Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση 651/77


Recommended Posts

Σας κατατόπισαν πλήρως οι παραπάνω ( καλησπέρα Δημήτρη).

 

Τα δεδομένα απ' όσα μας γράφετε: Είχε βγεί μία οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου γήπεδο οικόπεδο εντός οικισμού με τις διατάξεις οικισμών (καθώς η άδεια είναι του 1990 και η πολεοδομική μελέτη του 1993) με βάση τα στοιχεία που μας γράφετε. 

Ενα τοπογραφικό που αφορά εκτός σχεδίου γήπεδο οικόπεδο εντός οικισμού του 1990, συμπληρώθηκε μετά από 10 χρόνια ώς προς την δήλωση του 651/77 από κάποιον ανεκδιήγητο συνάδελφο που απλά έγραψε μία δήλωση (πως????) χωρίς να μετρήσει εκ νέου, να εφαρμόσει την ρυμοτομία, να υπολογίσει εισφορές σε γη και χρήμα, να αναγράφει εμβαδά ιδιοκτησίας , ρυμοτομούμενων κλπ. 

Προφανώς και κάνει καλά η συμ/φος να ζητάει νέο τοπογραφικό και αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα - έξοδο από αυτά που μπορεί να προκύψουν απ΄όσα μας περιγράφετε. 

Οπως και να έχει, πρέπει να απευθυνθείτε σε συνάδελφο της περιοχής, να εξετάσει όλα τα δεδομένα για να σας πει πως πρέπει να κινηθείτε. 

Υ.Γ. Πολύ αμφιβάλλω ότι όλα ήταν ορθά και νόμιμα κατά την στιγμή της αγοράς σας δυστυχώς..

 

 edit Τα διαγραμμένα και υπογραμμισμένα καθώς είδα μόλις το pdf του τοπογραφικού (δεν αλλάζει κάτι)

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος που εκανε clopy paste το παλιο τοπογραφικο και συμπληρωσε την δηλωση του 651, δεν ειχε να υπολογισει τιποτα σε εισφορες κτλ γιατι απλουστατα εκκρεμουσε η πραξη εφαρμογης. Οφειλε βεβαια να το ψαξει και να κανει μια αναφορα στην δηλωση για το οτι το ακινητο ΘΑ οφειλει εισφορα σε γη και χρημα ΟΤΑΝ κυρωθει η πραξη εφαρμογης.

 

Οσον αφορα την διαφορα στα τ.μ. αυτη απο προκυπτει? Ρυμοτομηση ή σφαλμα στην μετρηση στα προηγουμενα τοπογραφικα?

 

Δυστυχως ΤΩΡΑ που το πουλας εσυ, η κατασταση εχει αλλαξη και η πραξη εφαρμογης εχει κυρωθει, οποτε λογικο ειναι να υπαρχει και η απαιτηση για νεο τοπογραφικο. Δεν καταλαβαινω γιατι σε ξενιζει αυτο. Οταν αγορασες ηταν αλλα τα δεδομενα....

Link to comment
Share on other sites

Οφειλε να υπολογίσει εισφορές σε γή για όλο το Ο.Τ. και να πληρώσει τμήμα της εισφοράς σε χρήμα, εάν ήταν σε περιοχή με πράξη εφαρμογής υπό διαδικασία κύρωσης καθώς και να θέσει το ρυμοτομούμενο (άρα θα το είχε υπολογίσει) σε κοινή χρήση. Αρα η δήλωση του είναι λάθός που μπήκε έτσι αψήφιστα, το μόνο βέβαιο. 

Τώρα 500 τ.μ. δεν είναι λάθος μέτρησης. Είτε είναι ρυμοτόμηση, η οποία θα έπρεπε να είχε ληφθεί υπόψην όταν εκδόθηκε η άδεια, είτε είναι προσκύρωση προς όμορο οικόπεδο που για να γίνει θα έγινε συμβόλαιο άρα λογικά θα είχε γνώση ο ερωτών. 

Τελοσπάντων, ας το αναλάβει κάποιος να το ξεκαθαρίσει. 

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Πολύ αμφιβάλλω ότι όλα ήταν ορθά και νόμιμα κατά την στιγμή της αγοράς σας δυστυχώς..

 

 

Εκ των υστέρων το καταλαβαίνω κι εγώ αυτό, αλλά τι θα έπρεπε να έκανα πριν την αγορά; Πως θα τα γνώριζα εγώ αυτά;

 

Ο συναδελφος που εκανε clopy paste το παλιο τοπογραφικο και συμπληρωσε την δηλωση του 651, δεν ειχε να υπολογισει τιποτα σε εισφορες κτλ γιατι απλουστατα εκκρεμουσε η πραξη εφαρμογης. Οφειλε βεβαια να το ψαξει και να κανει μια αναφορα στην δηλωση για το οτι το ακινητο ΘΑ οφειλει εισφορα σε γη και χρημα ΟΤΑΝ κυρωθει η πραξη εφαρμογης.

 

Οσον αφορα την διαφορα στα τ.μ. αυτη απο προκυπτει? Ρυμοτομηση ή σφαλμα στην μετρηση στα προηγουμενα τοπογραφικα?

 

Δυστυχως ΤΩΡΑ που το πουλας εσυ, η κατασταση εχει αλλαξη και η πραξη εφαρμογης εχει κυρωθει, οποτε λογικο ειναι να υπαρχει και η απαιτηση για νεο τοπογραφικο. Δεν καταλαβαινω γιατι σε ξενιζει αυτο. Οταν αγορασες ηταν αλλα τα δεδομενα....

