Μετάβαση στο περιεχόμενο

αγορα μονοκατοικιας αποριες


kleiwmav

Recommended Posts

Αν μιλάμε για λαμόγια μεσίτες τότε απλά το σπίτι είναι ο κράχτης για να έρθει ο πελάτης και μετά να του παρουσιάσουν κάποιο άλλο -πραγματικά- διαθέσιμο. Αλλά μπορεί και να είναι σύμπτωση! Όσο αφορά το μηχανικό του μεσιτικού δε σημαίνει οτι κρύβουν σίγουρα κάτι, απλά δε θέλουν να χάσουν τη προμήθεια..

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Ο μεσιτης ενδιαφερεται μονο να πουλησει. Τι τον νοιαζει αν το ακινητο εχει προβληματα, ειτε πολεοδομικα ειτε κατασκευαστικα. Απο την στιγμη που σας ειδε να ψαχνεστε παραπανω εκανε πισω για να μην εκτεθει. Το ακινητο καποια στιγμη θα γινει πάσα σε κάποιον που δεν θα το ψαξει.. Προσωπικα με καθε λογης επαγγελματιες που με κοροιδεψαν μια φορα δεν ξανασχολουμαι. Δεν σας προτρεπω να κανετε το ιδιο, εσεις αποφασιζετε... καποια στιγμη ομως οσοι κοροιδευουν πρεπει να απομονωθουν και οσοι ειναι τιμιοι στην δουλεια τους να επιβραβευονται. Εν ολιγοις γεματος ο κοσμος μεσιτες και αδιαθετα ακινητα. Μην βιαστειτε, ειναι μια αγορα που θα κανετε μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ μια συζήτηση και κατ ιδίαν με μηχανικό,όπου του παρέθεσα

ολα όσα και σε εσάς.Μου ειπε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια και η αληθεια ειναι οτι η αμοιβή

που με τρόμαζε δεν ειναι αυτή που περίμενα.ευτυχώς.όσο για τον μεσίτη,

θα ασχοληθώ κ άλλο μαζι του δυστυχώς γιατι απ οτι Καταλαβα έχει τα καλλυτερα σπίτια

της περιοχής.Σας ευχαριστώ πολύ και παλι όλους γιατι μου δώσατε μια καλη κατεύθυνση σε κατι που δε γνωρίζω καθολου .

Link to comment
Share on other sites

Ο μεσιτης ενδιαφερεται μονο να πουλησει. Τι τον νοιαζει αν το ακινητο εχει προβληματα, ειτε πολεοδομικα ειτε κατασκευαστικα. Απο την στιγμη που σας ειδε να ψαχνεστε παραπανω εκανε πισω για να μην εκτεθει. Το ακινητο καποια στιγμη θα γινει πάσα σε κάποιον που δεν θα το ψαξει.. Προσωπικα με καθε λογης επαγγελματιες που με κοροιδεψαν μια φορα δεν ξανασχολουμαι. Δεν σας προτρεπω να κανετε το ιδιο, εσεις αποφασιζετε... καποια στιγμη ομως οσοι κοροιδευουν πρεπει να απομονωθουν και οσοι ειναι τιμιοι στην δουλεια τους να επιβραβευονται. Εν ολιγοις γεματος ο κοσμος μεσιτες και αδιαθετα ακινητα. Μην βιαστειτε, ειναι μια αγορα που θα κανετε μια φορα.

Έχετε απόλυτο δικιο ομως δυστυχώς το ακίνητο δεν ειναι Αθήνα όπου υπάρχει πληθώρα μεσιτών και αυτό μου δένει λίγο τα χέρια.κάποια στιγμη όντως θα έπρεπε να σβηστούν οι επιτήδειοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με εμένα επαρχία στη διαδικασία αγοράς οικοπέδου. 
Είδαμε το οικόπεδο Τρίτη, ο μηχανικός μου είχε κατά σύμπτωση κάνει και το τοπογραφικό και μου είπε οτι είναι πολύ ωραίο οικόπεδο αλλά ζήτησα απο το μεσίτη 2-3 ημέρες να δω λίγο την περιοχή καθώς δεν είμαι απο εκεί.
Την επόμενη Δευτέρα καλώ για να προχωρήσουμε σε νομικό έλεγχο και μου λέει οτι Παρασκευή το είδε άλλος αγοραστής, ζήτησε το φάκελο. Όταν τον ζήτησα κι εγώ, ήταν σε φάση οκ όποιος προλάβει αλλά την επομένη ρώτησα αν το ακίνητο είναι διαθέσιμο να ξερω να προχωρήσω στον έλεγχο και με ενημέρωσε οτι ο άλλος υποψήφιος προχωράει σε πληρωμή προκαταβολής χωρίς έλεγχο οπότε όχι.
Πιο πριν ήταν 1 χρόνο προς πώληση. Σε καλή τιμή με ωραία θέα. Δε καταλαβαίνω γενικά πώς γίνεται αυτό και πώς στις μέρες μας πληρώνει κάποιος χωρίς νομικό έλεγχο. 
Θεωρώ και αντιεπαγγελματικό να μη με ενημερώσει για το ενδιαφέρον του νέου αγοραστή εφόσον βρισκόμουν στη διαδικασία αυτή και μιλούσαμε για το ακίνητο, αλλά όπως και να χει χωρίς νομικό έλεγχο, δε θα προχωρούσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.