Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατατμηση οικοπεδου


manos mag

Recommended Posts

       Καλησπέρα είμαι καινούριος στο Forum θα ήθελα τη βοηθειά σας στο παρακατω θέμα :    Αγροτεμάχιο 19 στρέμματα με 130 μετρα προσοψη σε αγρτικο δρόμο αρτιότητη 4 στρέματα με 25 μέτρα φάτσα στο δρόμο 5 κληρονόμοι πως μπορω να κάνω κατάτμησ 4 + 4 + 4 + 7 ( 5+2 ) δηλλαδη ο ΄ενα ιδιοκτήτης να πάρει 2 στρέμματα απο τα 7 και ο άλλος 5 οι ιδιοκτήτες συμφωνουν έτσι . Μπορεί κανεις να με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να γίνει έλεγχος αν ο αγροτικός είναι δημόσιος, δηλαδή ή προϋπηρχε του 1923 ή είναι από αναδασμό ή διανομή, ή έγινε ΜΕ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΊΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ για πρόσβαση σε ακτή, ή σε σημαντικό δημόσιο έργο ,αρχ. χώρο κλπ.

Προσοχή μήπως είσαι σε νατούρα ή ΖΟΕ. Εκτός νατουρα ή ΖΟΕ η κατάτμηση είναι νόμιμη, όμως αν δεν είναι κοινόχρηστος ο δρόμος δεν επιτρεπεται η δόμηση παρά μόνο για αγροτικά κτήρια και δεξαμενές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να γίνει έλεγχος αν ο αγροτικός είναι δημόσιος, δηλαδή ή προϋπηρχε του 1923 ή είναι από αναδασμό ή διανομή, ή έγινε ΜΕ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΊΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ για πρόσβαση σε ακτή, ή σε σημαντικό δημόσιο έργο ,αρχ. χώρο κλπ.

Προσοχή μήπως είσαι σε νατούρα ή ΖΟΕ. Εκτός νατουρα ή ΖΟΕ η κατάτμηση είναι νόμιμη, όμως αν δεν είναι κοινόχρηστος ο δρόμος δεν επιτρεπεται η δόμηση παρά μόνο για αγροτικά κτήρια και δεξαμενές.

Ο δρόμο είανι πριν του 23 το θέμα μου είναι πως θα κόψω μη άρτιο

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμο είανι πριν του 23 το θέμα μου είναι πως θα κόψω μη άρτιο

Αν δεν κάνω λάθωσ ο νό,οος λέει ότι όλα τα κομμάτια πρέπει να είναι άρτια

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να γίνει έλεγχος αν ο αγροτικός είναι δημόσιος, δηλαδή ή προϋπηρχε του 1923 ή είναι από αναδασμό ή διανομή, ή έγινε ΜΕ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΊΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ για πρόσβαση σε ακτή, ή σε σημαντικό δημόσιο έργο ,αρχ. χώρο κλπ.

Προσοχή μήπως είσαι σε νατούρα ή ΖΟΕ. Εκτός νατουρα ή ΖΟΕ η κατάτμηση είναι νόμιμη, όμως αν δεν είναι κοινόχρηστος ο δρόμος δεν επιτρεπεται η δόμηση παρά μόνο για αγροτικά κτήρια και δεξαμενές.

 

 σωστα  ανεφερε ο Κων

 

 

 

Ο δρόμο είναι  πριν του 23 το θέμα μου είναι πως θα κόψω μη άρτιο

 

 εφοσον ο  δρομος ειναι προ 23 και δεν υπαρχουν  αλλες απαγορευσεις, οπως  επεσημανε ο Κων

μπορεις να κοψεις σε οσα τμηματα  θελεις......

ειτε αρτια και οικοδομησιμα, αναλογα με το προσωπο και το εμβαδον

ειτε οχι...