 

Μπορώ να απαιτήσω κάτι από αυτούς; Μπορώ να ζητήσω από την συμβολαιογράφο που μου είχε κάνει τα συμβόλαια το 2002 να διορθώσει το πρόβλημα χωρίς τουλάχιστον συμβολαιογραφικά έξοδα;

 

Οφειλε να υπολογίσει εισφορές σε γή για όλο το Ο.Τ. και να πληρώσει τμήμα της εισφοράς σε χρήμα, εάν ήταν σε περιοχή με πράξη εφαρμογής υπό διαδικασία κύρωσης καθώς και να θέσει το ρυμοτομούμενο (άρα θα το είχε υπολογίσει) σε κοινή χρήση. Αρα η δήλωση του είναι λάθός που μπήκε έτσι αψήφιστα, το μόνο βέβαιο. 

Τώρα 500 τ.μ. δεν είναι λάθος μέτρησης. Είτε είναι ρυμοτόμηση, η οποία θα έπρεπε να είχε ληφθεί υπόψην όταν εκδόθηκε η άδεια, είτε είναι προσκύρωση προς όμορο οικόπεδο που για να γίνει θα έγινε συμβόλαιο άρα λογικά θα είχε γνώση ο ερωτών. 

Τελοσπάντων, ας το αναλάβει κάποιος να το ξεκαθαρίσει. 

 

Έχω ένα σχέδιο από μηχανικό που μπορώ να σας το παραθέσω (αν και δεν έχω την άδεια του, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα). Δείχνει την διαφορά στην μέτρηση. Σήμερα το μεσημέρι το έλαβα και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Καταλήξτε σε έναν συνάδελφο που εμπιστεύεστε και προχωρήστε μαζί του. 

Προσωπικά δεν παίρνω ευθύνη να μιλήσω παραπέρα για κάτι που δεν έχω ακριβή εικόνα και ούτε πρόκεται να έχω μέσω forum. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έχουμε κυρωμένη(; ) πράξη εφαρμογής

έχουμε ΟΑ

 

και αν ο κύριος θέλει να κάνει πώληση σε διαμέρισμα (χωρίς σύσταση ΟΙ, άρα ένα ποσοστό εξ'αδιαιρέτου), από που προκύπτει υποχρέωση σύνταξης τοπογραφικού;

 

Κανονικά πρέπει ο συμβολαιογράφος να κάνει αναφορά στο απόσπασμα της πράξης εφαρμογής και στις κατόψεις της ΟΑ.

 

(αλλά αυτός που έφτιαξε τον 4178/13 δεν είχε κατά νου την δήλωση του 651/77)

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έχουμε κυρωμένη(; ) πράξη εφαρμογής

έχουμε ΟΑ

 

και αν ο κύριος θέλει να κάνει πώληση σε διαμέρισμα (χωρίς σύσταση ΟΙ, άρα ένα ποσοστό εξ'αδιαιρέτου), από που προκύπτει υποχρέωση σύνταξης τοπογραφικού;

 

Κανονικά πρέπει ο συμβολαιογράφος να κάνει αναφορά στο απόσπασμα της πράξης εφαρμογής και στις κατόψεις της ΟΑ.

 

(αλλά αυτός που έφτιαξε τον 4178/13 δεν είχε κατά νου την δήλωση του 651/77)

 

Από όσα μου είπανε, υπάρχει κυρωμένη πράξη εφαρμογής και επίσης υπάρχει και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δεν υπήρχε κάθετης ιδιοκτησίας και την έκανα και εγώ αυτή πριν μερικές ημέρες για να προχωρήσω με την πώληση (πριν κολλήσω στον Ν651)

 

Αυτό με την αναφορά στο απόσπασμα της πράξης εφαρμογής, ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ΚΑΙ σύσταση; :blink:

 

Έχει σύσταση οριζοντίου και κάνατε πριν μερικές μέρες ΚΑΙ σύσταση καθέτου (χωρίς τοπογραφικό;;; ) αλλά τώρα χρειάζεται τοπογραφικό για την πώληση ακινήτου από σύσταση...

 

... πραγματικά τα έχετε κάνει μπάχαλο...

(ιδιοκτήτες-μηχανικοί-συμβολαιογράφοι)

 

(άσχετο: εισφορές σε χρήμα έχετε πληρώσει; )

Link to comment
Share on other sites

Έχει ΚΑΙ σύσταση; :blink:

 

Έχει σύσταση οριζοντίου και κάνατε πριν μερικές μέρες ΚΑΙ σύσταση καθέτου (χωρίς τοπογραφικό;;; ) αλλά τώρα χρειάζεται τοπογραφικό για την πώληση ακινήτου από σύσταση...

 

... πραγματικά τα έχετε κάνει μπάχαλο...

(ιδιοκτήτες-μηχανικοί-συμβολαιογράφοι)

 

(άσχετο: εισφορές σε χρήμα έχετε πληρώσει; )

 

 

Εγώ κάνω ότι μου ζητάει η συμβολαιογράφος... δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα. Η σύσταση καθέτου έγινε από εμένα με την παλιά συμβολαιογράφο και προφανώς με το παλιό τοπογραφικό (αυτό που έχω ανεβάσει εδώ). Γιατί είναι μπάχαλο; Εισφορές εγώ δεν έχω πληρώσει... πρέπει να πληρώσω και εισφορές; Τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.