Μετάβαση στο περιεχόμενο

MSc στο εξωτερικό με πτυχίο ΤΕΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα χρειαστώ τη βοηθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Σε λίγους μήνες θα είμαι απόφοιτος του τμήματος ενεργειακής τεχνολογίας του ΤΕΙ Αθήνας και σκέφτομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Ευρώπη κανοντας ένα μεταπτυχιακό. Τα πανεπιστήμια που έχω, αρχικά, επιλέξει είναι το delft university, το kth, και το technical university of denmark. Θέλω να σας ρωτήσω, πριν αρχίσω να στέλνω email στα πανεπιστήμια: 1)εαν δέχονται φοιτητές από ΤΕΙ στα μεταπτυχιακά τους προγράμματα? (ο βαθμός μου θα είναι γύρω στο 7.4), και 2)εαν το επίπεδο είναι τέτοιο ώστε ένας σχετικά καλός φοιτητής κάποιου ΤΕΙ να μπορεί να ανταπεξέλθει? 

 

                                                                                                                                                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                   

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα χρειαστώ τη βοηθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Σε λίγους μήνες θα είμαι απόφοιτος του τμήματος ενεργειακής τεχνολογίας του ΤΕΙ Αθήνας και σκέφτομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Ευρώπη κανοντας ένα μεταπτυχιακό. Τα πανεπιστήμια που έχω, αρχικά, επιλέξει είναι το delft university, το kth, και το technical university of denmark. Θέλω να σας ρωτήσω, πριν αρχίσω να στέλνω email στα πανεπιστήμια: 1)εαν δέχονται φοιτητές από ΤΕΙ στα μεταπτυχιακά τους προγράμματα? (ο βαθμός μου θα είναι γύρω στο 7.4), και 2)εαν το επίπεδο είναι τέτοιο ώστε ένας σχετικά καλός φοιτητής κάποιου ΤΕΙ να μπορεί να ανταπεξέλθει? 

 

                                                                                                                                                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

1. Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό οπουδήποτε στον κόσμο 

2. Μπορείς να ανταπαξέλθεις σε οτιδήποτε αρκεί να είσαι τυπικός και οργανωτικός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στο technical university of denmark.

Υπάρχουν αρκετούς από ΤΕΙ εδώ πέρα.

Εδώ σε ζορίζουν (όπως και στα άλλα που πανεπ. που ανέφερες) οπότε αν κάνεις μεταπτυχιακό κοντά στο αντικείμενό σου θα είναι πιο εύκολο για σένα.

Αλλά μαθαίνεις και όταν με το καλό τελειώσεις μπορείς να γραφτείς στο ταμείο ανεργίας τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλές σας. Σκέφτομαι να κάνω κάτι σε sustainable energy μιας και είναι κοντά στο αντικείμενο της σχολής αλλά και στα γούστα μου, τώρα μένει το δύσκολο..να το ψάξω βαθύτερα και να επιλέξω. Πάντως μου έφυγε ένα αρχικό βάρος μιας και έχω διαβάσει σε αρκετά σχόλια ότι είναι αρνητικοί σε φοιτητές τει σε διάφορα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια (θα είναι μάλλον κακοήθειες..). 

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2003 που έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία ειχα συμφοιτητές απο ΤΕΙ.. Μια χαρά τους δέχονταν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στειλε εμαιλ στις σχολες και ρωτα , ειναι η μονη σιγουρη επιλογη. Εγω απο αυτα που εχω ακουσει γινονται δεκτοι  . Παρολαυτα αν δεις το σιτε του delft 

http://www.tudelft.nl/en/study/studying-at-the-tu-delft/admission-and-application/msc-with-international-degree/admission-requirements/countries-a-h/

Greece
To be considered for admission to an MSc programme, applicants should have a Ptychio or Diploma degree from a Anotata Ekpedeftika Indrimata (AEI) university with a final cumulative grade point average (CGPA) of 7.0/10 or better.
A Ptychio degree from a Technologika Ekpedeftika Idrimata (TEI) institute does not qualify for admission. 

 

 

 

θα δεις οτι παιζει προβλημα , οποτε οπως ειπα στειλτους εμαιλ και ρωτα για να σαι σιγουρος

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...αυτό το 14 που γράψαμε στις πανελλαδικές θα μας κυνηγάει για πολύ ακόμα. Θα στείλω email με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω και εδώ για τυχόν άλλους ενδιαφερόμενους. Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Καλα υπαρχουν πολλα αξιολογοτατα πανεπιστημια , το ενα που μαλλον δεν δεχεται δεν σου κοβει και τα φτερα

 

ps : Προσπαθησε να μαζεψεις καποια εμπειρια απο πρακτικες κλπ πριν πας , συχνα βοηθαει (αν μιλαμε για σοβαρη πρακτικη με εγγραφα που το αποδεικνύουν) και για να μπεις αλλα και για το πως θα βλεπεις τα πραγματα

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για το Delft (προφανώς δεν έχουνε επικαιροποιήσει τα qualifications καθώς στα ΑΕΙ που λένε εδώ και 14 χρόνια εμπεριέχονται και τα ΤΕΙ), μπορείς να κάνεις στο TUM,Imperial,MIT,Caltech και οπουδήποτε αλλού θέλεις ειδικά αν όντως έχεις 7,4 βαθμό πτυχίου δεν θα έχεις πρόβλημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.