Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβολή μιας επιφάνειας


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας

 

Έχω τις υφιστάμενες ισουψείς καμπύλες από μία περιοχή και τις τελικές διαμορφωμένες ισουψείς όπως τελικά θα διαμορφωθούν. εντός της περιοχής αυτής σχεδιαζώ ένα σχήμα, το οποίο ωστόσο έχει υψόμετρο σε όλες τις πλευρές του 0.00. Πως μπορώ να το προβάλλω αυτό το πλαίσιο στις δύο επιφάνειες μου (υφιστάμενη και τελική), ώστε οι πλευρές της επιφάνειας μου να αποκτήσουν υψόμετρο, με απότερο υπολογισμό τον υπολογισμό των εκσκαφών και επιχώσεων;

 

το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται είναι το autocad civil 3d.

 

Εάν προβάλλω το σχήμα στις επιφάνειες με τις ισουψείς και δημιου΄ργήσω τα κατάλληλα surfaces δεν είναι δυνατόν να υπολογίσω και τις εκσκαφές και τις επιχώσεις?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ογκους χωματουργικών υπολογίζεις δημιουργώντας grading.

αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η περιπτωσή σου.

αρχικές ισουψείς τελικές και ενδιάμεσο επίπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alex_p

είναι δύσκολο και πολλές φορές ανεδαφικό να ογκομετρείς σε καθαρό 3D χωρίς τη βοήθεια προγράμματος οδοποιίας ή χωματουργικών έργων.

Αν δε μπορείς να το αποφύγεις, πρόβαλε το σχήμα πάνω στις 2D καμπύλες και υπολόγισε υψόμετρα στις κορυφές (γραμμική παρεμβολή απ τις καμπύλες). Φυσικά θα κάνεις 2 προβολές, μια στην αρχική και μια στην τελική κατάσταση.

Για τέτοιες απλές δουλειές είχαμε το Surfer.

Link to comment
Share on other sites

φίλε agior to civil 3d είναι κατεξοχήν πρόγραμμα οδοποιίας και χωματουργικών

αν μάλιστα πήρε και πολύ πυκνά τα σημεία του και τα τρίγωνα είναι σχετικά μικρών διαστάσεων το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να του δώσει

εκπληκτικά αποτελέσματα όσον αφορά ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

οιπ προτασεις και παρατηρησεις των συναδελφων ειναι σωστες

αν ομως θελεις να παραδώσεις ογκομετρησεις πινακα χωματισμών κλπ

δεν θα μπορεσεις

ορισε άξονα αναφοράς και κοψε πυκνες διατομες στις αντιστοιχες θεσεις

και για τις δυο περιπτώσεις

το λογισμικό που χρησιμοποιείς μπορεί να προσδιορισει υψομετρο σε σημείο

οταν δουλεύεις 3d ψηφιακό μοντέλλο εδάφους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση

 

Θα προσπαθήσω να διυκρινήσω καλύτερα τι ζητάω

έχω από μία αποτύπωση τις ισουψείς από μία περιοχή σε μορφή Autocad ΑΛΛΑ είναι σε 2D μορφή. με το χέρι, περνάω σε όλες elevation αντίστοιχα με τα δεδομένα μου. Σαν δεδομένο έχω επίσης και τις τελικές ισουψείς από τιν ίδια περιοχή όπως προκύπτουν από μία μελέτη εφαρμογής σύμφωνα με το σχέδιο ανάπλασης της περιοχής. (ίδια διαδικασία με elevation)

εντός τις περιοχής μου θέλω να οριοθετώ κάθε φορά διαφορετικές υποπεριοχές και να μετράω τις εκσκαφες και τις επιχώσεις.

με το Autocad Land μπορώ να οριοθετίσω την οποιαδήποτε υποπεριοχή (με ένα απλό polyline) το οποίο έχει elevation 0,00 και στην συνέχεια για κάθε επιφάνεια (1. υφιστάμενες ισουψείς, 2.τελικές ισουψείς) μπορώ να υπολογίσω το μέσο υψόμετρο της υποπεριοχής μου.

τελικά καταλήγω να έχω 2 υποπεριοχές (μία σε κάθε απιφάνεια.

 

το ζητούμενο είναι να παντρέψω αυτές τις επιφάνειες σε ένα volume και να μου δώσει απευθείας και με ακρίβεια τις εκσκαφές και τις επιχώσεις που απαιτούνται

επίσης, θα με βοηθούσε αν μπορούσα να φέρω τη προβολή της υποπεριοχής μου (η οποία προέρχεται από το polyline, με elevation 0,00) στις δύο μου επιφάνειες. κατι σαν να έκανα αποτύπωση το περίγραμμαά της

 

ευχριστώ

Link to comment
Share on other sites

@chrisven, δεν ξέρω τι κάνει το civil3D, δέχομαι οτι είναι όπως το λες, άρα έχει το εργαλείο, έχει το εγχειρίδιο χρήσης και όπως μας έλεγαν οι παλαιοί ...read the g'damn manual :!:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.