Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βέλτιστη λειτουργία ενδοδαπέδιας θέρμανσης με αντλία θερμότητας


Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την ομάδα του φόρουμ. Δεν είμαι επαγγελματίας μηχανικός (έχω σπουδάσει εφαρμοσμένα μαθηματικά στο Ε.Μ.Π) αλλά είμαι χρήστης ενδοδαπέδιας θέρμανσης με αντλία θερμότητας. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχετικά θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ και τα βρήκα όλα πάρα πολύ χρήσιμα. Το θέμα είναι ότι είμαι δυσαρεστημένος από το σύστημα μου ( κυρίως από τη σχέση απόδοσης-κατανάλωσης) αλλά και με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ, έχω την εντύπωση ότι δεν το σύστημα δεν εργάζεται όπως πρέπει. Έχω 3 χρόνια που έχω την θέρμανση όμως ακόμα δεν κατάφερα να βρω τη χρυσή τομή με το μηχανικό που έκανε την εγκατάσταση, γι’ αυτό χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας, μπας και βγάλω άκρη τι πάει λάθος ή τι δεν πάει.
Η περίπτωση έχει ως εξής:
1.   Σπίτι 2 ορόφων (κατασκευή του 2013) περίπου 190 τετραγωνικά στην Κύπρο. 2 ζώνες, μια πάνω και μια κάτω. Ο κάτω όροφος μάρμαρό και ο πάνω όροφος παρκέ.
2.   Στη περιοχή τον χειμώνα η μέση μέγιστη θερμοκρασία είναι γύρω στους 15-18 και η μέση ελάχιστη γύρω στους 7-9. Υπάρχουν βέβαια και μέρες με χαμηλότερες θερμοκρασίες.
3.   Αντλία θερμότητας galletti MPE 020 HO AA
Heating capacity(w) 22960
Power input (kw) 7.77
Max power input (kw) 12.4
Έχει ενσωματωμένο controller μc2SE της CAREL  για τον οποίο δεν μου εξήγησαν απολύτως τίποτα και θα μου ήταν απίστευτα χρήσιμο αν κάποιος από σας το γνωρίζει. 
 
  Θέματα προς επίλυση: Πάρα πολλά  και συχνά start/stop, ειδικά όταν πιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία. (η αντλία βρίσκεται στην οροφή πάνω από το δωμάτιο- πολύ κακή επιλογή τελικά.)
Να πω ότι έχω δοκιμάσει με σταθερή θερμοκρασία, έχω δοκιμάσει με πρόγραμμα, 3 χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου βέβαια, δηλαδή παίζοντας με τους θερμοστάτες (2 danfoss, κάτω ο TP9000 και πάνω ο TP4000). ( πέρυσί είχα 3 ζώνες πάνω με μη προγραμματιζόμενους fontini cosmi θερμοστάτες). Την αντλία δεν τη έχω πειράξει καθόλου γιατί δεν γνωρίζω. Διαπίστωσα ότι το μηχάνημα δουλεύει με εντολή του θερμοστάτη. Υποτίθεται ότι το «καλύτερο» δεν είναι να δουλεύει συνεχώς;
Έχω μετρητή μόνο για την αντλία και μετά από το διάβασμα στο φόρουμ σκέφτηκα να δοκιμάσω αν συμφέρει να την δουλεύω βράδυ και να βάλω νυχτερινό. Το χθεσινό βράδυ η ελάχιστη θερμοκρασία ήταν 10 βαθμοί με μέση τιμή θα έλεγα γύρω στους 12. Από τις 23:00 μέχρι τις 7 το πρωί προγραμμάτισα τους θερμοστάτες στους 22 βαθμούς. Η αντλία κατανάλωσε συνολικά 32Κwh και γύρω στις 4 που έπιασε τους 22 βαθμούς άρχισε μετά τα σχετικά συχνά (μπορεί να κάνω λάθος και να μην θεωρούνται συχνά) start/stop.
 
Επειδή είμαι χαμένος από ότι έχετε ήδη καταλάβει (και έχω ξοδέψει ένα καρό λεφτά) θα προτιμούσα να γίνει διάλογος αν είναι δυνατό, οπόταν σταματώ το μονόλογο. Τι κατανάλωση θα πρέπει να έχω. Δικαιολογείται τέτοια κατανάλωση με σχετικά καλό καιρό; Οτιδήποτε άλλη πληροφορία χρειάζεται για να με βοηθήσετε πείτε μου.
Ευχαριστώ
 



 

Edited by Iasonas Christodoulou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την ενδοδαπέδεια δηλαδή την λειτουργείς διακοπτόμενα η συνεχόμενα;

Υπάρχει αντιστάθμιση;

Τα πολλά start-off μπορεί να μπορούν να περιοριστούν με ένα δοχείο αδράνειας.....

