Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση ταράτσας


Recommended Posts

Ο Ροδόπουλος που τον ξέρω και προσωπικά έχει μια άλλη λογική στο κεφάλι του. Πιστεύει οτι όταν δεν υπάρχει υγροθερμομονωση τότε έχουμε 3 βασικούς μηχανισμούς υποβάθμισης της στατικής επάρκειας του κτηρίου. 1 πρώτος μηχανισμός ονομάζεται κυκλική υγροθερμική παραμόρφωση. ο 2ος ονομάζεται διάβρωση του οπλισμού και ο 3ος υποβάθμιση της αντοχής του σκυροδέματος λόγω διαλυτότητας των συνθετικών αλάτων του τσιμεντοπολτού με ταυτόχρονη υποβάθμιση της τάσης συνάφειας με τον οπλισμό, κλπ. Μερικοί θα πρέπει να καταλάβουν οτι η πλάκα συνδέεται με τα υποστυλώματα και τα δοκάρια (κόμβοι). Οταν λοιπόν η πλάκα την κόβει για τον Αγιο Πέτρο παίρνει μαζί της και τους κόμβους.  

 

Αρα έχουμε και λέμε. Πέρναγα ασβέστη αλλα είχα πρόβλημα με υγρασία, μετα πέρναγα διάφορα άλλα, μετά βαφή που μείωσε την θερμοκρασία απο την ηλιακή ακτινοβολία αλλα στεγνώνει πιο αργά (συνεχίζετε το πρόβλημα), μετα πιάσαμε τα σεντόνια και τις κουβέρτες. 

 

Δεν κατηγορώ κανένα προφανώς διότι σίγουρα λεφτά δεν υπάρχουν απλά παραθέτω λίγες σκέψεις απο το μυαλό του ροδόπουλου.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε nikarip

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ και το αντιμετώπισα στις αρχές Αυγούστου. Έχω ταράτσα 200 τ.μ. και σπίτι 160 τ.μ. χωρίς θερμομόνωση. Τα μόνα θερμομονωτικά υλικά είναι τα κουφώματα ου είναι τα Γερμανικά της VEKA (ενεργειακά).

Αναγκάστηκα να βάλω κλιματιστικά διαφορετικά δεν υποφέρονταν. Είχα μία σάουνα τα καλοκαίρια. Τελικά προχώρησα αρχές Αυγούστου και πέρασα την ταράτσα με Θερμομωνοτικό και υγρομονωτικό χρώμα και το αποτέλεσμα ήταν άμεσο. Σταματήσαμε να χρησιμοποιούμε τα κλιματιστικά αμέσως και ακόμα και τα μεσημέρια πλέον σκεπαζόμαστε με σεντόνια. Από τις μετρήσεις που έκανα, η θερμοκρασία μειώθηκε κατά 5 βαθμούς αμέσως και ανάλογα με το πόσο αφήνουμε ανοικτό το σπίτι να αερίζεται κυμαίνεται μεταξύ 5 και 7 βαθμών σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον. Αυτά, αποδεικνύουν ότι ισχύουν εν μέρει αυτά που λέει ο φίλος Ροδόπουλος για τη διαφορά θερμοκρασίας και απόλυτα για την ανακλαστικότητα.

Αυτή είναι η πρόσφατη εμπειρία μου και με αφορμή το δικό σου προβληματισμό θέλησα να τη μοιραστώ αφού το ίδιο θέμα μπορεί να απασχολεί και άλλους φίλους.

Ρε παιδια γίνετε με ενα χρωμα να κατεβάσεις την θερμοκρασία 5 βαθμους; δηλαδή το φελιζολ τι θα κανει; ποσο θα την ριχνει; 

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω 4 φωτογραφίες, που μου ζήτησε ο κ. Ροδόπουλος, από τα ταβάνια του τελευταίου ορόφου. Έχω εστιάσει σε εκείνα τα σημεία που έχουν μικρές ρωγμές. Θέλω πάντως να ξεκαθαρίσω ότι παρόμοιες ρωγμές έχουν και κάποια από τα υπόλοιπα ταβάνια της οικοδομής και στους 3 ορόφους, οπότε φαντάζομαι ότι δεν έχει να κάνει με τη διαχείριση της ταράτσας αλλά με τη γενικότερη κατασκευή της οικοδομής. Επίσης προβλήματα υγρασίας δεν έχουμε σε κανένα ταβάνι της οικοδομής...

post-101217-0-80411700-1441955749_thumb.jpgpost-101217-0-79776200-1441955844_thumb.jpgpost-101217-0-66494300-1441955908_thumb.jpgpost-101217-0-04083900-1441955951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ρωγμή που τέμνει την ροζέτα

μοιάζει να προϋπήρχε

και να είχε γίνει προσπάθεια στο παρελθόν - μάλλον σε κάποιο φρεσκάρισμα του σπιτιού - να κρυφτεί απλά σπατουλάροντάς την.

