Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με παροχές νερού


hitech444

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Παίρνω απο το δήμο 4 παροχές νερού (3 μισής ιντσας και μια 3/4 ιντσας). Κάθε μια απ'αυτές, αμέσως μετά το υδρόμετρο περνάει απο εναν ρυθμιστή πίεσης και μπαίνει σε ενα κολεκτέρ. Οι καταναλωσεις μου ειναι ανοιξη-καλοκαιρι και οι πιέσεις μεταβάλλονται ανάλογα με την εποχή.

Κοιτάξτε τώρα το κουφό, το οποίο ξεκίνησε μετά απο βλάβη σε σωλήνα του δήμου λίγα μέτρα πριν τις παροχές μου:

Αν αφήσω ανοιχτή μια (οποιαδήποτε) παροχή και εχω τις άλλες κλειστές το υδρόμετρο της παροχής τρέχει σαν τρελό. Μιλάμε για 1 κυβικό στις 12 ώρες..

Αν ανοίξω και άλλη μια παροχή (οποιαδήποτε)  ή 3η ή 4η τότε όλα είναι κανονικά..

Μπορείτε να μου πείτε που οφείλεται αυτό; Με έχουν τρελάνει ότι χάνω νερό.. Αλλά τόσο νερό, τόσοι μήνες που έχουν περάσει κάπου θα το έβλεπα δε μπορεί...

Η βλάβη στο δίκτυο του δήμου αποκαταστάθηκε πρόσφατα μετά απο 4 μήνες και εγω έχω μείνει με την απορία του τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα να πληρώσω...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

[1 κυβικό / 12 ώρες] = [1000 λίτρα / 12 ώρες] = [84 λίτρα / ώρα] = [ 1,5 λίτρο / λεπτό] το οποίο είναι σχετικά μικρή παροχή. 

 

Όταν έχεις κλειστές τις καταναλώσεις νερού, γράφει κανένας μετρητής;

 

Πόση ήταν η μηνιαία κατανάλωσή σου παλιά;

Πόση είναι η μηνιαία κατανάλωσή σου πρόσφατα;

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν είναι 1 παροχή ανοιχτή, με τις καταναλώσεις κλειστές, ο μετρητής τρέχει σαν παλαβός. Οταν είναι 2 ή περισσότερες παροχές ανοιχτές όλα καλά.

Οι καταναλώσεις μου είναι εποχιακές (Ανοιξη,καλοκαίρι). Φθινοπωρο και χειμώνας υπάρχει μονο ενας φύλακας εκεί. Οτι καταναλώνει εκείνος... Ισως αυτο το φαινόμενο να υπήρχε. Απλά εμεις δεν είχαμε κλείσει τις άλλες παροχές. Δεν υπήρχε λόγος και οι καταναλώσεις του χειμώνα εως τώρα ήταν μόνο τα πάγια.

Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δεν υπήρξε πρόβλεψη να μπούν διακόπτες μετά το κολεκτέρ. Αυτό θέλω να το κάνω τωρα την άνοιξη...

Ο δε χώρος που μιλάμε ειναι 23 στρ. με σωλήνες που πηγαινουν  υπογεια για 100αδες μετρα και μετά δίνουν σε κτίρια. Ειναι δυνατόν να χάνω τόσο νερό επι 4 μήνες και να μην έχουμε δει τιποτα; (χώματα μπόσικα κλ.π). Είναι δυνατόν; Γιατί οταν ανοιγει και 2η παροχή τα υδρομετρα δείχνουν εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις και δευτερη λες ολα κανονικα.δηλ τι εννοεις;δεν τρεχει τοσο γρηγορα προφανως γιατι γυρνανε και τα δυο ρολογια απο τις δυο παροχές περιπου με την μιση ταχυτητα το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σχεδόν μηδενική κατανάλωση, όπως και ειναι το λογικο για αυτους τους μήνες...και την καταναλωση ενος ατόμου..

Link to comment
Share on other sites

 Αλλά τόσο νερό, τόσοι μήνες που έχουν περάσει κάπου θα το έβλεπα δε μπορεί...

 

Όχι απαραίτητα....

Μάλλον καλά σου λένε ότι έχεις διαρροή.

Link to comment
Share on other sites

Λετε οταν ανοιγει η μια παροχη με τις καταναλωσεις κλειστες τρεχει το ρολοι ενω οτανα ανοίγεται και τις αλλες (παροχες) σταματαει.υπαρχει περιπτωση καποιο αντεπιστροφο να κανει την δουλεια,αν και συμφωνα με αυτα που λετε αδυνατο

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα πιεστικό με μετρητή πίεσης με όλες τις βρύσες και τις παροχές κλειστές και άστο 24 ώρες,  έαν υπάρχει πτώση πίεσης τότε έχεις διαρροή 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.