Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαύξηση ισχύος


Recommended Posts

καλησπέρα στο φόρουμ.

θα χρειαστεί να κάνω μια επαυξηση ισχύος από 63 Α που είναι τώρα με 5*16 καλώδιο

και να πάρω στο πινακά μου ή 80 αμπέρ οριακά ή 100.

το θέμα είναι ότι μπερδεύτηκα με τις παροχές της δεή

η 5*35 δεν υφίσταται πλέον?

 

είδα ότι υπάρχει η 5*25μμ  στα 80 αμπέρ και μετά

                            3* 50 + 2* 25 στα 120 αμπέρ στον πίνακα

έχει κάποιος κάποιο πρόσφατο πίνακα που να ισχύει για να με διευκολύνει ή που μπορώ να τον βρώ με σιγουριά πριν αντικαταστήσω παροχή?

μετά κατόπιν συνομιλίας με συνάδελφο μου είπε ότι για να περάσω τα 80 αμπέρ χρειάζεται κυψέλη και είναι ιδαιετρα δύσκκολο να γίνει.

έχει κάποιος εμπειρία πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όπως σωστά αναφέρεις από τα 80 Α στον πίνακα και 100 Α στο μετρητή , πας στα 125 Α πίνακα και 160 Α μετρητή. Εδώ ο πίνακας των παροχών.

Αυτό εφόσον αφορά φαντάζομαι επαγγελματικό τιμολόγιο , ποιος ο λόγος να μην πας σε παροχή Νο 5 (125 Α / 160Α) αν κι εφόσον δουλεύεις οριακά στα 80Α . Ούτως ή άλλως οι χρεώσεις είναι οι ίδιες και συν τοις άλλοις είσαι πιο "άνετος" . Βέβαια το κατά πόσο είναι εύκολο να ανεβείς σ'αυτή τη παροχή , αυτό το γνωρίζεις εσύ. Πάντως σίγουρα θα χρειαστείς μεγαλύτερο χώρο για τον μετρητή μιας και τοποθετούνται δύο ερμάρια/κυψέλες . ένα για τον μετρητή και ένα για τις μαχαιρωτές ασφάλειες της ΔΕΗ μαζί με τους Μ/Σ έντασης που απαιτούνται.

Αναφέρεις βέβαια πως είναι δύσκολο να γίνει. Τη στιγμή όμως που στο επιβάλλει η ίδια η εγκατάσταση να ανέβεις εκεί (80 Α οριακά όπως λες) , αυτή είναι η μόνη λύση που πρέπει να ακολουθήσεις. Αν υπάρχουν τώρα από τη μεριά του πελάτη σου γκρίνιες και γιατί και πως και αφού και και και, πρέπει να ξέρεις πως μόνο εσύ αποφασίζεις για τη παροχή που πρέπει να εγκατασταθεί και όχι αυτοί.Το τι εργασίες θα προκύψουν λόγω της επαύξησης ,θα τα δείς στη πορεία. Άλλωστε δεν μπορείς να φτιάξεις ομελέτα αν δεν σπάσεις αυγά .

Τι εγκατάσταση αφορά η συγκεκριμένη παροχή

Link to comment
Share on other sites

η εγκατάσταση αφορά εστιατόριο στο χαιδάρι.

οι 2 μετρητές είναι στο μέγεθος δύο τριφασικών μετρητών? έχω τέτοιο χώρο

η δεή τι χρειάζεται για να μου δώσει τα 125/160?

το παροχικό μου θα είναι λοιπόν 3*50 +2 *25 και η γείωση που θα φέρω πάλι 25μμ?

τι τύπο ασφαλειών προτείνεις ? και τι διακόπτη?

την απαίτηση αυτή μου τη δημιουργεί ένα παλιό κλιμτιστικό με 40 αμπέρ εκκίνηση και ένας φούρνος 16 κιλοβάττ

δεν έκρινα εγώ ότι είναι δύσκολο, μου είπε συνάδελφος πως δύσκολα η δεή δίνει 120 αμπέρ.ισχύει?

