Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καυσαέρια σε ατμολέβητα Μαζούτ


Recommended Posts

καλησπέρα σε εργοστάσιο που είμαι τεχνικός ασφαλείας , μου έδωσαν έντυπο από τα καυσαέρια και μου είπαν να τους βοηθήσω με τους συντελεστές και τα όρια που αναγράφονται..Γνωρίζω ότι κάθε 8 ώρες χρειάζεται να γράφετε σε τετράδιο τα εξής στοιχεία: δείκτης αιθάλης < τη τιμής 3 της κλίμακας Bacharach, περιεκτικότητα των αερίων αποβλήτων σε CO2 > 10% , θερμόμετρα για τη μέτρηση θερμοκρασιών, πίεση λειτουργίας ατμού, σκληρότητα και ph  νερού, πίεση στην έξοδο της αντλίας τροφοδοσίας νερού.

για τη μέτρηση θερμοκρασιών, την πίεση λειτουργίας ατμού, την σκληρότητα και ph  νερού, και την πίεση στην έξοδο της αντλίας τροφοδοσίας νερού δεν έχω βρεί ποιά είναι τα επιτρεπόμενα όρια...γνωρίζει κανείς?

αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (εκτός απο τα προφανή) τι συμβολίζουν τα παρακάτω στοιχεία:

 

post-21532-0-21830100-1434041299_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω να βοηθησω, αλλα καλα θα ηταν να σβησεις το πανω μερος της φωτο με τα (υποθετω) στοιχεια του αναλυτη, φαινεται το serial number

Link to comment
Share on other sites

Tf = Temperatura fumi = Θερμοκρασία καυσαερίων

Ta = Temperatura ambiente = Θερμοκρασία περιβάλλοντος

02 = οξυγόνο προφανώς

CO = μονοξείδιο του άνθρακα

NO = μονοξείδιο του αζώτου

Lamb = νομίζω εννοεί τον αισθητήρα λάμδα = περίσσεια οξυγόνου

Tα CO2,CO,NO,Nox είναι οι τιμές των καυσαερίων ενώ τα πρώτα του περιβάλλοντος

Perd = Perdita camino secondo = απώλειες θερμότητας στα καυσαέρια; (νομίζω δεν είμαι σίγουρος)

Rend = rendimento secondo = βαθμός απόδοσης

 

 

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα σκεφτηκα οτι το χαρτακι εχει το μοντελο του αναλυτη, αρ μπορουν να βρεθουν οι οδηγιες του στο νετ

http://www.cavagnaindustrie.com/en/product/thermohydraulic/item/BOSTON-HD-Flue-gas-analyzer.html

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...ο δείκτης αιθάλης δεν έπρεπε να αναγράφετε στα παραπάνω αποτελέσμάτα??θέλει ξεχωριστό μηχάνημα για να γίνει η μέτρηση? στα παραπάνω υπάρχουν κάποια επιτρεπτά όρια απο το κράτος ή όχι?

Edited by ΗΛΙΑΣ Ζ.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι το Opacità fumi ? Το οποιο βασικα πρεπει να μεταφραζεται ως διαφανεια/διαυγεια αεριων.... Πολυ κομπλεξικοι οι ιταλοι, σπανια να βρεις οδηγιες στα αγγλικα σε κατι ιταλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.