Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση ΦΒ σε ταράτσα


nodaki

Recommended Posts

Περίπτωση 1: Δύο ηλεκτρόδια από διαφορετικά υλικά, είναι καρφωμένα στο έδαφος και συνδέονται αγώγιμα μεταξύ τους μέσω ενός αγωγού γείωσης. Εκεί έχουμε ηλεκτρόλυση όλης της επιφάνειας (και σε σιγά σιγά και μάζας των ηλεκτροδίων). Ο μόνος τρόπος να αποφευχθεί η ηλεκτρόλυση είναι να παρεμβληθεί σπινθιριστής μεταξύ των 2 ηλεκτροδίων. Προσοχή στην εφαρμογή της μεθόδου, διότι κάτω από την τάση διάσπασης του κενού στον σπινθιριστή τα δύο ηλεκτρόδια είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους (δεν συμπεριφέρονται σαν μία γείωση). Επίσης προσοχή στην ηλεκτρόλυση του αγωγού γείωσης.

 

Περίπτωση 2: Θέλω να συνδέσω αγωγούς από διαφορετικά υλικά, πχ να κατεβάσω αγωγό από χαλκό και να τον δυνδέσω σε αναμονή θεμελιακής από χαλύβινη ταινία. Εκεί έχουμε ηλεκτρόλυση στην επαφή των δύο υλικών. Υπάρχουν εύκολες λύσεις, όπως η χρήση διμεταλικών επαφών, ή συνδετήρων από ορείχαλκο.

 

Artic, ο προβληματισμός σου εντάσσεται στην περίπτωση 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

miltos ησουν κατατοπιστικοτατος.

 

Να σε ρωτησω κατι αλλο.

 

Ο χαλκός 16 mm2 πως ακριβώς συνδέεται στο τρίγωνο γείωσης?

 

Έχω καρφώσει σε βάθος 1 m 3 ηλεκτρόδια σε απόσταση 1,20 m μεταξυ τους σε ισόπλευρο τρίγωνο. Ο χαλκός θα "κουμπώσει" σε ένα ηλεκτρόδιο σωστά? Τα άλλα 2 ηλεκτρόδια δεν θα έχουν επαφή με το χαλκό....

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός (αγωγός γείωσης) περνάει από όλα τα ηλεκτρόδια (δηλαδή συνδέεται με καθένα από αυτά). Καλό είναι να σχηματιστεί βρόγχος, δηλαδή αν Α,Β,Γ είναι τα ηλεκτρόδια ο χαλκός να περνάει διαδοχικά από τα Α-Β-Γ-Α και να φεύγει από το Α για την εγκατάσταση.

 

Αν μπει γυμνός αγωγός γείωσης, πρέπει να έχει διατομή 25mm2 τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

 

Γιατι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 25?Πως προκυπτει αυτο?

 

Εχω ενωσει σε μια μπαρα γειωσης μεσα στον AC πινακα ολους τους αγωγους γειωσης (τα μεταλλικα μερη των πανελ με 16ρι χαλκο μεσα σε ευκαμπτο κουβιδη) και απο την μπαρα γειωσης φευγει αγωγος 16ρις σε κουβιδη για το τριγωνο...

 

Εχω κανει λαθος διαστασιολογηση του αγωγου γειωσης?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ο 384 δεν ισχύει για τα φωτοβολταικά, αλλά βασικές αρχές του πρέπει να τηρούνται, εφόσον δεν υπάρχει (ή δεν γνωρίζουμε) κάποιο σχετικό πρότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οντως

 

Στην περιπτωση μου βεβαια ο αγωγος γειωσης δεν ειναι υπογειος οπως προβλεπει το HD 384 αλλα επιτοιχιος εξωτερικος, μεσα σε κουβιδη που του προσφερει καποια στοιχειωδη προστασια...

 

Παντως better safe than sorry

Link to comment
Share on other sites

ναι καταληγει σε ενα μικρο κηπο που εχω καρφωσει τα ηλεκτροδια...

 

Σκεφτομαι να μη βαλω φρεατια γειωσης αλλα απλα να ριξω λιγο τσιμεντο απο πανω, και ο λογος ειναι γιατι φοβαμαι πθανη κλοπη των ηλεκτροδιων (ειναι περιοχη με πολλους γυφτους εκει). Αν η επαφη του α;γωγου με τα χαλκινα ηλεκτροδια ειναι εντος τσιμεντου προστατευεται καλυτερα απο διαβρωση σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.