Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω περιπτώσεις εισοδήματος από παροχή υπηρεσιών αρχιτέκτονα μηχανικού για μελέτες κτιριακών έργων που βρίσκονται εκτός Ελλάδας και εκτός Ε.Ε. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα με βιβλία Β' κατηγορίας. Με έχει ενημερώσει λογιστής ότι για αυτές τις υπηρεσίες υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ. Όμως δεν βρίσκω κάποια σχετική αναφορά στον αντίστοιχο κωδικό της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ.

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος (με ανάλογη εμπειρία) να μου επιβεβαιώσει αν πράγματι υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ καθώς και αν υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία που να το αναφέρει.

 

Ευχαριστώ 

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά η περίπτωση που αναφέρω υπάγεται στον κωδικό 310 της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ? Συγκεκριμένα αναφέρει:

 

1. Γράψτε την αξία των απαλλασσομένων πράξεων για τις οποίες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους. Ενδεικτικά: 

· την αξία των παροχών υπηρεσιών, που σύμφωνα με το άρθρο 14 του Κώδικα Φ.Π.Α. είναι φορολογητέες εκτός του εσωτερικού της Χώρας εφόσον για τις υπηρεσίες αυτές δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης εάν οι πράξεις αυτές πραγματοποιούνταν στο εσωτερικό της Χώρας. 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά η περίπτωση που αναφέρω υπάγεται στον κωδικό 310 της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ? Συγκεκριμένα αναφέρει:

 

1. Γράψτε την αξία των απαλλασσομένων πράξεων για τις οποίες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους. Ενδεικτικά: 

 

· την αξία των παροχών υπηρεσιών, που σύμφωνα με το άρθρο 14 του Κώδικα Φ.Π.Α. είναι φορολογητέες εκτός του εσωτερικού της Χώρας εφόσον για τις υπηρεσίες αυτές δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης εάν οι πράξεις αυτές πραγματοποιούνταν στο εσωτερικό της Χώρας. 

 

 

Παντελώς άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άσχετο.

 

Γι'αυτό και ρωτάμε, επειδή είμαστε άσχετοι! :) Τελικά φίλε SOTHRIS υπάρχει κάποια πρόβλεψη απαλλαγής ΦΠΑ για τέτοιου είδους υπηρεσίες για έργα στο εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και ρωτάμε, επειδή είμαστε άσχετοι! :) Τελικά φίλε SOTHRIS υπάρχει κάποια πρόβλεψη απαλλαγής ΦΠΑ για τέτοιου είδους υπηρεσίες για έργα στο εξωτερικό?

 

 

Yπάρχει και το γράψατε παραπάνω . Είναι το άρθρο 14 του ν 2859/2000 . Το συγκεκριμένο αποτελεί εξαίρεση του γενικού κανόνα (αν και ο γενικός κανόνας εδώ συμπίπτει με την εξαίρεση  ....   :grin:  )

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και το γράψατε παραπάνω . Είναι το άρθρο 14 του ν 2859/2000 . Το συγκεκριμένο αποτελεί εξαίρεση του γενικού κανόνα (αν και ο γενικός κανόνας εδώ συμπίπτει με την εξαίρεση  ....   :grin:  )

Με μπερδέψατε, χαρακτηρίζοντας την παραπομπή μου "παντελώς άσχετη".

Διαβάζοντας την παράγραφο 5.α) του άρθρου 14 καταλαβαίνω ότι για υπηρεσίες σε ακίνητα εκτός Ελλάδας, ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται εκτός Ελλάδας. Σε αυτό δεν αναφέρεστε? Από πού προκύπτει όμως ότι αυτό συνεπάγεται απαλλαγή από ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε, χαρακτηρίζοντας την παραπομπή μου "παντελώς άσχετη".

Διαβάζοντας την παράγραφο 5.α) του άρθρου 14 καταλαβαίνω ότι για υπηρεσίες σε ακίνητα εκτός Ελλάδας, ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται εκτός Ελλάδας. Σε αυτό δεν αναφέρεστε? Από πού προκύπτει όμως ότι αυτό συνεπάγεται απαλλαγή από ΦΠΑ?