 

Βέβαια από απομονωμένες φωτογραφίες και μόνο δεν μπορεί κάποιος να βγάλει πολλά συμπεράσματα. Δηλαδή ίσως κάποια ρωγμή θα μπορούσε να οφειλόταν σε ανεπάρκεια κάτω οπλισμού

ή σε έναρξη οξείδωσης οπλισμού.

Ακόμα μοιάζουν να έχουν γίνει αλλεπάλληλες βαφές οι οποίες έχουν δημιουργήσει ένα αρκετά μεγάλου πάχους φιλμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω 4 φωτογραφίες, που μου ζήτησε ο κ. Ροδόπουλος, από τα ταβάνια του τελευταίου ορόφου. Έχω εστιάσει σε εκείνα τα σημεία που έχουν μικρές ρωγμές. Θέλω πάντως να ξεκαθαρίσω ότι παρόμοιες ρωγμές έχουν και κάποια από τα υπόλοιπα ταβάνια της οικοδομής και στους 3 ορόφους, οπότε φαντάζομαι ότι δεν έχει να κάνει με τη διαχείριση της ταράτσας αλλά με τη γενικότερη κατασκευή της οικοδομής. Επίσης προβλήματα υγρασίας δεν έχουμε σε κανένα ταβάνι της οικοδομής...

attachicon.gifIMAG69.jpgattachicon.gifIMAG70.jpgattachicon.gifIMAG71.jpgattachicon.gifIMAG72.jpg

 

οταν λέμε υγρασία δεν εννοούμε μόνο να στάζει το ταβάνι. Μάλιστα η υγρασία απο συσσώρευση υδρατμών είναι πάντοτε χειρότερη από την υγρασία διαρροής.

 

2 φαινόμενα σε πρώτη φάση

 

1) Η επικάλυψη ήταν ελάχιστη και άρα με μια μικρή διόγκωση οξειδίων βγάζει τις ρωγμές.

2) Πρόσεξε αν υπάρχει διαφυγή ρεύματος. Στις παλιές κατασκευές κάρφωναν το καλώδιο με πρόκες. Η πρόκα σκουριάζει, διογκώνεται, χαλάει την ηλεκτρική μόνωση και το ρεύμα διαρρέει. Για να το δεις θα χρειαστείς ενα πολύμετρο. Η διαρροή μπορεί να είναι μερικά volt (0,2-1) αλλά αρκούν για να σου δώσουν τον οπλισμό στο χέρι. Ο ηλεκτρολόγος απο τον πίνακα δεν μπορεί να μετρήσει τόσο μικρή διαρροή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για άλλη μία φορά για τις απαντήσεις. Χαίρομαι  που το "πρόβλημά" μου με έφερε σε επαφή με εξαιρετικούς επιστήμονες στο είδος τους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κανένα χρώμα ή επαλειφόμενο υλικό δεν προσφέρει ικανοποιητική θερμομόνωση, όσο χαμηλό συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας (λ) και να έχει, για τον απλούστατο λόγο ότι ο συντελεστής θερμοπερατότητας (U) ενός δομικού στοιχείου δεν εξαρτάται μόνο από το πόσο χαμηλό είναι το λ, αλλά και από τό πόσο μεγάλο είναι πάχος του υλικού (d) και στην περίπτωσή σου το πάχος αυτό είναι κάποια χιλιοστά.

 

Αυτό που μπορείς να πετύχεις με τα επαλειφόμενα είναι να αλλάξεις τον συντελεστή απορρόφησης ηλιακής ακτινοβολίας, καθώς και τον συντελεστή εκμπομπής θερμότητας προς το περιβάλλον.

 

Για να μειώσουμε τις ανάγκες ψύξης ενός χώρου (ψυτικά φορτία), σίγουρα παίζει ρόλο η θερμομόνωση του κελύφους, σημαντικότερο όμως ρόλο παίζει η μείωση των θερμικών ηλιακών κερδών , τόσο από τις τοιχοποιίες και οροφές, αλλα περισσότερο από τα ανοίγματα, οπότε η εξωτερική σκίαση όλων αυτών θα βελτιώσει την κατάτασταση, όπως επίσης και το βάψιμο με ανοιχτά χρώματα, η επίστρωση των οροφών με ανακλαστικά φύλλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.