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Edited by Costantinos
Link to comment
Share on other sites

 μου είπε συνάδελφος πως δύσκολα η δεή δίνει 120 αμπέρ.ισχύει?

ΟΧΙ . δεν ισχύει αυτό  που λέει ο συνάδελφος , εσυ  κ μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις ποια είδους παροχή θα ζητήσεις

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε για τη σύνδεση σε Νο 5 χρειάζεσαι

Παροχικό καλώδιο : ΝΥΥ 3x50 + 1x25 (3 φάσεις και γείωση ) + ΝΥΥ 1x25 (Ουδέτερος)

Γενικός διακόπτης : 3 ή 4 x 160 A

Γενικές ασφάλειες : 3x125 A (μπορείς να πας και σε ένα αυτόματο ρυθμιζόμενο διακόπτη ισχύος , , έτσι ώστε να τσιμπήσεις λίγο ακόμα στις γενικές ασφάλειες π.χ. ρυθμιση στα 140 Α )

ΔΔΕ : όσα πιστεύεις ότι πρεπει να τοποθετηθούν . στη θέση σου θα σύνδεα τα παρακάτω κυκλώματα σε κάθε ένα ΔΔΕ ξεχωριστά

  •  φωτισμός και ρευματοδότες σάλας
  • ψυγεία ,φωτισμός και ρευματοδότες κουζίνας και λοιπές συσκευές
  • Κλιματιστικά , εξαεριστικά
  • Φούρνος , εστίες,φριτέζες (αν κι εφόσον δεν έχει υγραέριο)

Επίσης , ειδικά στο χώρο της κουζίνας , θα άλλαζα όλες τους μονοφασικούς και τριφασικούς αυτόματους με αντίστοιχους 1Ρ+Ν και 3Ρ+Ν, έτσι ώστε σε περίπτωση αφόπλισης του ΔΔΕ , να είναι ευκολότερος ο εντοπισμός του σφάλματος

 

Για το χώρο του μετρητή υπολόγισε πως χρειάζεσαι ένα περιθώριο τουλάχιστον 1,20 m πλάτος x 1,00 m ύψος .

Για να μην σου λέω ψέμματα όμως, προτιμότερο είναι να ρωτήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ για τις ακριβές διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την παροχή Ν5 3×160 στην κυψέλη και 3×125Α στον ΓΠΧΤ δεν σου την δίνει πάντα η ΔΕΗ και αυτό εξαρτάτε από το Δίκτυο (εναέριο, υπόγειο),αν ο Μ/Τ που έχει για το Δίκτυο στην περιοχή μπορεί να τροφοδοτήσει και το επιπλέον φορτίο που θα συνδεθεί.

Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να πάει στην ΔΕΗ και να κάνει αίτηση επαύξησης από Ν3 σε Ν5.

Η ΔΕΗ μετά θα εξέταση το αίτημα και θα στείλει τον αρμόδιο μηχανικό να κάνει την μελέτη και να βγάλει κοστολόγιο.Συνήθως η Ν5 παροχή σου τη δίνουν μόνο υπόγεια γιατί έχει ξεχωριστή αναχώρηση από τον πίνακα χαμηλής του Μ/Τ.

Το κόστος σύνδεσης είναι πάνω από 3 χιλιάδες συν την εγγύηση.