 

 

Μέγα θέμα αυτό το άρθρο 14 , ένα από τα δυσκολότερα θέματα στον ΦΠΑ και δε γινεται να το αναλύσουμε παραπάνω , από εδώ. Αφήστε που δε ξέρω τι διαβάσατε (αν δηλαδή αυτό ισχύει και σήμερα ) 

:sad:

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Μέγα θέμα αυτό το άρθρο 14 , ένα από τα δυσκολότερα θέματα στον ΦΠΑ και δε γινεται να το αναλύσουμε παραπάνω , από εδώ. Αφήστε που δε ξέρω τι διαβάσατε (αν δηλαδή αυτό ισχύει και σήμερα ) 

:sad:

 

Τον νόμο τον διάβασα από εδώ https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiEmoCa6rjKAhVG_A4KHdXmCJsQFgghMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.gsis.gr%2Fgsis%2Finfo%2Fgsis_site%2FTaxGuide%2Fdocuments_FPA-VIES%2Fkodikopoihsh_FPA.pdf&usg=AFQjCNFErAw0MmZFUBnbrNc2HUp02ZwrWg  (πατήστε στη διεύθυνση ανακατεύθυνσης του gsis.gr για να ανοίξει)

Η συγκεκριμένη παράγραφος που αναφέρθηκα: 

 

5. Κατά παρέκκλιση των διατάξεων της παραγράφου 1, ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται εκτός του εσωτερικού της χώρας, όταν ο εγκαταστηµένος στο εσωτερικό της xώρας παρέχει:

α) υπηρεσίες της περίπτωσης α’ της παραγράφου 2, για ακίνητο που βρίσκεται εκτός του εσωτερικού της χώρας,

 

Είναι έγκυρη ή όχι? 

Αν επικεντρωθούμε στην συγκεκριμένη περίπτωση που περιγράφεται στο πρώτο μήνυμα, δεν είναι ξεκάθαρο εάν αυτή εντάσσεται στον κωδικό 310 της δήλωσης ΦΠΑ? 

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το έγγραφο του Υπουργείου Οικονομικών που ήταν ανεβασμένο σε παλαιότερη σχετική συζήτηση κάποιου άλλου forum. Νομίζω ότι απαντάει ξεκάθαρα στα ερωτήματα μου, με την μόνη επιφύλαξη ότι δεν έχει υπάρξει κάποια εκ νέου μεταβολή στη σχετική νομοθεσία. Αυτό ελπίζω να είναι σε θέση να το γνωρίζει ο φίλος SOTHRIS?


Επίσης δεν μου είναι απόλυτα σαφής η τέταρτη παράγραφος της απάντησης. Αν υπάρχει οποιαδήποτε πρόβλεψη απόδοσης ΦΠΑ ή κάποιου φόρου στην Τρίτη χώρα, αυτό δεν είναι θέμα του εργοδότη ο οποίος έχει και έδρα σε αυτή τη χώρα? Εγώ παραμένω φορολογούμενος στην Ελλάδα και κόβω ΑΠΥ με μηδενικό ΦΠΑ και με την ένδειξη  "ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΒΑΣΕΙ Ν.2859/2000 , ΑΡΘΡΟ 14 , § 2Α".


 


Λέω κάτι ανακριβές?


ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΛΥΣΗ 2010.pdf

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

 

Βρήκα αυτό το έγγραφο του Υπουργείου Οικονομικών που ήταν ανεβασμένο σε παλαιότερη σχετική συζήτηση κάποιου άλλου forum. Νομίζω ότι απαντάει ξεκάθαρα στα ερωτήματα μου, με την μόνη επιφύλαξη ότι δεν έχει υπάρξει κάποια εκ νέου μεταβολή στη σχετική νομοθεσία. Αυτό ελπίζω να είναι σε θέση να το γνωρίζει ο φίλος SOTHRIS?

Επίσης δεν μου είναι απόλυτα σαφής η τέταρτη παράγραφος της απάντησης. Αν υπάρχει οποιαδήποτε πρόβλεψη απόδοσης ΦΠΑ ή κάποιου φόρου στην Τρίτη χώρα, αυτό δεν είναι θέμα του εργοδότη ο οποίος έχει και έδρα σε αυτή τη χώρα? Εγώ παραμένω φορολογούμενος στην Ελλάδα και κόβω ΑΠΥ με μηδενικό ΦΠΑ και με την ένδειξη  "ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΒΑΣΕΙ Ν.2859/2000 , ΑΡΘΡΟ 14 , § 2Α".

 

Λέω κάτι ανακριβές?

 

 

 

Κοιτάξτε , αν πρέπει να αποδοθεί ΦΠΑ σε κοινοτική χώρα πχ στη Γαλλία , γιατί τιμολογήσατε ένα Γάλλο πελάτης σας , εσείς θα βρείτε τον τρόπο να αποδώσετε τον ΦΠΑ στη Γαλλική φορολογική διοίκηση και όχι ο πελάτης σας. Ο πελάτης σας αυτό που έχει να κάνει , είναι να εκπέσει τον ΦΠΑ αυτόν (με τον οποίο τον επιβαρύνατε ) από τον ΦΠΑ των εσόδων του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.