Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή μονοφασικής ή τριφασικής παροχής


kyriak21

Recommended Posts

Γεια σας!Για νεα μονοκατοικία 110 τ.με βλεψη για  δημιουργια 2 διαμερισμάτων 70 τμ το καθενα από πάνω από το εν λόγω διαμέρισμα, τι προτείνετε, ενισχυμένο μονοφασικό ή τριφασικό;εννοειται οτι θα λειτουργύν όλες οι σύγχρονες συσκευές.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σας απαντω ¨τριφασικο¨, αλλα αν θελετε πεστε μου, που θα σας χρησιμευσει η απαντηση μου.

 

Ειμαι πολυ περιεργος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν το είχα προσέξει ότι δεν ήταν χώρος ιδιωτών και ζητάω συγγνώμη.Εκανα την ερωτηση γιατι δεν έχω εμπιστοσύνη στον ηλεκτολόγο μας.

Link to comment
Share on other sites

.Εκανα την ερωτηση γιατι δεν έχω εμπιστοσύνη στον ηλεκτολόγο μας.

Οταν δεν εχουμε εμπιστοσυνη σε καποιον δεν του αναθετουμε δουλεια, και δεν σχετιζομαστε μαζι του. Τοσο απλο

Link to comment
Share on other sites

Απλο και κατανοητο. Αλλα μπορει να ειναι φτηθος, φθηνοτερος και μεσα σε ολα πρεπει να τον ελεγχουμε αν κανει σωστα τη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις περισσότερες κατοικίες πλέον απαιτείται τριφασική παροχή και εννοείται στις συσκευές που τροφοδοτούμε πηγαίνει μία φάση αφού οι συσκευές στις κατοικίες είναι μονοφασικές και μοιράζεται το ανάλογο συνολικό φορτίο και στις 3 φάσεις. Πλέον χρησιμοποιείται τριφασική παροχή ώστε η όλη εγκατάσταση να μπορεί  να σηκώσει τα ηλεκτρικά φορτία, αφού εγκαθίστανται ηλεκτρικές συσκευές με μεγάλο ηλεκτρικό φορτίο όπως τα κλιματιστικά ή αντλίες θερμότητας. Γι' αυτό προβλέπουμε τριφασικό ρεύμα και στις κατοικίες και γι' αυτό συμφέρει το τριφασικό από το μονοφασικό.

Edited by odysseas1988
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.