Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΚΩΔΙΚΟΥ ΦΑΣΗΣ ΣΕ ΑΠΔ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΡΓΟ


aggel2004

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Εχω ένα μεγάλο πρόβλημα με κλείσιμο Δημοσίου έργου ,λόγω μη ορθής συμπλήρωσης των φάσεων στις ΑΠΔ ,το οποίο ''ανακαλύφθηκε'' στο κλείσιμο του έργου και ενώ έχω καλύψει την ελάχιστη εργατική δαπάνη και με το παραπάνω! όταν ο υπάλληλος αναδιανέμει τις εργασίες λείπουν ένσημα σε κάποιες εργασίες με αποτέλεσμα να βγαίνουν εισφορές +πρόστιμα πάνω απο 20.000 ευρω...περίπου καθόσον δεν έχει συνταχθεί έκθεση ακόμη.

Να ληφθεί υπ'οψιν ότι το ίδιο ΙΚΑ μου έχει δώσει ασφαλιστική ενημερότητα για είσπραξη 4 λογαριασμών τα προηγούμενα χρόνια χωρίς καμία παρατήρηση .

 

Αν κάποιος συνάδελφος το ξέρει το θέμα ή του έχει τύχει και έχει κάποια ιδέα άμυνας μου απέναντι σε αυτό που μου συμβαίνει δεκτή μετά χαράς κάθε συμβουλή

Edited by aggel2004
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο υπάλληλος προσπαθεί να κατανείμει τα ημερομίσθια ανά εργασία (όπως στα ιδιωτικά)?

Αν ναι, από πού προκύπτει (βάσει ποιών διατάξεων του ΙΚΑ) αυτό? Και βάσει ποιάς μεθοδολογίας?

Δεν έχεις πρόβλημα, αφού οι εργαζόμενοι έχουν πάρει τα ένσημά τους (ασχέτως με την εργασία που αναγράφεται στην ΑΠΔ) και δεν υπάρχουν ενστάσεις.

Μήπως ο υπάλληλος ζητάει (εμμέσως) το λαδάκι του?

Ακόμη και στη χειρότερη περίπτωση που σου καταλογιστεί πρόστιμο, μπορείς να κάνεις ένσταση, και στη συνέχεια να δικαιωθείς δικαστικά. Μπορείς να ισχυριστείς ότι από δική σου αβλεψία δεν αναγράφηκε το είδος εργασιών.

Πάντως για πιο σίγουρα, επικοινώνησε με το νομικό σύμβουλο της εργοληπτικής σου οργάνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Έχεις μεγάλες διαφορές στις φάσεις; Δηλαδή έπρεπε να βάλεις στην 01 1500€ και έβαλες 100€;

Σου είπαν βάσει ποιού νόμου βγήκε αυτό το πόρισμα;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.