Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση αδειας ασκησης επαγγελματος για διεθνη διαγωνισμο.


kazuper

Recommended Posts

Γεια σας! καταρχας δεν γνωριζω εαν αυτη ειναι η σωστη ενότητα για το ερωτημα μου.

 

Ειμαι νεος αρχιτέκτονας μηχανικός και θέλω να συμμετασχω σε έναν διεθνη διαγωνισμό για μια νεα βιβλιοθηκη στην Βουλγαρια.

 

Για την συμμετοχη ζητειται απλώς κάποιου ειδους πιστοποιηση οτι μπορω να ασκησω το επαγγελμα του αρχιτεκτονα στην χωρα μου απο το τοπικο επιμελητηριο. Δεν ζητουν αντιστοιχα των μελετητικών πτυχιών κλπ.

 

Μπορει να μου πει καποιος εαν γνωριζει ποια ειναι η αντιστοιχη βεβαιωση που εκδιδει το τεε και που μπορω να την βρω;

 

Εχω ψάξει ολο το σαιτ και δεν εχω βγαλει άκρη. Μηπως,  σκεφτομαι, αρκει η  βεβαιωση που ερχεται με ταχυδρομειο ότι έχω γραφτει στα μητρωα του Τεε;

 

ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Link to comment
Share on other sites

.. βεβαιωση που εκδιδει το τεε και που μπορω να την βρω;

 

...

 

Στο ΤΕΕ φυσικά.

Σου δίνει την απλή βεβαίωση.

Η οποία γράφει ότι είσαι ταμειακά οκ, την ειδικότητα σου, από πότε είσαι γραμμένος και τον αριθμό μητρώου σου.

Φτάνει και περισσεύει.

Επικουρικά στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ κάνεις λογ ιν στον λογαριασμό σου (αρκεί να τον έχεις ενεργοποιήσει) και την εκτυπώνεις κι από εκεί με ηλεκτρονική πιστοποίηση εγκυρότητας.

Αρκεί να μη χρωστάς τις ετήσιες συνδρομές φυσικά. Και αφού είσαι νέος άντε να χρωστάς μία ή δυο.

Αν έχεις ενεργό λογαριασμό σου και αν δεν χρωστάς, σε 5 λεπτά τα έχεις.

Αν δεν κάτι απ αυτά και βιάζεσαι, αύριο το πρωί πας ΤΕΕ και τα έχεις την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα… καλή επιτυχία στον αρχιτεκτονικό  διαγωνισμό. Ειδικά για αυτό ότι χρειαστείς μα ότι χρειαστείς μη διστάσεις να το πεις….

Το γνωρίζω ότι το πιο σημαντικό σου πρόβλημα θα είναι η σύνθεση και η παρουσίαση του έργου και όχι η χαρτουρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα χρειαστείς 3 δικαιολογητικά:

- Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (εκδίδεται μία φορά μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των εξετάσεων του ΤΕΕ)

- Βεβαίωση τακτικού μέλους ΤΕΕ (χορηγείται κάθε έτος για τα ταμειακά ενήμερα μέλη του ΤΕΕ)

- Βεβαίωση ΤΕΕ ότι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος έχει ισχύ (χορηγείται σε κάθε ταμειακά ενήμερο μέλος του ΤΕΕ και έχει εξάμηνη ισχύ από την ημερομηνία έκδοσης)

 

Ίσως μπορείς και με λιγότερα αλλά σίγουρα με αυτά τα 3 είσαι καλυμμένος. Τις αιτήσεις του ΤΕΕ τις βρίσκεις στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/entypa

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.