Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας. Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου με σύσταση κάθετης. Στο τμήμα κάθετης των πελατών μου υπάρχει 2όροφο κτίριο καθώς και ισόγειο κτίσμα. Θέλουν να χωρίσουν το 2όροφο κτίριο ανα στήλες ώστε να έχουν και οι 3 από ένα διαμέρισμα ισογείου, ένα διαμέρισμα πρώτου ορόφου και ένα διαμέρισμα δευτέρου ορόφου. Μιλώντας με την συμβολαιογράφο που θα συντάξει την συμβολαιογραφική πράξη μου είπε ότι μπορεί να γίνει σύσταση κάθετης επάνω στην ήδη υπάρχουσα κάθετη. Δεν μου έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση και έψαξα την σχετική νομοθεσία και δεν έχω βρει κάτι. Θεωρώ πιο σωστά ότι θα πρέπει να γίνει σύσταση οριζόντιας επί καθέτου. Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν γνωρίζω τι πρέπει να γίνει;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

τι καθετη θα γινει σε ενα  κτιριο με κοινη εισοδο, κοινο κλιμακοστασιο, ασσανσερ κλπκλπ

 

συμφωνω μαζι σου...

προφανως μιλαμε για συσταση οριζοντιας επι καθετου

 

δλδ εννοεις οτι αυτοι οι ιδιοκτητες  δεν εχουν κανει μεχρι σημερα ουτε συσταση ουτε διανομη.....

και ειναι όλοι σε ολα  "εξ αδιαιρέτου"???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα δεν εχει γίνει κάποια ενέργεια. Είτε αυτό λέγεται διανομή είτε σύσταση οριζόντιου από κάθετου. Είναι εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτήτες και γνωρίζουν ποια διαμερίσματα ανήκουν σε ποιον. Τώρα θέλουν να τα μοιράσουν για να προχωρήσουν σε μεταβιβάσεις χωρίς να δημιουργηθεί μελλοντικά κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

επομενως

θα κανουν συσταση ΟΙ και διανομη

 

πιθανον να σου ειπε οτι θα τα χωρισουν  μεταξυ τους "καθετα"

παντως οχι οτι θα συστησουν "καθετη"

επομενως θα κανεις τον πινακα με τα τμ. καθαρα/μικτα/αναλογια δαπανων κλπκλπ

πιθανες χρησεις σε πυλωτη, ακαλυπτους κλπ.

Για να γινουν αυτα

πρεπει να ειναι ολα τακτοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.