 

 

το προβλημα ειναι οτι αυτα τα "2"  στρ. δεν θα ειναι αρτια και οικοδομησιμα και αυτο θα  πρεπει να το ξερει ο  "7ος"

 

Μια  λυση ειναι να γινουν τα γινουν τα 3  "τεσσαρια" και στο " εφταρι"  να μπουν εξ αδιαιρετου 5/7 ο ενας και 2/7 ο άλλος

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 σωστα  ανεφερε ο Κων

 

 

 

 

 εφοσον ο  δρομος ειναι προ 23 και δεν υπαρχουν  αλλες απαγορευσεις, οπως  επεσημανε ο Κων

μπορεις να κοψεις σε οσα τμηματα  θελεις......

ειτε αρτια και οικοδομησιμα, αναλογα με το προσωπο και το εμβαδον

ειτε οχι...

 

 

το προβλημα ειναι οτι αυτα τα "2"  στρ. δεν θα ειναι αρτια και οικοδομησιμα και αυτο θα  πρεπει να το ξερει ο  "7ος"

 

Μια  λυση ειναι να γινουν τα γινουν τα 3  "τεσσαρια" και στο " εφταρι"  να μπουν εξ αδιαιρετου 5/7 ο ενας και 2/7 ο άλλος

To τοπογραφικο που έχω λέει ότι είναι άρτια με 4000 τμ. Πωσ μπορώ να εξακριβώσω αν ο δρόμος είναι προ του 23

Link to comment
Share on other sites

To τοπογραφικο που έχω λέει ότι είναι άρτια με 4000 τμ. Πωσ μπορώ να εξακριβώσω αν ο δρόμος είναι προ του 23

Μπορείνα γίνει κάθετος στα 7 στρέμματα

Link to comment
Share on other sites

       Καλησπέρα είμαι καινούριος στο Forum θα ήθελα τη βοηθειά σας στο παρακατω θέμα :    Αγροτεμάχιο 19 στρέμματα με 130 μετρα προσοψη σε αγρτικο δρόμο αρτιότητη 4 στρέματα με 25 μέτρα φάτσα στο δρόμο 5 κληρονόμοι πως μπορω να κάνω κατάτμησ 4 + 4 + 4 + 7 ( 5+2 ) δηλλαδη ο ΄ενα ιδιοκτήτης να πάρει 2 στρέμματα απο τα 7 και ο άλλος 5 οι ιδιοκτήτες συμφωνουν έτσι . Μπορεί κανεις να με βοηθήσει

Το αγροτεμάχιο βρισκεται σε ΖΟΕ

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμο είναι  πριν του 23 το θέμα μου είναι πως θα κόψω μη άρτιο

 

 

ο δρομος ειναι "προ 23"

 

όπως εσυ ειπες

 τωρα λες οτι ειναι σε ΖΟΕ

 

επισης εχεις πει

 

"To τοπογραφικο που έχω λέει ότι είναι άρτια με 4000 τμ. Πωσ μπορώ να εξακριβώσω αν ο δρόμος είναι προ του 23"

 

 

κατα τα λοιπα

 

α] καθετη εκτος σχεδιου απαγορευεται

β] κατατμηση εντος ΖΟΕ εχει περιορισμους

γ] να μιλησεις  με τον μηχανικο σου

 

αυτα απο μενα

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία, τα θέματα Ιδιωτών. Παρακαλώ πριν ανοίξετε κάποιο θέμα διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής ώστε να είναι στην σωστή κατηγορία και να μην αναγκαζόμαστε να το μεταφέρουμε. 

DIMITRIS80

 

Επι της ουσίας, η υπόθεση έχει πολλά δεδομένα τα οποία μας αποκαλύπτετε τμηματικά. Απευθυνθείτε σε μηχανικό της περιοχής σας για να έχετε υπεύθυνη απάντηση, καθώς υπεύθυνες απαντήσεις με ελειπή δεδομένα μέσω forum, δύσκολα θα βρείτε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.