Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Μήνυση (δικαστήριο) αντί καταγγελίας (πολεοδομία).


saslanis

Recommended Posts

xristakis <<Όπως στρώσατε θα κοιμηθείτε>> Το έλεγε ο πατέρας μου συνεχώς που τον λέγαν και Χρήστο. Το έχω μοτό στην ζωή μου το πιστεύω ακράδαντα. Περιμένω να δω αν η πραγματικότητα θα σε επιβεβαιώσει.

 

Αγαπητέ saslanis το Α κάνει την διαφορά...

 

Σου έγραψα στρώσΕτε κι όχι "στρώσατε" που εσφαλμένα κατάλαβες, και εννούσα για όσα πρόκειται να κάνετε στο μέλλον κι όχι ό,τι κάνατε μέχρι τώρα.

 

Επίσης κακώς την λες (κατά το κοινώς λεγόμενο) στον ss_kk διότι το συγκεκριμένο forum είναι "ένας χώρος συζήτησης..." αλλά όχι "...με ότι αυτο συνεπάγεται" όπως αναφέρεις. Το "συνεπάγεται" έχει όρια τα οποία τα θέτουν οι κανόνες του forum και όχι η προσωπική άποψη του καθενός που ποστάρει εδώ μέσα. Και μάλιστα οι κανόνες αυτοί έχουν στόχο να προστατέψουν τόσο, τους ΜΗ μηχανικούς από λανθασμένες θεωρήσεις των πραγμάτων που συμβαίνουν στην Ελληνική Πολεοδομική πραγματικότητα, όσο και τους συναδέλφους Μηχανικούς από περιέργες καταστάσεις έμμεσης διαφήμισης, αυτοπροβολής κλπ κλπ.

 

Ακόμα να σημειώσω ότι με βάση το πρώτο σου post δεν παρέθεσες την ιστορία αυτη σε "...εντελώς ακαδημαικό επίπεδο...", αλλά έθεσες καίρια ερωτήματα για την υπόθεσή σου εκτός κι αν με γελούν τα μάτια μου...

:roll:

 

Στην τελική να σου πω και κάτι...ίσως και κακώς να σου απαντήσαμε με τις ακαδημαικές μας απόψεις όσοι σου απαντήσαμε...

 

Αντε και καλό ξεμπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Προφανώς γνωρίζω ότι συμμετέχω σε ένα forum και θέτοντας την ερώτηση δεν περιμένω λύσεις. Λύση θα μου δώσει ο μηχανικός ο πολεοδόμος ο δικηγόρος, ο δικαστής στους οποίους έχω ήδη απευθυνθεί.

 

Η εναλλακτικη λυση που εκφραστηκε ειναι και η πιο σωστη φιλε σασλανη..

Το θεμα ειναι οτι δυστυχως μας ηρθες λιγο αργα, αφου γιναν οι αγωγες..

 

 

Παραθέτω την ιστορία αυτή σε εντελώς ακαδημαϊκό επίπεδο περιμένοντας η εμπειρία μηχανικών ανθρώπων που έχουν επαφή με το αντικείμενο να με προετοιμάσει για το τι μπορεί να αντιμετωπίσω και ίσως για να ακούσω και πολλές διαφορετικές απόψεις για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση.

 

Ελπιζω σε αυτο το θεμα οι απαντησεις να ηταν αρκετα κατατοπηστικες.

 

 

Δείτε όμως και σαν μια ιστορία που μπορείτε οι μηχανικοί να χρησιμοποιείσετε και να την λέτε στους πελάτες σας όταν σας ζητούν περίεργα πράγματα. Γιατί και η πολυκατοικία αυτή είχε έναν επιβλέποντα μηχανικό, ο οποίος είχε προειδοποιείσει πατέρα και θείο για τα μελούμενα. Οι μη μηχανικοί που επίσης διαβάζουν το forum ανοίγουν τους ορίζοντες τους μέσα από κάθε τι που επιλέγουν να διαβάσουν από αυτό.

 

Απο τετοια παραδειγματα αλλο τιποτα (δυστυχως).

 

 

Για το θέμα μου...

Η μελέτη της πολυκατοικίας προέβλεπε εξ' αρχής τετραόροφο. Η κάτάργηση μέρους των εξωστών και η μεταφορά των Η/Χ δεν επηρέασε την στατικότητα του κτιρίου (πάντα σύμφωνα με τον επιβλέποντα μηχανικό) δεδομένου ότι είχε ερωτηθεί για τις αλλαγές αυτές όσον αφορά την επιρροή τους στο κτίριο.

 

Από όλη αυτή την περιπέτεια προσωπικά έχω καταλάβει ότι οι πολεοδομικές παρανομίες δεν δημιουργούν προβλήματα μόνο στις σχέσεις του ατόμου και της πολιτείας αλλά και στις διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ ανθρώπων ακόμα και συγγενών.

 

Πιθανοτατα να εχει δικιο ο επιβλεπων μηχανικος, μπορει ομως 1 στο τοσο να εχει και αδικο..

Οσο για το περι παρανομιων και διαπροσωπικων σχεσεων σχολιο, οι συγγενεις συνηθως ειναι οι χειροτεροι, ειδικα σε μικροτερες κοινωνιες..

 

 

 

Απλά σκέφτομαι ότι ΑΝ τότε που χτιζόταν η οικοδομή είχαν ακολουθηθεί οι νόμιμες διαδικασίες σήμερα δεν θα είμασταν όμηροι στα σπίτια μας. Το ΑΝ όμως το φύτεψαν και δεν φύτρωσε!

 

Αυτο φιλτατε ελπιζω να το διαβασουν οοοολοι οι επισκεπτες μας ιδιωτες.. Γιατι πολλες φορες κανεις κατι σημερα για να γλυτωσεις ή να κερδισεις εξοδα ή τετραγωνικα, αλλα με μαθηματικη ακριβεια ερχεται η ωρα που το πληρωνεις με καποιον τροπο πολλαπλα.. Κι εμεις του επαγγελματος ζτην πιατσα ημαστε και ξερουμε που μας παιρνει και που οχι να κανουμε το κατι παραπανω ζυγιζοντας ρισκα και οφελοι.. Αλλα μερικοι συναδελφοι μας δεινουν το κακο πααδειγμα με αποτελεσμα να ερχεται ο ιδιωτης και να λεει θελω και αυτο και εκεινο και το αλλο κολπο.. Κι αμα του πεις μα μου φευγει.. Λες και θες το κακο του..

 

 

 

Θέλω να πιστεύω ότι το forum (και κάθε forum) εξυπηρετεί κάτι περισσότερο. Είναι ένας χώρος συζήτησης με ότι αυτό συνεπάγεται. Ειδικά όταν το forum είναι ανοιχτό και επιτρέπει και σε ΜΗ μηχανικούς να συμμετέχουν σε αυτό.

 

Οντως ετσι ειναι, σε οτι αφορα τους επισκεπτες.. Απλα υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις.. Σε αλλα θεμαα μπορει να δωθει μια απαντηση μεσα απο εδω, σε αλλα οχι.. Και η δικη σου η περιπτωση ειναι πολυ πολυπλοκη για να δοθουν πιο συγκεκριμενες (σωστες) απαντησεις.. Και ως μηχανικοι το μπορει δεν μας πολυταιριαζει..

 

 

Η συνέχεια την δευτέρα στο δικαστήριο....

 

Περιμενω (φαναζομαι και αλλοι) με ενδιαφερον τα νεα σου..

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.