Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση μονοκατοικίας


Guest

Recommended Posts

Καλησπέρα στο Forum.

 

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum αλλά δεν έτυχε να γράψω ποτέ για λόγους πίεσης χρόνου.

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα (ίσως λάθος μου αλλά έτσι πιστεύω) και για να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας και να βοηθηθούν και πολλοί άλλοι που μπορεί να ψάχνουν παρόμοια θέματα. Έχω μια μονοκατοικία στην νότια Αθήνα και σιγά σιγά λέω να αρχίσω την ανακαίνιση της. Η μονοκατοικία αυτή ήταν μέχρι και πριν λίγο καιρό παιδικός σταθμός άρα καταλαβαίνεται ότι μιλάμε ίσως για μια " Ολική Ανακαίνιση "

Το θέμα λοιπόν είναι τι χωρίσματα θα χρησιμοποιήσω, με όσα διαβάζω μάλλον θα προτιμήσω γυψοσανίδα 2*2 με πετροβάμβακα για λόγους ηχομόνωσης, αλλά στο μπάνιο λέω να χρησιμοποιήσω YTONG ή ALPHABLOCK λόγω υγρασίας του χώρου με αποτέλεσμα την διάβρωση του οπλισμού της γυψοσανίδας.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα με τον χρόνο μας κύριε. Νομίζω όμως ότι δεν το ξεκινάς σωστά, το ότι χρησιμοποιούταν σαν παιδικός σταθμός, δεν σημαίνει οτι πρέπει να γίνει ριζική ανακαίνιση

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα με τον χρόνο μας κύριε. Νομίζω όμως ότι δεν το ξεκινάς σωστά, το ότι χρησιμοποιούταν σαν παιδικός σταθμός, δεν σημαίνει οτι πρέπει να γίνει ριζική ανακαίνιση

 Δν αντιλέγω με αυτο για αυτο τον λογο εβαλα και το "Ισως"

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, πρέπει να είχε κέρβερους!

Θα πρέπει από Μηχανικούς να πάτε, Αρχιτέκτονες ή Πολιτικούς Μηχανικούς. Μετράνε, οι έχοντες, κατασκευαστική εμπειρία.

Εμείς θα σας μπερδέψουμε, με το bale Ytong. Δεν είναι απλό, επίσης το Ytong είναι ένα υλικό που κατά καιρούς είχε παρουσιάσει προβλήματα με την υγρασία.

Εγώ πιστευω ότι Αρχιτέκτονας Μηχανικός πρέπει να δει τον χώρο σας και κατόπιν να μιλήσετε με αυτόν, τι θέτε να φτιάξετε. Πως το έχετε φανταστεί.

Τι απαιτήσεις έχετε. Και τι μπορείτε να φτιάξετε.

Το Forum, δεν επιτρέπει να δίνουμε τηλέφωνα και να διαφημίζουμε τους δικούς μας εαυτούς, οπότε θα κάνετε ένα κόπο να κοιτάξετε ακόμα το... internet, να βρείτε αυτό που ζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαγράφηκαν ορισμένες απαντήσεις και το θέμα παραμένει κλειδωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.