Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδίαση και κατασκευή μηχανής Stirling


mechmag

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Ενδιαφέρομαι για την ανάπτυξη/σχεδίαση και κατασκευή μιας Stirling Μηχανής (οποιουδήποτε τύπου αρχικά) για συνδυασμό με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται για συνεργασία ή για οποιαδήποτε ερώτηση msg me.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος ως προς τι θα χρησιμοποιήσεις την μηχανή? Για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας? Ο σκοπός της όλης σκέψεις σου είναι για εμπορικούς σκοπούς ? η για έρευνα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που έχω σκεφτεί σε πρωταρχικό στάδιο είναι η χρήση μιας τέτοιας μηχανής για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας κύριως για οικιακή χρήση, περίπου γύρω στα 5 kW φαντάζομαι.

Όσον αφορά το θέμα εμπορευματοποίησης σε αυτο το στάδιο δεν το εχω σκεφτεί ιδιαίτερα. Άλλα αν προκύψει κάτι λειτουργικό γιατι όχι, σε λογικά πλαίσια πάντα, έτσι ώστε να είναι προσιτό από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ενδιαφέρων μου ακούγεται ........το θέμα είναι να το συζητήσουμε αναλυτικότερα για να δούμε τι ακριβώς πρόβλημα έχουμε …..θα είμαι στην έκθεση Climatherm στο περίπτερο της Sanyo όλο το Σ/Κ αν δεν έχεις πρόσκληση στείλε μου email [email protected] να συνεννοηθούμε 8-)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ήρθα στην έκθεση το Σάββατο το πρωί αλλά δεν σε ήξεραν στο περίπτερο της Sanyo.

Τέλος πάντων το πρώτο βήμα κατά την γνώμη μου που πρέπει να γίνει είναι να αποφασιτεί τι τύπου Stirling θα φτίαξουμε. Προσπαθώ να συλλέξω κάποιες πληροφορίες όσον αφορά αυτό το θέμα αλλά από μια πρώτη εκτίμηση θεωρώ οτί η τύπου Α είναι πιο εύκολη.

Έχεις κάποια βιβλιογραφία ή ψάχνεις κύριως μέσω Internet?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε συ …. Γιατί δεν ρώτησες ?? το όνομα μου δεν το θυμόσουν? Τέλος πάντων …… για να αποφασίσουμε τον τύπο πρέπει να βρούμε πρώτα τι σύνθεση θα κάνουμε δηλαδή…. Αν χρησιμοποιήσουμε θερμοσυσσωρευτές η μηχανή μας θα δουλέψει με νερό…. Αν χρησιμοποιήσουμε φωτοβολταικα ή Ανεμογεννήτριες η μηχανή θα δουλέψει με αέρα ή λάδι …(Λέω εγώ τώρα …) Ο Τύπος Α τις συγκεκριμένης μηχανής έχει την πηγή θερμότητας έξω από το δοχείο διαστολών…. Εμείς έχουμε όμως η ζεστό νερό μέχρι 80ο C ή ρεύμα που με την βοήθεια μια αντίσταση έχουμε θερμότητα, άρα πρέπει να βρούμε ποιος συνδυασμός έχει τις λιγότερες απώλειες σε ενέργεια και πως θα φτάσουμε σε ικανοποιητικά επίπεδα ροπής της μηχανή μας ούτος ώστε να μπορέσουμε να παράγουμε ενέργεια…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Sorry για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά δεν πρόλαβα να ελέγξω το forum.

Όσον αφορά το εργαζόμενο μέσο, από τα λίγα που γνωρίζω, καλό είναι να χρησιμοποιηθεί υδρογονό ή ήλιο. Όσον αφορά την πηγή θερμότητας σκεφτόμουν κάποια από τις ανανεώσιμες πηγές, π.χ. βιοντίζελ, βιομάζα ή αυτα που ανέφερες.

Λοιπόν για να ξεκινήσουμε με μια σειρά προτείνω να συλλέξουμε κάποιες γενικές πληροφορίες όσον αφορά τα βασικά στάδια της διαστασιολόγησης και στην συνέχεια τα βασικά χαρακτηριστικά των τύπων των μηχανών, έτσι ώστε να αρχίσουμε τους υπολογισμούς. Έχεις ξαναασχολήθει με τις Stirling, έχεις κάποια βιβλιογραφία με την οποία δουλευεις. Έχω το βιβλίο το G.Waλker αλλά δυστυχώς δεν το έχω μελετήσει πλήρως, το οποίο αν θες μππορω να στο δώσω. Το email στο οποίο μπορείς να μου στελνεις μην. ειναι το [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χρηματοδότης (με λεφτά δηλαδή :smile: ) υπάρχει; Ακόμα και αν εργαστεί κάποιος χωρίς αμοιβή, η κατασκευή ενός προτύπου χρειάζεται λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.