Η αντλία μήπως είναι λίγο μεγάλη για τις απαιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς διακοπτόμενα. Δουλεύει όποτε ζητήσουν οι θερμοστάτες. Δεν έχω αντιστάθμιση. Οι θερμοστάτες είναι καλοί; γιατί πιστεύω πως και αυτοί παίζουν τον ρόλο τους. Η αντλία δεν ξέρω αν είναι μεγάλη. Υποτίθεται έγινε μελέτη και αποφασίστηκε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Από γρήγορο έλεγχο του τεχνικού φυλλαδίου (από google) είδα ότι η Α.Θ. έχει αντιστάθμιση αλλά δεν έχει inverter.

 

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την αντιστάθμιση (αν είναι απενεργοποιημένη) και να ρυθμίσεις / επιλέξεις καμπύλη αντιστάθμισης που να σου δίνει χαμηλή θερμοκρασία νερού (ίσως γύρω στους 30-35 οC).

 

Αυτά μπορούν να γίνουν από το controller της Α.Θ. και θα χρειαστείς το manual (ισως το βρείς και από google).

 

Η ενόχληση που έχεις από την εγκατάσταση στην ταράτσα μπορεί να μειωθεί ή και να εξαφανιστεί με τα κατάλληλα αντικραδασμικά που πρέπει να μπουν κάτω από το μηχάνημα, και ίσως και στις σωλήνες που συνδέονται με αυτό.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Από γρήγορο έλεγχο του τεχνικού φυλλαδίου (από google) είδα ότι η Α.Θ. έχει αντιστάθμιση αλλά δεν έχει inverter.

 

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την αντιστάθμιση (αν είναι απενεργοποιημένη) και να ρυθμίσεις / επιλέξεις καμπύλη αντιστάθμισης που να σου δίνει χαμηλή θερμοκρασία νερού (ίσως γύρω στους 30-35 οC).

 

Αυτά μπορούν να γίνουν από το controller της Α.Θ. και θα χρειαστείς το manual (ισως το βρείς και από google).

 

Η ενόχληση που έχεις από την εγκατάσταση στην ταράτσα μπορεί να μειωθεί ή και να εξαφανιστεί με τα κατάλληλα αντικραδασμικά που πρέπει να μπουν κάτω από το μηχάνημα, και ίσως και στις σωλήνες που συνδέονται με αυτό.

έχει αντισταθμιση ή aπλά το controller ( μc2 SE) που μπορεί να ενωθεί με αντιστάθμιση; γιατί εγώ έτσι κατάλαβα από τα manual. Έχω βρει στο internet manual και για την αντλία και για το carel μc2 SE.

To πρόβλημα δεν είναι οι κραδασμοί. Το κυρίως πρόβλημα είναι το click που ακούγεται από τον θερμοστάτη (είναι στο δωμάτιο, οπόταν δεν φταίει η αντλία που είναι στην οροφή) και ο ήχος της έναρξης τη αντλίας. απο κραδασμούς μια χαρά.

Αν βάλω σταθερή 30-35 δεν γίνεται:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιστάθμιση δική της.

 

Μπορείς να βάλεις σταθερή θερμοκρασία, και με μικροδιορθώσεις να βρείς την καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιστάθμιση δική της.

 

Μπορείς να βάλεις σταθερή θερμοκρασία, και με μικροδιορθώσεις να βρείς την καλύτερη.

 

Τέλεια. 40 σελίδες manual  η αντλία και 68 σελίδες manual το μC2 SE...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς διακοπτόμενα. Δουλεύει όποτε ζητήσουν οι θερμοστάτες. Δεν έχω αντιστάθμιση. Οι θερμοστάτες είναι καλοί; γιατί πιστεύω πως και αυτοί παίζουν τον ρόλο τους. Η αντλία δεν ξέρω αν είναι μεγάλη. Υποτίθεται έγινε μελέτη και αποφασίστηκε αυτή.

Αυτό που ρωτάω είναι αν τους θερμοστάτες τους σε μία σταθερή θερμοκρασία συνεχόμενα ή τους ανοιγοκλείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.