Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές μονάδες κλιματιστικών στην ταράτσα


MajorTom

Recommended Posts

Θα απαντήσω στον φίλο postman ότι είναι καλύτερα κάποιο μεγαλύτερο μήκος σωλήνων για να πάμε στην ταράτσα (δεν είναι πολύ μεγάλο για διαμερίσμα τελευταίου ορόφου), παρά να έχουμε το εξωτερικό μηχάνημα σε κάποιο εξωτερικό τοίχο, όπου δεν θα μπορεί να καθαριστεί να ελεγχθεί το φρέον και να επισκευαστεί όταν απαιτηθεί.

 

Καλησπέρα σας! Σέβομαι απεριόριστα την άποψή σας και δεν είμαι βέβαια εγώ, αυτός που θα προσπαθήσει να αμφισβητήσει την κατάρτισή σας.

Από ένα πρόχειρο όμως search στις τεχνικές προδιαγραφές δύο διαφορετικών κλιματιστικών, οι κατασκευαστές αναφέρουν σαφή όρια τόσο ως

προς το μήκος των σωληνώσεων όσο και ως προς την υψομετρική διαφορά των μονάδων.Παραθέτω σε screenshot αυτά τα στοιχεία μόνο και

μόνο για την αποφυγή της διαφήμισης των επιχειρήσεων που τα πουλάνε.

Έχουν περάσει 8 χρόνια από τότε που τοποθέτησα τα δικά μου στην ταράτσα και ειλικρινά το έχω σκυλομετανιώσει.Το μόνο που με ευχαριστεί

είναι ότι έχω αποφύγει τη ζέστη της εξωτερικής μονάδας εάν τα είχα στα μπαλκόνια μου.Επίσης σας διαβεβαιώ ότι και άψογη τοποθέτηση έχει

γίνει από πιστοποιημένο συνεργείο και τα κλιματιστικά μου είναι αναγνωρισμένης εταιρείας.Παρ' όλα αυτά,έχω μείνει παντελώς ανικανοποίητος

από την απόδοσή τους και μιλάμε για διαδρομές σωληνώσεων από 10 έως 15 μέτρα.

Καλό σας βράδυ και ειλικρινά ελπίζω να μην παρερμηνεύσετε τα γραφόμενά μου ως εξυπνακισμό.

 

2v96lit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τελευταίο όροφο η υψομετρική διαφορά δεν μπορεί να είναι πάνω από τρία μέτρα για μηχάνημα δαπέδου ή λιγότερο για τοίχου ή οροφής.

 

Αν υπάρχει μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά, μέσα στα όρια που ορίζει ο κατασκευαστής, ίσως απαιτείται ελαιοπαγίδα στην κατάθλιψη του φρέον για να μή φεύγουν τα λάδια του συμπιεστή.

 

Καλό βέβαια είναι να μη πηγαίνουμε στα μέγιστα όρια που ορίζουν οι κατασκευαστές, και στην υψομετρική διαφορά αλλά και στο μήκος των σωληνώσεων.

 

Πολύ σημαντικό ρόλο στη σωστή λειτουργία των κλιματιστικών παίζει η καθαριότητα των εξωτερικών εναλλακτών (του πίσω μέρους των εξωτερικών μηχανημάτων).

 

Στον τοίχο είναι πολύ δύσκολο να γίνει, ειδικά αν δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση.

 

Στην ταράτσα είναι εύκολο (ακόμα και με ένα λάστιχο με νερό), αλλά πολύ συχνά απλά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Mα σε τελευταιο οροφο αν μπει στα ~2μ η εσωτερικη μοναδα και ξετρυπησεις εξω για να ανεβεις ταρατσα ειναι αλλα 1μ και αυτο σκαρτο.Αν ξετρυπησεις και το τοιχακι που συνηθως εχουν οι ταρατσες το υψος ειναι μηδαμινο.Τωρα το μηκος εξαρταται απο το σημειο που θελει τοποθετηση.

Για το θεμα σου μιας και ανεφερες οτι δεν λειτουργουν ικανοποιητικα μηπως ΔΕΝ συμπληρωσαν φρεον?

Link to comment
Share on other sites

 

Για το θεμα σου μιας και ανεφερες οτι δεν λειτουργουν ικανοποιητικα μηπως ΔΕΝ συμπληρωσαν φρεον?

 

Φαντάζομαι ότι απευθύνεστε σ' εμένα. Η εγκατάσταση έχει γίνει άψογα, το μήκος των σωληνώσεων είναι αυτό που έγραψα,

μιάς και οι 2 μονάδες ανεβαίνουν από τον προτελευταίο όροφο και οι άλλες 2 από τον τελευταίο, οδηγούμενες σε χώρο της

ταράτσας που μου υπέδειξαν οι συνιδιοκτήτες.

Εκτός από την αρκετά μεγάλη διαδρομή τους έχω ν' αντιμετωπίσω και το πρόβλημα των μονώσεων αφού τις ξεφτίζουν τα πουλιά είτε

δαγκώνοντας είτε αφοδεύοντας πάνω σε αυτές,αναγκάζοντάς με να τις αντικαθιστώ κάθε 2-3 χρόνια.

Τόσο η πληρότητα του φρέον όσο και η συμπίεση είναι σύμφωνα με τις μετρήσεις πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό, ο συμπιεστής

είναι αυτός που δεν μπορεί ν' αποδώσει 100% σε τέτοια απόσταση.Αυτό που με σώνει είναι ότι τα κλιματιστικά μου είναι ένα κλικ

μεγαλύτερα από τα απαιτούμενα για τους συγκεκριμένους χώρους,ειδάλλως θα τα είχα ξηλώσει από τον πρώτο χρόνο και θα τα είχα

μεταφέρει στα μπαλκόνια μου.

Στο εξοχικό που έβαλα κατά πολύ υποδεέστερα κλιματιστικά τοποθετώντας τα όμως στην πλάτη ακριβώς της εσωτερικής μονάδας,

κυριολεκτικά σκοτώνουν!

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον,να έχετε ένα όμορφο και χαλαρό Σαββατοκύριακο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η μείωση ισχύος στις μακρές γραμμές είναι γνωστή και ισχύει γενικά, γιαυτο πρέπει η γραμμή να είναι όσο το δυνατό κοντύτερη. Οι  μονώσεις μπορούν να καλυφθούν με υλικό που τις προστατεύει από τους εξωτερικούς παράγοντες

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θεμα ειναι η θέρμανση με κλιματιστικά και πόσο συμφέρουσα μπορει να ειναι απο άποψη κόστους και ποιότητας.. Σε σχεση με τι φυσικό αέριο που άραγε για ποιο λόγο δεν θελει η σύζυγος; Απο την αλλη αποδέχεται ολη αυτη την μανουρα των κλιματιστικών; Μήπως πρεπει να το ξανα συζητήσετε; Το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας ειναι μεγαλύτερο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την πληροφορία.

Για να λύσω την απορία η γυναίκα μου έχει μια φοβία με το φυσικό αέριο. Ίσως έχει δει πολλές αμερικάνικες ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.