσες ώρες θα δουλεύει ο λέβητας σε αυτές τις συνθήκες.

Ο τελικός σκοπός είναι για να δω ποσό διαφορά θα έχω αντικαθιστώντας τον παλιό λέβητα ( 37 χρονών θερμής μαντεμένιος )  που έχω ο οποίος είναι 50000 θερμίδες υποφορτισμένος στις 30000 με έναν ατομικό λέβητα 17000 θερμίδων που είναι πιο κοντά στις 15600 θερμίδες που θέλει η μελέτη.

Ξερώ ότι ο λέβητας που έχω είναι παλιός σε αρίστη κατάσταση  με καινούργιο σχετικά καυστήρα και μια καμινάδα τεραστίων διαστάσεων ( εσωτερική διάμετρο Φ28) 12 μέτρων.

Μου έχουν πει για την αντιστάθμιση που αναφέρεται και εσείς αλλά πρέπει να αλλαχτεί και η καμινάδα και το κόστος είναι μεγαλύτερο από την αγορά ενός KITURAMI TURBO 17S που σκέφτομαι να αγοράσω και να τοποθετήσω στην αποθήκη στο δώμα.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα, θα ηθελα να επανελθω στο ποιο πανω ερωτημα ( αυτο που εγραψα με το 0,91kw για αυξηση θερμοκρασιας κατα 1 βαθμο όντως ειναι μπακαλιστικο. )

ηθελα να ρωτησω βαση της μελετης απωλειών χρειαζομαι 18,2kw για λεβητα πετρελαιου ( γραφει μεσα οτι εχει γινει μια προσαυξηση 20% )

 

για σομπα καλοριφερ πελετ μου ειπαν οτι χρειαζομαι σομπα 10kw και για αντλια θερμοτητας 12kw μπορει να ισχυουνα αυτα τα νουμερα?  

Link to comment
Share on other sites

ok. δηλαδη τι χρειαζομαι παλι τις ιδιες kw????

η απαντηση που μου εδωσαν για την αντλια θερμοτητας ειναι οτι οι πραγματικες απωλειες του σπιτιου ειναι 14,5kw αν βγαλεις την προσαυξηση 20% που βαζουν για τους λεβητες πετρελαιου ( αν και δεν καταλαβαινω γιατι γινετε αυτο )  αλλα και παλι το 12kw δεν ξερω πως βγαινει. 

για την σομπα πελλετ μου ειπαν οτι καλύπτει η 10-12kw γιατι αν την εχω σε συνεχει λειτουργια και το σπιτι θα εχει μια σταθερη θερμοκρασια π.χ. 19 βαθμους με εξωτερικη πχ 7 βαθμους ( πατρα ) οι απωλειες ειναι λιγοτερες απο 14,5kw και η σομπα θα πρεπει να συμπληρωσει μικροτερα ποσα θερμοτητας και οτι ειναι καλυτερα να εχω απο θεμα οικονομιας μια μικρη σομπα απο μια υπερδιαστασιολογημενη και ας λειτουργει η μικρη περισοτερες ωρες. 

Link to comment
Share on other sites

την ιδια ισχυ θες.Αν βαλεις μικροτερη ισχυ καποια στιγμη,με τα πολλα τα κρυα ,δεν θα μπορει να το ζεστανει το σπιτι.Εσυ πρεπει να παρεις κατι που να μπορει να καλυψει τις απωλειες σου + ωστε να μπορει να επαναφερει την θερμοκρασια στο σπιτι αν καποτε κλεισει η θερμανση.

Αυτες οι σομπες εχουν ρυθμιση και δεν χρειαζεται να τις δουλευεις συνεχεια στο 100% της ισχυος τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός των θερμικών απωλειών έχει να κάνει και με την χρήση. Π.χ. αν έχεις διακοπτόμενη λειτουργία τα πρότυπα υπολογισμών θεωρούν υψηλότερες απώλειες για να καλύπεται η θερμ. αδράνεια.

 

Πρέπει πρώτα να γίνει ένας σωστός υπολογισμός των θερμικών απωλειών και μετά να επιλεχθεί το σύστημα θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

η μελετη θερμικων απωλειων εχει γινει απο μηχανολογο ( ανεξαρτητο οχι πωλητη)  λαμβανοντας ολα τα απαιτουμενα στοιχεια και ειναι για λεβητα πετρελαιου 18,2kw με την προσαυξηση 20%. 

 

συμφωνα με αυτη ρωταω αν θα με κάλυπτε μια μικροτερη σομπα καλοριφερ pellet 10-15kw η μια μικροτερη α/θ 12kw. ρωταω γιατι στα καταστηματα που εχω ρωτησει μου το εχουν προτείνει μηχανολογοι-πωλητες.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.