Τώρα για την παροχή η ΔΕΗ ζητάει την ελάχιστη παροχή 3×50 +25+25 αυτό δεν συμενει ότι εσύ δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη παροχή πχ 3×70 +35+35 λογο πτώσης τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο , τη στιγμή που την απαιτείς Ν.5 και το αποδυκνείεις με τα φορτία που έχεις, η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να σε καλύψει , με το ανάλογο πάντα κόστος. Τουλάχιστον εδώ στο Ηράκλειο δεν έχω ακούσει η ΔΕΗ να μην έχει συνδέσει κάποια παροχή λόγω μεγέθους Μ/Σ . Το κόστος σύνδεσης είναι όντως μεγάλο , αλλά τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους.Στη προκειμένη περίπτωση ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του. Για το καλώδιο αν είναι μεγαλύτερης διατομής δεν ξέρω στην Αθήνα αν δεν σου πεί τίποτα ο ΔΕΗτζης που θα το συνδέσει, αλλά εδώ θα φας γκρίνια που θα πονά το κεφάλι σου μια βδομάδα. Μάλιστα σε μια Ν.7 παροχή μου έβαλε χέρι ο ΔΕΗτζής γιατί δεν έβαλα 240-άρι αντί το 300-αρι που τοποθετησα και που προδιαγράφει ο ΔΕΔΔΗΕ.

 

Καλή μέρα να 'χουμε και καλή εβδομάδα

Edited by Stavros Perakis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει στην επαρχία σε νησί να πάρω μετά από 9μήνες παροχή Ν6 από Ν3 που είχα.Η ΔΕΗ μου έδωσε γραπτή απάντηση και μου αιτιολόγησε γιατί δεν μπορούσαν να μου δώσουν Ν6 σε εύλογο χρονικό διάστημα. Στον πίνακα της ΔΕΗ που είναι για τις τυποποιημένες παροχές αναφέρεται και ο Μ/Τ σε KVA της ΔΕΗ που θα πρέπει να είναι για να μπορεί να σε σύνδεση για Ν6 παροχή. Αν ο Μ/T Είναι ποιό μικρός τότε θα πρέπει να κάνει πρώτα επαύξηση η ΔΕΗ στα ανάλογα ΚVA του M/Τ Και μετά να σου φέρει την παροχή. Ώσπου να γίνουν οι μελέτες από το τμήμα μέσης τάσης της ΔΕΗ,να εγκριθούν,να ανατεθούν σε εργολάβο,να πάρουν έγκριση από το Δήμο για εκσκαφή στα πεζοδρόμια,να κατασκευαστεί και να συνδέσουν φαντάσου τον χρόνο που απαιτείται. Τώρα για την γκρίνια του δεητζη για να σε σύνδεση πριν έρθει στο έργο είχε την ΥΔΕ που εσύ έπρεπε να γράφεις 3×300+150+150για την Ν7 και έπρεπε να σου αποδείξουν με ποια νομοθεσία η οδηγία της ΔΕΗ δεν είναι σύννομη η παροχή σου εκτός αν ήταν το κλασικό που κάνουν για να πάρουν την μίζα τους και να σε εξυπηρετήσουν σε εισαγωγικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η διαδικασία (τεχνικά) που ακολουθούμε ποια είναι; Πάμε το καλώδιο παροχής στο μέρος που θα τοποθετηθεί ο μετρητής (δηλαδή στο μέρος του παλιού μετρητή) και γίνεται κοινό ραντεβού με το συνεργείο σύνδεσης;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η εξής

  1. Αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ για επαυξηση ισχύος με ότι απαραίτητο συνοδευτικό έντυπο ζητηθεί
  2. Εκπόνηση μελέτης (προεσκόπιση) από ΔΕΔΔΗΕ για το κόστος επαύξησης
  3. Πληρωμή από τη μεριά του πελάτη του κόστους επαύξησης στο ΔΕΔΔΗΕ
  4. Ανακατασκευή γενικού πίνακα με τα νέα γενικά (διακόπτη - ασφάλειες κλπ) και ότι άλλο προκύψει
  5. Τοποθέτηση νέου καλώδιου παροχής από Γ.Π. μέχρι τον μετρητή
  6. Κατάθεση ΥΔΕ για σύνδεση
  7. Υπομονή μέχρι να έρθει το συνεργείο να συνδέσει .
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.