Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συστήματα ξηράς δόμησης εξωτερικής τοιχοποιίας. Πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα έναντι συμβατικής δόμησης


vag106

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ηθελα να μου πείτε αν σε μια κατασκευή που η εξωτερική τοιχοποιια γινει με ξηρα δομηση, πχ απο μεσα προς τα εξω γυψοσανιδα-πετροβαμβακας-σανιδα osb η πανελ πλαγιοκαλυψης- και μετα θερμοπροσοψη, σε σχεση με την συμβατικη τοιχοποιια τουβλο και θερμοπροσοψη και η οροφη σκεπη με τις μονωσεις τις και στις δυο περιπτωσεις. Τι ωφελος εχουμε απο ενεργειακη άποψη σε καθε περίπτωση; μιλάμε για χωρο κατοικίας... Ρωταω σαν απορία απο συζήτηση που είχα σε παρέα που παρευρισκομουν και συζητουσε το ανάλογο θεμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτο που νε κολλάει σαν σκέψη είναι οτι στην περίπτωση της ξηρας δόμησης με τα υλικά που αναφέρω σαν πρώτη σκεψη μου έρχεται οτι φτιάχνεις μια κατασκευή απο φουλ θερμομωνοτικα υλικά που δεν ξέρω κατα πόσο αναπνεουν και αν αυτό είναι υγειινο;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φέρον οργανισμός με τι q έχει επιλυθεί και ποια η μέγιστη απόκριση;

Μήπως δημιουργείς μαλακό όροφο;

Διάβασε και το 4.2.2. του ΕΑΚ

Τους συντελεστές μ των υλικών τους γνωρίζεις;

Διάγραμμα τάσεων υδρατμών συνάρτηση των στρωσεων έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και στο αρχικό μυνημα δεν εχω κάνει κατι γιατί το ερώτημα προέκυψε σε συζήτηση που είχα με παρέα και μου περιεγραφε ενας συνομιλιτης τον τρόπο ξηρας δομησης που αυτος εχει εφαρμόσει. Δεν χτιζω ακομα για να παω σε μηχανικο και γι συτο ρωτάω εδω για την άποψη σας. Το ερώτημα μου είναι οτι αν φτιάχνοντας τον τοιχο που περιγραφω με την ξηρα δομηση, φτιάχνουμε ενα υπερμονωμενο σπίτι και απ αυτο προκύψουν αλλά προβλήματα. Επισης πιστεύω οτι η τοιχοποιια με ξηρα δόμηση υστερεί σε θερμοχωρετηκοτητα πολυ και χάνουμε στην ουσια σπο εκεί. Επίσης ο σκελετος της οικιας με την ξηρα δομηση που περιγραφω ειναι μεταλλικος.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μηχανικός είτε δομεί με τον τρόπο που θεωρεί ως αξιόπιστο και δοκιμασμένο 

είτε αναπτύσσει νέους τρόπους δόμησης ΚΑΤΟΠΙΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ

προκειμένου να αντιμετωπίσει ανάγκες οι οποίες είναι ασύμβατες με τους ήδη δοκιμασμένους τρόπους.

Αλλά κάθε τρόπος δόμησης μελετάται και κατασκευάζεται λαμβάνοντας υπ' όψην πολλές παραμέτρους οι οποίες είναι μοναδικές για κάθε περίπτωση (περιβαλλοντικές συνθήκες, χρήση ακινήτου, ιδιαίτερες συνήθειες χρηστών κλπ).

 

Να γνωρίζεις όμως πως ανάλογα με τον συνδυασμό παραμέτρων

ακόμα και μια πλήρωση με κλασική οπτοπλινθοδομή

εάν δεν προηγηθεί μελέτη και δεν γίνουν σχέδια κατασκευαστικών λεπτομερειών

μπορεί να έχει προβλήματα ή να προκαλεί η ίδια προβλήματα στον φέροντα οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.