Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ


Recommended Posts

εγώ πάντως έχω κόψει τιμολόγιο μηδενικού φπα για έργο σε τρίτη χώρα βάσει του Ν.2859/2000

 

Kοινοτική χώρα ? Μη κοινοτική χώρα ? Κανείς δεν αμφισβητεί ότι μπορείτε να εκδώσετε τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ για τεχνικό έργο σε μια κοινοτική χώρα . Δε θα εκδοθεί όμως με βάσει τις διατάξεις του ν 2859/2000 , γιατί αυτός ο νόμος (όπως και η σχετική κοινοτική οδηγία δεν το  προβλέπουν αυτό ). Στην πράξη βέβαια μπορεί να συμβαίνουν και διαφορετικά πράγματα , άλλωστε ο έλεγχος είναι αδύνατος ειδικά αν μιλάμε μια μικρά τιμολόγια, οπότε ο λήπτης του τιμολογίου αυτού , το θεωρεί "ως πράξη λήπτη" και αποδίδει τον ΦΠΑ μέσω του μηχανισμού της αντίστροφης χρέωσης .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε μη κοινοτική χώρα πρόκειται να κόψω, Αυστραλία συγκεκριμένα. Σε αυτή τη περίπτωση έχω κάποια υποχρέωση να ερευνήσω για απόδοση ΦΠΑ στην τρίτη χώρα ή είναι καθαρά θέμα του εργοδότη?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην εφορία μου για να ρωτήσω για αυτό το θέμα και σε κάθε ξεχωριστή ερώτηση που έκανα στην υπάλληλο η απάντηση ήταν "Δεν ξέρω".  :roll:  :roll:  :roll:

Ήμουνα έτοιμος να την ρωτήσω γιατί δεν το κλείνουν τελείως το μαγαζί, εφόσον δεν είναι σε θέση να δώσουν την παραμικρή πληροφορία, αλλά κρατήθηκα... 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε μη κοινοτική χώρα πρόκειται να κόψω, Αυστραλία συγκεκριμένα. Σε αυτή τη περίπτωση έχω κάποια υποχρέωση να ερευνήσω για απόδοση ΦΠΑ στην τρίτη χώρα ή είναι καθαρά θέμα του εργοδότη?

 

Σιγά μην πάτε να αποδώσετε ΦΠΑ στην Αυστραλία , ήτοι σιγά μην κάνετε εγγραφή στο σύστημα ΦΠΑ που έχουν εκεί. Θα τιμολογήσεττε χωρίς ΦΠΑ  και η απόδοση θα γ΄΄ινει εκεί απο τον λήπτη της υπηρεσίας , ως ΠΡΑΞΗ ΛΗΠΤΗ (έχουν ΦΠΑ και παρόμοια συστήματα στην Αυστραλία ? ) 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην πάτε να αποδώσετε ΦΠΑ στην Αυστραλία , ήτοι σιγά μην κάνετε εγγραφή στο σύστημα ΦΠΑ που έχουν εκεί. Θα τιμολογήσεττε χωρίς ΦΠΑ  και η απόδοση θα γ΄΄ινει εκεί απο τον λήπτη της υπηρεσίας , ως ΠΡΑΞΗ ΛΗΠΤΗ (έχουν ΦΠΑ και παρόμοια συστήματα στην Αυστραλία ? ) 

 

Κατάλαβα τι λέτε. Το θέμα είναι ότι η συνεργασία είναι μέσω ίντερνετ, χωρίς απόλυτα ξεκαθαρισμένες σχέσεις εργασίας. Στο ερώτημα σας μου έχουν απαντήσει ότι οι αμοιβές μου δηλώνονται από αυτούς ως επαγγελματικό έξοδο και δεν αποδίδουν κάποιο φόρο για αυτές τις δαπάνες. Τώρα αν με αυτόν το τρόπο υπάρχει φοροαποφυγή αυτό δεν το ξέρω και είναι σχεδόν αδύνατο να το ελέγξω από εδώ.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.